Jak wyczyścić piekarnik sprawdzonymi sposobami?

Jak wyczyścić piekarnik sprawdzonymi sposobami?

  • 1526
  • 0

Czyszczenie piekarnika wcale nie musi być trudne. Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym bardzo szybko poradzisz sobie z tym zadaniem. Poznaj szczegółowe informacje i zadbaj o czystość w kuchni.

Piekarnik czyszczenie – o czym warto pamiętać?

Podczas przygotowywania potraw trudno uniknąć zabrudzeń, które powstają na powierzchni kuchenki. Mowa tu szczególnie o płycie oraz palnikach, gdzie mogą gromadzić się nieestetyczne zacieki. Jednak te elementy możesz łatwo przetrzeć. Natomiast wnętrze urządzenia może sprawić nieco trudności. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem domowych metod.

Jak wyczyścić piekarnik w środku? Przede wszystkim nie jest łatwo dotrzeć do wszystkich szczelin, lecz istnieje kilka metod, które pomogą Ci zadbać o każdy, nawet ten najmniejszy detal. Zwróć szczególną uwagę, aby tłuste i gęste substancje nie dostały się do wentylatorów, przewodów czy elementów grzewczych. W taki sposób można uszkodzić piekarnik.

Wiele osób zastanawia się, np. jak wyczyścić piekarnik elektryczny. Pamiętaj jednak, że istnieją sposoby na zapobieganie zabrudzeń. Wystarczy skorzystać z pokrywek, a także piec potrawy w rękawie lub specjalnym naczyniu żaroodpornym. Jednak są dania, które wymagają pieczenia ze stałym dostępem do powietrza. Wówczas należy poszukać sposobu na pryskające kawałki jedzenia.

Dlatego w tym poradniku znajdziesz wiele praktycznych informacji. Dowiesz się np. jak przebiega czyszczenie piekarnika sodą i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę. Dowiedz się więcej!

Czym czyścić piekarnik – wybierz domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się na czyszczenie piekarnika środkami chemicznymi. Chociaż te bywają bardzo skuteczne, mogą szkodzić. Jeśli nie chcesz wdychać szkodliwych oparów, wybierz domowe sposoby. Postaw na bezpieczeństwo, chroń siebie i domowników.

Jak wyczyścić piekarnik sodą?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie piekarnika za pomocą wody, płynu do mycia naczyń oraz sody oczyszczonej. Jak to zrobić? Wystarczy, że ścianki boczne oraz górną powierzchnię zwilżysz, aby powstała gęsta pasta w białym kolorze. Pozostaw sodę na kilka godzin, a następnego dnia przy pomocy gąbki oraz ciepłej wody zmyj, pocierając w miejscach większych zabrudzeń.

Pamiętaj również, że bardzo skuteczne jest czyszczenie piekarnika sodą i octem. Możesz połączyć te dwa składniki, tworząc pastę Jeżeli pokryjesz nią cały piekarnik, a następnie delikatnie podgrzejesz, uzyskasz jeszcze lepsze efekty. Pamiętaj jednak, aby temperatura była dosyć niska. Wywietrz kuchnię, a gdy piekarnik już wystygnie, umyj go płynem i wodą.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jak wykorzystać termoobieg do czyszczenia piekarni?

Kolejny domowy sposób na skuteczne czyszczenie piekarnika to wykorzystanie termoobiegu. Wystarczy, że do żaroodpornego naczynia wlejesz wodę z dodatkiem octu. Następnie podgrzej piekarnik do temperatury ok. 180 stopni. Po godzinie plamy zeschną, a brud zmięknie, więc z powodzeniem usuniesz go za pomocą gąbki czy łopatki.

Pianka do czyszczenia grilla

Przy czyszczeniu piekarnika świetnie sprawdzi się pianka do czyszczenia grilla. Szybę możesz wyczyścić za pomocą płynu do mycia okien. Alternatywnym rozwiązaniem może być również pasta do zębów. Wystarczy, że pozostawisz ją na dłuższą chwilę w newralgicznych miejscach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć różne metody.

