Jak stać się mniejszym bałaganiarzem?

Jak stać się mniejszym bałaganiarzem?

 • 1265
 • 0

5 minut do wyjścia, a Ty biegasz między salonem a sypialnią w poszukiwaniu kluczyków do auta? Przetrząsasz rzucone rzeczy, przestrzenie między poduszkami i szuflady? Jeśli takie sytuacje przytrafiają Ci się kilka razy w tygodniu, to znak, że niestety jesteś bałaganiarzem. Mimo tego, że sprzątasz w miarę regularnie, to chaos robi się niemalże sam i wszystko leży nie na swoim miejscu, a dom wygląda jak po przejściu huraganu. Co można z tym zrobić?

 • Jak sprawić, by w domu zapanował porządek?
 • Jak pozbyć się bałaganu w domu?
 • Jak stać się mniejszym bałaganiarzem?

W naszym artykule odpowiadamy na te pytania i podsuwamy garść przydatnych wskazówek, dzięki którym uporządkujesz w końcu dom i nie będziesz już mieć problemów ze znalezieniem niezbędnych rzeczy.

3 sposoby na pozbycie się bałaganu

Jeśli wydaje Ci się, że w Twoim domu bałagan robi się sam, to warto podjąć próby zapanowania nad nim. Bez względu na to, jak duże mamy mieszkanie, to istnieje kilka niezawodnych sposobów, by ogarnąć wszystkie rzeczy i znaleźć to, co akurat jest niezbędne. Wbrew pozorom, wcale nie chodzi tu o to, by mieszkanie wyglądało jak z katalogu, a po prostu o to, by wszystko znalazło się na swoim miejscu. Dzięki temu możesz bez wyrzutów sumienia odpoczywać.

Jeśli szukasz sposobów, dzięki którym staniesz się mniejszym bałaganiarzem, to na pewno przydadzą się Tobie nasze rady. Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów, dzięki którym łatwo uporządkujesz swoje mieszkanie i zrobisz w nim więcej miejsca:

Przeznacz kilka minut dziennie na szybkie porządki

Kilka minut dziennie przeznaczonych na sprzątanie potrafi zdziałać cuda. Nie chodzi tu o generalne porządki, latanie z odkurzaczem, mopem i płynami po całym domu, a po prostu o drobne czynności. Łatwiej będzie Ci zapanować nad codziennym sprzątaniem, jeśli zrobisz sobie listę rzeczy do zrobienia i powiesisz ją w widocznym miejscu. Dokładne rozplanowanie całego tygodnia sprawi, że z czasem drobne codzienne sprzątanie wejdzie Ci w nawyk i wcale nie będzie ono tak bolesne.

 • Każdego dnia zrób jedną czynność związaną ze sprzątaniem

Warto każdego dnia zrobić jedną czynność – np. odkurzenie całego mieszkania, wysprzątanie kuchni lub łazienki, czy też przetarcie szyb. Dzięki temu ominie Cię długie cotygodniowe sprzątanie, a przestrzeń dookoła Ciebie będzie po prostu czysta. Jeden dzień w tygodniu na generalne porządki to czynność, do której ciężko się zabrać, a do tego jest ona po prostu wymagająca i zajmuje sporo czasu.

 • Pięć minut na szybkie ogarnięcie bałaganu

Metoda ta jest przydatna zwłaszcza dla osób, które pracują w domu, ale jeśli pracujesz stacjonarnie, to też możesz z niej skorzystać. Na czym polega sposób na porządki w pięć minut? Na tym, żeby ogarniać na bieżąco coś, co zajmuje chwilkę. Dobrym przykładem jest wrzucenie do kosza na bieliznę zalegających rzeczy do prania, wyładowanie zmywarki podczas porannej kawy, złożenie koca zalegającego na kanapie w salonie itp. Pomyśl o tym, jaka czynność, której wykonanie zajmuje chwilę, jest niezbędna, by z grubsza ogarnąć bałagan w Twoim domu. Jeśli uprzątnięcie czegoś zajmie CI chwilkę, zrób to od razu.

Jeśli pracujesz zdalnie, to niestety nieraz możesz w ten sposób odrywać się od służbowych obowiązków. Pamiętaj, że w tej metodzie chodzi o coś zupełnie innego – takie ogarnianie nie ma dezorganizować Ci dnia.

