Czy pozbycie się nieużywanych przedmiotów to sposób na porządek w domu?

Czy pozbycie się nieużywanych przedmiotów to sposób na porządek w domu?

  • 1196
  • 0

Utrzymywanie porządku w domu to nieraz droga przez mękę. W końcu, jak zapanować nad bieżącym ogarnianiem domu, cotygodniowym i codziennym sprzątaniem, a dodatkowo nad masą przedmiotów, których nieustannie przybywa? Istnieje kilka sprawdzonych sposób, które ułatwią nam to zadanie! Jeśli posiadasz mnóstwo drobiazgów, rzeczy i sprzętów, które gromadziłeś przez lata i z których niekoniecznie już korzystasz, to warto przeprowadzić selekcję. Pozbycie się nieużywanych przedmiotów nie tylko spowoduje, że zyskasz masę miejsca, ale jest to również idealny sposób na porządek w domu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak się do tego zabrać i dlaczego raz na jakiś czas warto przeprowadzać remanent w rzeczach.

Gromadzenie rzeczy w domu

Żyjemy w rzeczywistości, w której łatwo ulec pędowi do nieustannego kupowania nowych rzeczy. W końcu zawsze jesteśmy w stanie wyparzyć coś nowego, co akurat nam się przyda lub będzie lepsze od tego, co akurat posiadamy. Dotyczy to zarówno drobiazgów, jak i ubrań, książek, a nawet sprzętów. W rezultacie gromadzimy coraz więcej przedmiotów, nieraz takich, z których skorzystamy raz lub po prostu odkładamy na później. W pewnym momencie jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie do naszego domu wcisnąć już niczego. Nagle znalezienie wolnej szuflady, półki, nie mówiąc o komodzie czy szafce, jest praktycznie niemożliwe. W zasadzie na pewno przydałby się nam kolejny mebel do przechowywania, ale po prostu nie mamy możliwości, by go zmieścić. Dostrzegamy, że szafy pękają w szwach, że w razie potrzeby nie jesteśmy w stanie znaleźć niczego, a brak ładu i codzienne gorączkowe poszukiwania wiążą się ze stresem. Właśnie dlatego warto po prostu pozbywać się nieużywanych przedmiotów i to regularnie.

Oddaj niepotrzebne ubrania, książki, sprzęty

Rzadko kiedy rzeczy, które zbierasz przez lata, są używane znowu po jakimś czasie. Nie oszukujmy się – takie gromadzenie ma najczęściej za zadanie zagłuszyć wyrzuty sumienia. Dzisiaj jednak istnieje masa możliwości, jeśli chodzi o pozbywanie się nieużywanych rzeczy. Jeśli widzisz, że od wielu lat nie nosiłeś danych ubrań i zastanawiasz się co z nimi zrobić, to podpytaj znajomych, przyjaciół i rodzinę o to, czy przypadkiem nie wpadły one im w oko. Bardzo często bywa tak, że coś, co nam jest niepotrzebne, przyda się komuś innemu. Podobnie sprawa wygląda z książkami – jeśli widzisz, że w Twojej kolekcji znajduje się masa tytułów, które Cię totalnie nie interesują, to po prostu się ich pozbądź – nagle zobaczysz, jak dużo masz wolnego miejsca. Jeśli wymieniasz sprzęty, to pomyśl o tym, co zrobić ze starymi. Nie zatrzymuj ich, kierując się zasadą, że będziesz posiadał zapasowy mikser lub wieżę. Niech coś nowego automatycznie zastępuje stara rzecz, która po prostu znika z mieszkania. Oprócz oddawania przedmiotów bliskim, możesz je przeznaczyć na cele charytatywne lub też sprzedać. Dzisiaj możliwości jest naprawdę masa. Nie musisz już mieć wyrzutów sumienia, że stare rzeczy po prostu wyrzucasz na śmietnik.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Minimalizm w domu – jak go osiągnąć?

Konsumpcyjny styl życia to dotyczy niemalże każdego w nas. W końcu wystarczy, że coś zobaczymy, to niemalże natychmiast chcemy mieć. Pamiętajmy jednak, że nadmiar różnych przedmiotów po pewnym czasie zaczyna nas niemalże przerastać. Pomyślmy, że część rzeczy, które posiadamy, została kupiona pod wpływem impulsu. Dlatego też, nie powinno się mieć problemów z tym, żeby się ich pozbyć. Nie ma możliwości utrzymania porządku we wnętrzu, w którym na każdym kroku natykamy się na masę przedmiotów. Zacznij panować nad swoimi rzeczami, pozbądź się tych niepotrzebnych i zobacz, jak proste stanie się utrzymanie porządku na co dzień.