Wykorzystaj folię aluminiową

Dobrym rozwiązaniem może być usuwanie zabrudzeń z małych szczelin oraz ukrytych przestrzeni za pomocą folii aluminiowej. Ta zapewnia swobodnie formowanie, dzięki czemu z łatwością stworzysz ściereczkę, która trafi w drobne zagłębienia. Ponadto jest to delikatniejsze rozwiązanie od zwyczajnych zmywaków.

Utworzoną z folii ściereczkę polej płynem do mycia naczyń bądź mleczkiem do czyszczenia. Postaraj się delikatnie szorować całość do uzyskania najlepszego efektu. Możesz również użyć szczoteczki do mycia zębów, aby łatwiej dotrzeć do niedostępnych przestrzeni. To bardzo skuteczne rozwiązanie.

Samoczyszczenie piekarnika

Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać czyszczenie piekarnika elektrycznego? Wiele urządzeń jest wyposażonych w funkcję samoczyszczenia, czyli w pyrolizę. Wówczas piekarnik jest podgrzewany do temperatury 400 stopni, więc zabrudzenia przekształcają się w popiół. Jeśli nie chcesz samodzielnie czyścić piekarnika, wybierz model z taką funkcją. Dzięki temu znacznie ułatwisz sobie sprzątanie. Z takiego rozwiązania korzysta bardzo wiele osób, które preferują wygodę.

Czyszczenie piekarnika – dobre praktyki

Wiesz już, jak wyczyścić piekarnik octem czy sodą. Warto również pamiętać o kilku dobrych praktykach. Przede wszystkim pamiętaj, aby regularnie czyścic urządzenie, zwłaszcza że przedstawione środki są dosyć tanie. Zabrudzenia, które na długo pozostają w piekarniku i są podgrzewane będą, niezwykle trudne do usunięcia.

Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne czyszczenie piekarnika po każdym pieczeniu. Ponadto zastanów się nad zabezpieczeniem go przed brudem oraz tłuszczem. Najprostszą metodą może być przyrządzanie potraw w zamkniętym pojemniku. Kolejnym sposobem będzie rękaw bądź worek do pieczenia, który zapewni równy proces oraz nawilżenie dań. Żaroodporne naczynia sprawdzają się znakomicie.

Zanim rozpoczniesz czyszczenie kuchenki czy piekarnika, usuń warstwowe zabrudzenia za pomocą delikatnych środków czystości. Czasami jedzenie może wykipieć, przez co powstają dosyć duże plamy. Na początku usuń te największe, a potem domyj pozostałe miejsca.

W dodatku po każdym użyciu umyj piekarnik ciepłą wodą. Warto go również go wywietrzyć. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że po uruchomieniu urządzenia, nie pojawią się szkodliwe opary. Zarówno ich wdychanie, jak i spożywanie posiłków przygotowywanych w takim piekarniku jest niebezpieczne dla zdrowia. Mycie trwa zaledwie kilka chwil, lecz może ochronić Cię przed zagrożeniem.

Wiele osób odkłada sprzątanie na później, co stanowi bardzo duży błąd. Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami, wróć do naszych wskazówek i przetestuj każdą z nich. Warto zacząć od zastosowania sody, która znakomicie sprawdza się nawet przy poważnych zabrudzeniach.

Czyszczenie piekarnika ma bardzo duże znaczenie, jeżeli po przygotowaniu wytrawnej potrawy pomyślisz o pysznym deserze. Wówczas ciasto może pachnieć przyprawami. Dlatego stosowanie się do naszych wskazówek jest tak istotne.

Czyszczenie piekarnika – podsumowanie

W poradniku przedstawiliśmy bardzo skuteczne, a zarazem domowe sposoby na czyszczenie piekarnika. Stosowanie octu czy sody zapewnia bardzo dobre efekty i eliminuje potrzebę wykorzystywania ostrych środków chemicznych, które bywają bardzo szkodliwe. Pamiętaj jednak o regularnej konserwacji oraz czyszczeniu urządzenia.

Nasze wskazówki sprawią, że piekarnik będzie Ci służył przez bardzo długi czas i pozwoli na przygotowanie znakomitych potraw. Skorzystaj z wymienionych sposobów, a sprzątanie stanie się dużo szybsze i łatwiejsze. To doskonała alternatywa dla środków chemicznych, które bywają niebezpieczne dla zdrowia.

Przeczytaj pozostałe Wpisy