Brak chęci do sprzątania? Kofeina przyjdzie na ratunek

Brak chęci do sprzątania? Kofeina przyjdzie na ratunek

 • 1240
 • 0

Nie od dzisiaj wiadomo, że każdy lubi mieć porządek w domu, ale tylko nielicznym chce się sprzątać. Z jednej strony w czystej przestrzeni łatwiej się skupić i przyjemniej się odpoczywa, z drugiej na ogarnięcie wszystko dookoła trzeba mieć czas i siłę. Wszystkie czynności związane ze sprzątaniem są pracochłonne. Na myśl o poświęceniu dwóch godzin na tak nudną czynność, czuje się zniechęcenie.

 • Jak mobilizować się do sprzątania?
 • Jak zacząć sprzątać, kiedy nam się nie chce?
 • Czy po wypiciu kawy łatwiej się sprząta?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i garść przydatnych wskazówek. Udanej lektury!

Jak zacząć sprzątać, kiedy nam się nie chce?

Sprzątanie to znienawidzona czynność. Na samą myśl o niej czuje się negatywne emocje. Tak naprawdę jedyną motywacją, żeby się zebrać, jest po prostu bałagan, który sprawia, że nie ma się wyjścia. Raz na jakiś czas i tak musimy posprzątać i niestety nie ma sposobu, by tego uniknąć – chyba, że do tego obowiązku zmusimy innych domowników. Prócz tego, dobrze jest ogarniać daną przestrzeń regularnie, zanim poszczególne pomieszczenia po prostu zapuścimy. Jak zatem zacząć? Poniżej znajdziesz sposoby na zmobilizowanie się do sprzątania.

 • Ustal czas, jaki przeznaczasz na sprzątanie
 • Sprzątaj rano po filiżance kawy
 • Zrób listę rzeczy do posprzątania
 • Nie sprzątaj wszystkiego w jeden dzień (wówczas spędzisz kilka godzin na porządkach)
 • Zacznij sprzątać od tych pomieszczeń, które są widoczne i ważne dla Ciebie (np. salon, kuchnia)
 • Skoncentruj się tylko na sprzątaniu, a nie na innych obowiązkach
 • Wyznacz sobie malutką nagrodę za posprzątanie mieszkania

Czy wypicie kawy mobilizuje do sprzątania?

Mawia się, że filiżanka kawy, a najlepiej cały kubek, jest dobra na wszystko. W końcu napój pomaga kiedy nie możemy się dobudzić, kiedy na zewnątrz jest brzydka pogoda, kiedy nam się bardzo nie chce, kiedy musimy zacząć pracę i tak naprawdę w każdej innej sytuacji. Czy kofeina sprawia, że chętniej sprzątamy? Może niekoniecznie, ale jest to na pewno dobry wstęp. Poza tym warto wiedzieć, że kofeina może być wykorzystana do samego sprzątania. W jaki sposób?

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Zastosowanie kofeiny w sprzątaniu

Każda osoba słyszała, że napoje, które zawierają kofeinę, mają różne właściwości. Można je również wykorzystać podczas sprzątania. Obecnie rośnie świadomość dotycząca szkodliwości preparatów opartych na chemii, zatem chętniej wypróbowywane są alternatywne metody i naturalne środki. Jednym z nich jest kofeina. Poniżej znajdziesz porady, jak wykorzystać kofeinę do sprzątania.

 • Czysta toaleta – cola

Każdy z nas widział w sieci filmiki przedstawiające sposób na pozbycie się kamienia. Wlanie coli do muszli i pozostawienie jej na wiele godzin potrafi uczynić cuda. Po tym czasie kamień schodzi po przetarciu szczotką. Na pewno warto wypróbować ten sposób i sprawdzić jak działa alternatywa ciężkiej chemii.

 • Rdza – cola

Cola jest również niezawodnym środkiem na rdzę. O tym zastosowaniu uwielbianego na całym świecie napoju również krążą legendy. Warto jednak samodzielnie wypróbować ten sposób. Wystarczy do szklanki z colą włożyć zardzewiały przedmiot i zostawić go tam. Następnego dnia wyjmujemy rzecz, przecieramy go i widzimy znaczącą różnicę. Jeśli nigdy nie sprawdzałeś, czy cola usuwa rdzę, to najwyższy czas się przekonać.

 • Tłuszcz na grillu lub patelni grillowej – kawa

Sposób za pozbycie się tłuszczu i innych ciężkich do usunięcia zabrudzeń za pomocą kawy jest niezbyt popularny. Warto jednak do wypróbować, nawet w sytuacji, gdy brud zalega np. na kratce do grillowania od dawna. Wystarczy namoczenie danej rzeczy w mocnej kawie. Po kilku godzinach tłuszcz i brud usuniemy z łatwością za pomocą szczoteczki.

 • Nieprzyjemny zapach z lodówki – kawa

Nieprzyjemny zapach docierający z lodówki odbiera apetyt i sprawia, że nie chce nam się otwierać tego sprzętu. Mało tego, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie tak łatwo pozbędziemy się strasznego aromatu. Jest jednak na to sposób, który pokochają zwłaszcza miłośnicy kawy. Jak wiadomo, kawa pochłania nieprzyjemne zapachy. Wystarczy umieścić świeże fusy (mogą być te z ekspresu) w naczyniu i następnie wstawić je do lodówki. W krótkim czasie powinny one wchłonąć wszystkie zapachy i zapewnić aromat kawowy. Każdy miłośnik kawy będzie zachwycony tą metodą.

Naturalny środek do sprzątania – kofeina

Jak wiadomo, po kawie łatwiej zebrać się nawet do najtrudniejszej i najnudniejszej czynności. Stanowi ona również doskonały wstęp do sprzątania, a co więcej, można ją również wykorzystać w różnych czynnościach porządkowych. Nie dość, że będzie nam towarzyszył przyjemny zapach, to na dodatek środek ten jest całkowicie bezpieczny, co jest szczególnie ważne zarówno dla nas, jak i dla innych, zwłaszcza tych najmniejszych, domowników. Kofeina skutecznie rozprawi się z mnóstwem uciążliwych zabrudzeń i przyjdzie na ratunek, kiedy skończyły się nam standardowe preparaty. Mało tego, jest ona duża tańsza od standardowej chemii, a więc oszczędzamy pieniądze. Jeśli choć raz wypróbujesz kofeinę jako środek do sprzątania, to na pewno chętnie zrezygnujesz z innych preparatów.

Przeczytaj pozostałe Wpisy