Od czego zacząć? Na wstępnie przejrzyj wszystkie kategorie rzeczy. Możesz zacząć od ubrań, później przejść do książek, akcesoriów kuchennych, sprzętów itd. Zastanów się, kiedy ostatni raz dana rzeczy była przez Ciebie używana i odpowiedz sobie uczciwie na pytanie, czy na pewno będziesz jeszcze kiedykolwiek z niej korzystał. Jeśli stwierdzisz, że nie, to chyba wiadomo, że najlepszą opcją będzie pozbycie się jej.

Dlaczego warto pozbyć się nieużywanych rzeczy?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto pozbywać się niepotrzebnych rzeczy, to przeanalizuj poniższe argumenty.

Jeśli pozbędziesz się przedmiotów zbędnych, od dawna nieużywanych, to łatwiej będzie Ci utrzymać porządek – nie będziesz już musiał sprzątać tony rzeczy. Uporządkowana przestrzeń w domu oznacza, że łatwiej utrzymać porządek. Zauważysz to już po pierwszej selekcji przeprowadzonej w swoich rzeczach.

  • Mniej sprzątania

Mniej rzeczy to mniej sprzątania! W końcu w szafach, w biurku, szafkach kuchennych, na regałach i w każdym innym miejscu, nie będzie już zalegać masa przedmiotów. Niezagraconą powierzchnię znacznie łatwiej się sprząta.

  • Oszczędność czasu

Szukanie potrzebnych przedmiotów jest standardem. Oczywiście najczęściej na ostatnią chwilę. Jeśli pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy, to łatwiej Ci będzie znaleźć to, czego akurat teraz szukasz. Oprócz tego posprzątanie wnętrza zajmie Ci mniej czasu.

  • Łatwiejsze wybieranie ubrań

Jeśli codziennie zastanawiasz się co ubrać, ale zaglądając do szafy, przychodzi myśl, że połowa rzeczy się nie nadaje do noszenia, to sygnał, że pora przeprowadzić selekcję. Dzięki temu, w Twojej szafie będą się znajdowały tylko te ubrania, które naprawdę nosisz.

Jak pozbyć się nieużywanych przedmiotów?

Pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów budzi różne emocje. Mimo tego, że temat ten ostatnimi czas jest niezwykle często wałkowany w różnych książkach i niemalże na każdym kroku jesteśmy wręcz zachęcani do minimalizmu, to jednak ciężko wcielić to w życie. Nieraz myślimy, że np. nienoszone przez lata spodnie powrócą do łask, a stara zastawa być może nam się przyda. W dzisiejszych czasach, kiedy wszystkie dobra są na wyciągnięcie ręki, gromadzimy masę przedmiotów. Część w nich wiąże się ze wspomnieniami, inne nam kogoś przypominają, a jeszcze inne mogą się przydać w przyszłości.

Czasem z wygody wolimy po prostu schować nieużywane rzeczy i przekładać je z kąta w kąt, zamiast po prostu się ich pozbyć. Pamiętajmy jednak, że nasz dom ma określoną pojemność, a gromadzenie nieużywanych rzeczy przyczynia się do wiecznego bałaganu, a z czasem i frustracji. Mało tego, oczekujemy, że we wnętrzu zapanuje ład, a z toną różnych rzeczy nie jest to po prostu możliwe. Miejmy również na uwadze fakt, że co rusz kupujemy przecież coś nowego. Choćby z tego względu warto od czasu do czasu zrobić remanent w nieużywanych i niepotrzebnych przedmiotach i po prostu się ich pozbyć. Nie chodzi tu o to, by je wyrzucić – dzisiaj mamy masę innych możliwości. Możemy je przeznaczyć na cele charytatywne, oddać bliskim, którzy od dawna polują na daną rzecz, czy też wystawić na portalach aukcyjnych. Jak widzisz dawanie drugiego życia przedmiotom, które nie są nam potrzebne, jest dzisiaj naprawdę możliwe i bezproblemowe. Pamiętaj – rozsądna selekcja ubrań, książek, sprzętów i przedmiotów to idealny sposób na porządek w domu. Wypróbuj tę metodę choć raz, a efekty będą widoczne gołym okiem.

Przeczytaj pozostałe Wpisy