 • Ogarnij dom w 15 minut każdego dnia wieczorem

Postaraj się znaleźć każdego dnia 15 minut wieczorem, żeby przetrzeć blaty kuchenne, schować zbędne rzeczy do szafki i ewentualnie zamieść lub zmyć szybko podłogę. Na widocznych powierzchniach, takich jak blaty, stoły itd., bałagan zawsze bije po oczach. Dodatkowo niektóre rzeczy, takie, jak choćby brudny zlew, przywodzą na myśl nieposprzątane mieszkanie. Z tego też względu zadbaj wieczorem o to, by brudne naczynia nie stały na wierzchu. Jeśli posiadasz zmywarkę, to zadanie jest dużo łatwiejsze. W 15 minut zdążysz zrobić jeszcze kilka innych czynności – znajdź u siebie coś, co powoduje chaos w domu i ogarnij to wieczorem.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

O wiele łatwiej zapanujesz nad porządkami w domu, jeśli pozbędziesz się rzeczy, których nie potrzebujesz. Dzisiaj sporo osób kieruje się zasadą minimalizmu. Nie chodzi tu o to, by od razu pozbywać się wszystkich ulubionych rzeczy, ale przede wszystkim tych zbędnych, nieużywanych od lat. Pamiętaj, że im więcej rzeczy dookoła, tym bardziej przytłoczona przestrzeń. To z kolei wiąże się z większym bałaganem. Wbrew pozorom minimalizm zapewnia lepsze zorganizowanie. W krótkim czasie przekonasz się, że wcale nie potrzebujesz dziewięciu garnków, a trzy. Podobnie rzeczy wygląda z ozdobami i kilkoma innymi bibelotami.

 • Zrób generalnie porządki

Dzięki generalnym porządkom szybko ocenisz, co powinnaś zostawić, a co oddać. Pamiętaj, że jeśli dany przedmiot nie był od wieku w użyciu, to prawdopodobieństwo, że teraz będziesz go używać, jest niewielkie. Jeśli dysponujesz piwnicą lub strychem, to masz problem rozwiązany – w końcu właśnie tam gromadzi się tego typu rzeczy. Kupowanie kolejnych rzeczy jest kuszące, niemniej generuje to kolejne zapełnianie przestrzeni. Żaden salon nie będzie wyglądał dobrze, jeśli będzie przytłoczony dekoracjami – pomyśl o tym, zanim w sklepie sięgniesz po kolejny drobiazg.

 • Przejrzyj szafę z ubraniami

Selekcja ubrań jest bardzo trudna. Jeśli wykonasz ją na początku, to na pewno reszta czynności pójdzie Ci bardzo szybko. Przejrzyj swoje ubrania i podziel je na te, które zostają, na te do oddania oraz na rzeczy do wyrzucenia. Zastanów się przy tym nad praktycznością poszczególnej odzieży. Czy naprawdę potrzebujesz dziesięć par podobnych do siebie jeansów, z czego chodził w zaledwie trzech parach? Porządek w szafie sprawi, że w końcu zobaczysz, ile rzeczy naprawdę nosisz. Poza tym poranne ogarnianie i wybieranie ubrań nie będzie już zajmowało tyle czasu.

Odkładaj rzeczy na miejsce

Odkładanie rzeczy na miejsce pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. W końcu przestaniesz nerwowo biegać po domu w poszukiwaniu rzeczy, bez której nie możesz wyjść. Inni domownicy również będą mieli ułatwione zadanie.

 • Znajdź miejsce dla kluczy

Przedmiotami, których najczęściej się szuka w pośpiechu, są kluczyki do samochodu i oczywiście klucze do domu. Nieraz dochodzą do tego klucze do piwnicy, czy też innego pomieszczenia. Postaraj się znaleźć im miejsce i zawsze je tam odkładaj. Może to być ozdoba szkatułka, mały organizer, wieszaki i wszystko, co jeszcze przyjdzie Ci do głowy.

 • Znajdź miejsce dla każdej rzeczy

Postaraj się, by każda rzecz miała swoje miejsce. Dotyczy to zwłaszcza pilotów i sprzętów elektronicznych. Rzucanie ważnych przedmiotów do przypadkowej szuflady sprawia, że nigdy nie możesz ich znaleźć. Wydzielenie jednego stałego miejsca do niezbędników pozwoli Ci się lepiej zorganizować i przy okazji sprawić, że na kanapie i stoliku kawowym zapanuje większy ład.

 • Odnoś rzeczy na miejsce

Rzucanie płaszcza czy torebki w przypadkowe miejsce tworzy bałagan. To samo dotyczy odkładania części garderoby na krzesła czy też zostawianie butów w przedpokoju na podłodze. Kiedy zapanujesz nad przedmiotami codziennego użytku i będziesz je systematycznie odkładać na miejsce, to natychmiast zauważysz większy porządek.

Podsumowanie

Wcielenie w życie powyższych rad sprawi, że w końcu bałagan w domu przestanie się tworzyć samoistnie, a Ty zawsze znajdziesz potrzebną w danym momencie rzecz. Zastosowanie się do wskazówek wcale nie jest trudne, a może Ci pomóc zapanować nad domem. Wypróbuj nasze sposoby!

Przeczytaj pozostałe Wpisy