Porządek w domu bez popadania w paranoję – jak nie zwariować przy utrzymywaniu czystości?

Porządek w domu bez popadania w paranoję – jak nie zwariować przy utrzymywaniu czystości?

  • 1343
  • 0

Sprzątanie to temat rzeka. Ile to razy gnębią nas wyrzuty sumienia, że w domu jest bałagan, że trzeba to ogarnąć, że okna czekają na umycie, że dziś już koniecznie należy odkurzyć, że podłoga się klei… I tak można wymieniać w nieskończoność. W pewnym momencie wydaje się nam, że świeżo po wysprzątaniu na nowo powinniśmy ogarnąć wszystko. Warto uświadomić sobie jedną rzecz – żeby dom był zawsze czysty i wysprzątany, nie trzeba wcale mieć dużo czasu. Tak naprawdę z powodzeniem możemy sobie ułatwić wykonywanie niektórych obowiązków i nie popadać w błędne koło. Jak nie zwariować przy sprzątaniu? Czy porządek w domu bez popadania w paranoję jest w ogóle możliwy? Poniżej przedstawiamy Ci kilka trików, które sprawią, że już nie będą Cię gnębiły myśli dotyczące sprzątania. Sprawdź, co możesz zrobić, by ułatwić sobie życie i jak mądrze ogarniać bałagan, mając milion innych obowiązków.

Sprzątaj regularnie

Zachowanie idealnego porządku w mieszkaniu większości osób wydaje się być niemożliwe. Przeważnie z efektu po sprzątaniu jesteśmy zadowoleni przez jakąś godzinę, a później wszystko zaczyna się od nowa. Z jednej strony nieustannie słyszymy złote rady typu „wystarczy sprzątać regularnie”, z drugiej jednak wiemy, że np. po wytarciu kurzy, odkurzeniu i umyciu podłogi, zmieni się stosunkowo niewiele. Mało tego, z czasem znudzą nam się te prace, skoro efekt nie będzie widoczny. Jak nie dać się zwariować?

Po pierwsze ustal pewne zasady. Nienawidzisz poświęcać weekendu na sprzątanie? Żal Ci np. kilku godzin wolnego, by posprzątać? Nic dziwnego! Zatem, zamiast ogarniać przez połowę soboty, rozdziel ten przykry obowiązek na pozostałe dni. Wystarczy, że poświęcisz dziennie 15 minut na szybkie ogarnięcie domu. Brzmi nieco lepiej niż sobotnie przedpołudnie, prawda? Mimo tego, że na początku ciężko się będzie zmobilizować, to po pewnym czasie wejdzie Ci to w krew. Warto również podzielić poszczególne prace na dni tygodnia – wiadomo, że w 15 minut nie zdążysz wysprzątać łazienki, odkurzyć, umyć podłogi itd. Rozpisz sobie na kartce, co kiedy robisz i zachowaj przy tym zdrowy rozsądek. Nie planuj na jeden dzień zbyt wielu prac, bo na wstępie poczujesz zniechęcenie i nic z tego nie wyjdzie. Postaraj się np. w poniedziałki ścierać kurze i odkurzyć, we wtorki szybko ogarnąć łazienkę itd. Zaangażuj w zadania wszystkich domowników. Z racji tego, że ciężko będzie zapamiętać podział, to dobrze zrobić tabelkę, w której znajdzie się rozpiska poszczególnych dni tygodnia, wraz z poszczególnymi obowiązkami oraz imionami członków rodziny, którzy danego dnia wykonują poszczególne prace. Powieś taką tabelkę w widocznym miejscu – np. na drzwiach lodówki. Teraz już niczego nie zapomnisz, podobnie jak pozostali domownicy! Grunt to zacząć funkcjonować według nowych zasad, wyrobić nowe nawyki i po prostu być elastycznym.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Zaangażowanie członków rodziny

Jak sprzątać i nie zwariować? Podstawową zasadą, o której większość osób nie pamięta, jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców domu w ogarnianie bałaganu. Każdy członek rodziny powinien mieć swój wkład w porządek, dzięki czemu codzienne funkcjonowanie będzie po prostu łatwiejsze.

Nie odkładaj na później

Niby oczywiste, a jednak nie do końca. Odkładanie drobnostek na później powoduje totalną dezorganizację. Tymczasem zwykłe sortowanie poczty, wypakowanie zakupów, wyniesienie śmieci i odkładanie kluczy na miejsce może ułatwić życie i ograniczyć bałagan.

Lista rzeczy do zrobienia

Prosta lista z codziennymi obowiązkami, dotyczącymi funkcjonowania w domu to podstawa. Dzięki czytelnemu podziałowi i określeniu, kiedy należy wykonać dane czynności, w końcu przestaniemy mieć problem z chaosem organizacyjnym. Czynności typu rozpakowywanie zmywarki, przetarcie kuchni, czy szybkie odkurzanie w końcu nie będą nastręczać problemów. Dodatkowo sporządź plan tygodniowy, co pozwoli zachować rutynę i ułatwi znalezienie czasu na takie czynności jak choćby sprzątanie łazienki.

