Jak usunąć plamy z krwi?

Jak usunąć plamy z krwi?

  • 1538
  • 0

Trudne plamy to nie tylko plamy z tłuszczu, ale także plamy powstające z niektórych wywarów czy też z krwi. Nie ma chyba wśród nas osoby, która choć raz nie zacięła się nożem, kartką czy trawą.

Kiedy zdarzy się to w domu, można krwią ubrudzić tkaniny, takie jak obrus, serwetka, pościel, prześcieradło czy materac. Jak się ich w późniejszym czasie pozbyć? Czy wywabienie krwi może sprawić kłopoty? Sprawdź nasz poniższy artykuł, w którym dowiesz się więcej na temat takich plam i poznasz niezawodne metody pozbywania się ich z tkanin!

Usuwanie plam z krwi – czy jest to duża trudność?

Nasza odzież, tkaniny znajdujące się w domu, głównie tapicerka na kanapie czy pościel i materac często narażone są na splamienia. Niełatwo jest się uchronić od urazów, jeśli w ciągu dnia dużo się dzieje, a sporo czynności wykonywanych jest w pośpiechu. Nic więc dziwnego, że mogą tam pojawić się również plamy z krwi.

Plama z krwi, podobnie jak w przypadku plam z kawy, trawy czy soków, są jednymi z najczęściej występujących na naszych ubraniach. W kuchni można się przeciąć podczas krojenia warzyw, uderzyć o kant stołu, kant łóżka czy regału.

Wszystko to może doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy krwawić, a krew bardzo chętnie okrasi nasze czyste tekstylia. Krew to dość mocny związek, który bardzo łatwo i niebywale szybko łączy się z materiałem, wsiąka w niego i niezwykle ciężko jest się jej pozbyć.

Niezależnie od tego, czy jest to krew ludzka, a może jednak zwierzęca – trudności z jej usunięciem będą takie same. Biorąc pod uwagę białe tkaniny, mogą na nich powstać dodatkowe przebarwienia.

Jeśli więc skaleczyłeś się i na ubraniu powstała plama, warto jak najszybciej przystąpić do jej wywabiania, Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ jest znacznie większe prawdopodobieństwo, iż plama zniknie w całości.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jak usunąć plamy z krwi na ubraniach?

Jak usunąć plamy z krwi, które są dość świeże? Niebagatelną rolę odgrywa tutaj czas. Im szybciej, tym lepiej. Ponadto, jest taka jedna zasada, której trzeba przestrzegać, inaczej walka z plamą z krwi może być stracona na samym początku. Chodzi bowiem o to, by używać wyłącznie zimnej wody.

Usuwanie plam z krwi ciepłą wodą nigdy się nie uda. Dlaczego? Ciepła woda sprawi, że krew znacznie szybciej zaschnie, plama krwi zostanie utrwalona, a tym samym będzie dużo cięższa do usunięcia.

Użycie zimnej wody w ekspresowym czasie sprawi, że znaczna część krwi zostanie usunięta z ubrania. Wystarczy wstawić ubranie pod strumień zimnej wody.

Jeśli materiał na to pozwala, po namoczeniu w zimnej wodzie, można spróbować wyszorować zabrudzone miejsce palcami bądź delikatną szczoteczką. W ten sposób spora część krwi zostanie rozluźniona, a szybka reakcja sprawi, że krew zniknie.

Na świeże plamy na ubraniach świetnie sprawdzi się roztwór z płynu do naczyń. Wystarczy bezpośrednio na ubranie wylać ok. 1 stołową łyżkę płynu bądź mydła do rąk. Detergent powinien znajdować się na plamie ok. 15-30 minut. Po upływie tego czasu plamy krwi powinny zniknąć.

Czym zmyć krew? Świetnym sposobem będzie sól kuchenna. Sól stanowi doskonałe rozwiązanie na barwne plamy. Można ją zastosować zarówno przy wywabianiu krwi, jak i czerwonego wina. Posyp plamę solą kuchenną i pozostaw ubranie na ok. jedną godzinę. Po upływie podanej godziny, trzeba jedynie wypłukać ubranie w zimnej wodzie. Po czerwonej plamie nie powinno zostać ani śladu.

W przypadku ubrań przydatny może okazać się również krochmal. Jeśli masz go w domu, rozpuść go w wodzie, a następnie nałóż na plamę znajdującą się na ubraniu. Poczekaj do momentu, aż mieszanka wyschnie i spłucz całość zimną wodą. Jeśli za pierwszym razem się nie udało, próbuj do skutku. Krochmal nie wyrządza żadnej krzywdy samej tkaninie.

Jak postępować z plamami krwi na tapicerce czy materacu?

Zastanawiasz się, jak wywabić plamy z krwi z takich miejsc, jak tapicerka kanapy, materac, dywan i wiele innych? Jeśli tak, koniecznie sprawdź nasze poniższe porady.

Przede wszystkim, na samym początku postaw na zimną wodę. W przypadku kanapy wystarczy ściereczka nasączona zimną wodą i delikatne pocieranie. Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy splamiony zostanie materac.

Nasączona ściereczka oraz szczoteczka pozwoli na wywabienie plamy. Można śmiało skorzystać z soli kuchennej bądź krochmalu – wystarczy je nałożyć na plamę, odczekać nieco, a następnie zetrzeć wilgotną ściereczką.

Jeśli krew skapnęła wprost na dywan, warto również bardzo szybko przystąpić do jej usuwania. Oczywiście, efekty będą zależeć od czasu, długości włosia oraz barwy dywanu. Zamiast wycierać plamę, trzeba położyć na niej ściereczkę bawełnianą, która wsiąknie maksymalną ilość krwi z plamy. Po tej czynności warto zacząć czyścić dywan poruszając się od brzegów plamy, ku jej centrum.

Zaschniętą krew trzeba rozcieńczyć przy pomocy letniej wody i zebrać ręcznikiem papierowym bądź ściereczką. Można śmiało dodać nieco mydła czy płynu do mycia naczyń i delikatnie wycierać. Jak widać, plama z krwi jest do usunięcia, trzeba włożyć w to sporo sprytu, siły i chęci.

Przeczytaj pozostałe Wpisy