Utrzymuj porządek w rzeczach

Masz wrażenie, że w mieszkaniu masz tyle rzeczy, że już po prostu nigdzie się one nie mieszczą i kolejna szafa wcale nie załatwi problemu? Jest na to proste rozwiązanie: postaraj się pogrupować przedmioty na te, których używasz na co dzień oraz na te, po które sięgasz „od święta”. Przykładowo: ubrania noszone zimą, nie muszą wisieć w głównej szafie, skoro przyszła wiosna. Podobnie jest ze sprzętami kuchennymi – pierniczki robisz przecież raz w roku, zatem foremki mogą się znaleźć w osobnym pudełku. W celu zachowania porządku, nie pozwól na to, ażeby pojedyncze gadżety luzem leżały w różnym miejscu. Trzymaj je w pudełkach – dzięki temu po prostu unikniesz nieustannego bałaganu. Jest to dosyć oczywiste, jednakże sporo osób zapomina o tej oczywistej radzie. Warto również zebrać przedmioty o tym samym lub podobnym zastosowaniu. Pamiętaj, by te niezbędne zawsze trzymać pod ręką. Doskonałym przykładem mogą tu być kable, które są przeważnie magazynowane w całym domu, a kiedy jakiś konkretny jest potrzebny, to na ogół nie możemy go odnaleźć. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz wiedzieć, gdzie są określone drobiazgi, to po prostu podpisz pudełka. Przy okazji takiej segregacji, warto zastanowić się, które z rzeczy są faktycznie używane, a które niekoniecznie.

Gadżety ułatwiające utrzymanie porządku

Kiedy słyszysz o kolejnych gadżetach ułatwiających sprzątanie, to czujesz ogromną niechęć? Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz miejsce na przechowywanie kolejnych sprzętów, dzięki którym uprzątnięcie bałaganu będzie łatwiejsze? Rzeczywiście, rynek co rusz jest zalewany przez przedmioty, które mają ułatwiać sprzątanie, a tak naprawdę są zbędne, jednakże wśród wszystkich tych sprzętów można znaleźć również niezwykle przydatne! Niekoniecznie muszą to być najnowsze odkurzacze, czy mopy parowe, a drobiazgi, które ułatwią uporządkowanie szafy czy ścieranie kurzu ze sprzętów RTV. Rzuć okiem np. na wieszaki z kilkoma uchwytami – dzięki nim możesz powiesić kilka sztuk spodni w jednym miejscu. Do szafy sprawdzą się np. specjalne przegródki, dzięki którym łatwo posegregujesz bieliznę, ale też paski itd. Jeśli zawsze drażniła Cię mokra gąbka leżąca w zlewie, to warto zakupić pojemnik na jej przechowywanie. Będzie się on odpowiednio prezentował, a przy tym pasował do szafek, blatu itp. Pamiętaj, że gadżety ułatwiające utrzymanie porządku nie muszą kosztować kroci. Po prostu rozejrzyj się i zastanów, co mogłoby Ci pomóc utrzymać ład w domu, a na pewno znajdziesz jakiś przedmiot idealnie odpowiadający Twoim potrzebom.

Miejsce na najważniejsze przedmioty

Drobne rzeczy nie na swoim miejscu powodują nieład i powodują, że mamy wrażenie nieustannego chaosu. Mało tego, prawie nigdy nie możemy znaleźć typowych niezbędników typu kluczyki do auta, klucze do mieszkania, dokumenty, telefon itp. W końcu na ogół nie mają one stałego miejsca. Aby wciąż nie szukać kluczy do domu, portfela czy telefonu, najlepiej przeznaczyć na nie miejsce, na którym zawsze będą leżeć. Pozwoli to uniknąć ciągłego zastanawiania się, gdzie zostały odłożone. Odkładanie rzeczy nie na swoje miejsce to zmora niemalże każdego domu. Proste zmiany sprawią, że wychodząc do pracy, nie będziemy już szukać kluczyków do auta.

Zatrudnienie pomocy

Kiedy naprawdę już nie ogarniasz sprzątania, to możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. Sporo osób się przed tym broni, niemniej nieraz takie posunięcie może nam naprawdę ułatwić życie. Pamiętaj, że nie chodzi o to, by ktoś przychodził do domu kilka razy w tygodniu, a np. raz na dwa tygodnie lub w sytuacjach, kiedy np. trzeba wyczyścić okna.

Na ogarnięcie bałaganu wcale nie trzeba poświęcać masy czasu i energii. Wystarczy wcielić w życie kilka prostych rad i na co dzień cieszyć się względnym porządkiem. Można sprzątać i nie zwariować! Odkładanie wszystkich przedmiotów leżących luzem na miejsce, starcie kurzu z półek i stołu oraz odkurzenie i błyskawiczne przejechanie podłogi mopem mogą naprawdę sporo zmienić. Poświęcenie dziennie zaledwie kilku minut na ogarnięcie bałaganu sprawi, że można bez wyrzutów sumienia zrelaksować się i pozbyć się myśli, że znowu trzeba posprzątać. Pamiętaj, że dom jest przede wszystkim miejscem, w którym każdym ma czuć się bezpiecznie i komfortowo. Porządek w domu bez popadania w paranoję jest łatwiejszy do osiągnięcia, niż się Tobie wydaje. Już dziś spróbuj ustalić nowe zasady, a na pewno szybko się przekonasz, że sprzątanie jest naprawdę bezproblemowe.

Przeczytaj pozostałe Wpisy