5 najlepszych sposobów na utrzymanie czystości w domu

5 najlepszych sposobów na utrzymanie czystości w domu

  • 1281
  • 0

Czysty dom to chyba marzenie większości osób zmagających się z codziennymi obowiązkami. Nieraz nawet uporządkowane wnętrza wydają się być niedoścignionym wzorcem. W końcu chwilę po sprzątaniu jest znowu bałagan i znowu nic nie leży na swoim miejscu, a Ty popadasz w przeświadczenie, że wykonujesz syzyfową pracę. Jeśli mieszkasz samodzielnie, to wszystko możesz mieć mniej więcej pod kontrolą. Sytuacja się zmienia, jeśli masz rodzinę. Większa ilość domowników to większy chaos w domu, także pod kątem porządku. Jaka jest na to rada? Wystarczy zmienić kilka nawyków. Systematyczne utrzymywanie porządku sprawia, że będziesz mieć mniej obowiązków. Sprzątanie cotygodniowe w końcu przestanie być koszmarem. Wprowadzenie kilku zasad i zaangażować członków rodziny do pomocy sprawi, że bałagan w końcu zniknie z Twojego wnętrza. Wyrobienie nowych zwyczajów nie jest trudne, bardzo szybko staną się one rutyną, a Ty zauważysz niesamowitą różnicę.

Jeśli nadal wydaje Ci się, że sprzątanie nie jest łatwe, to poniżej przedstawiamy Ci 5 najlepszych sposobów na utrzymanie czystości w domu. Dzięki tym kilku prostym trikom sprawisz, że wnętrza będą uporządkowane przez dłuższy czas, co wpłynie zarówno na Twoje samopoczucie, jak i codzienne funkcjonowanie.

  1. Pochowaj drobiazgi leżące na wierzchu i posprzątaj podłogę

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Poświęcenie kilku chwil dziennie na szybkie sprzątanie i ogarnięcie bałaganu sprawi, że już nigdy nie będziemy czuć niepokoju, kiedy usłyszymy dzwonek do drzwi. Staraj się raz dziennie schować rzeczy i różnego rodzaju drobiazgi leżące na wierzchu. Wystarczy nie zostawiać niczego na meblach, a po prostu wsadzić je do szuflady, czy też do szafki. Warto poświecić 5 minut dziennie na posprzątanie podłogi. Plamy, zacieki i kurz sprawiają, że wszystko dookoła wydaje się nam maksymalnie brudne i nieuporządkowane. Tymczasem wystarczy kilka chwil, by umyć podłogę. Po krótkim czasie zauważysz, że czynność ta nie kosztuje Cię szczególnie wiele wysiłku, a efekt jest wprost piorunujący. Postaraj się również co drugi lub co trzeci dzień, przejechać mieszkanie odkurzaczem – naprawdę warto. Wyrobienie takiego zwyczaju w Twoim domu sprawi, że będziesz mieć mniej sprzątania w weekend. Najprościej postanowić, że tuż po przyjściu z pracy lub po kolacji, któryś z domowników przejedzie podłogę mopem.

  1. Pościel łóżko

Większość osób nie ma rano czasu na cokolwiek. W końcu najczęściej kiedy dzwoni budzik, wszystko robimy w maksymalnym pośpiechu, a i tak wiemy, że nie ze wszystkim się wyrobimy. Ścielenie łóżka i wietrzenie pomieszczenia to ostatnia rzecz, o jakiej myślimy. Tymczasem jest to spory błąd. Ścielenie łóżka ogromnym wysiłkiem i co ważne – czynność ta nie zajmuje dużo czasu. Postaraj się tuż po wstaniu szybko ułożyć pościel i przykryć ją kocem czy też kapą. Jeśli śpisz na rozkładanej kanapie, to nawet nie zastanawiaj się, czy Ci się chce i czy masz czas na schowanie pościeli. Spróbuj tę czynność wykonać niemalże natychmiast, jak wstaniesz i szybko wejdzie Ci ona w krew. Już po kilku dniach będziesz ją wykonywać automatycznie. Ścielenie łóżka to podstawa – czynność ta sprawia, że pomieszczenie zawsze wydaje się być czyste. Leżąca na wierzchu pościel nie robi najlepszego wrażenia. Pamiętaj o tym, zanim wyjdziesz do pracy i zostawisz niepościelone łózko. Ważne jest również, by pamiętać o szybkim przewietrzeniu pomieszczenia, w którym śpisz.

  1. Chowaj ubrania do szafy

Ubrania leżące na wierzchu to problem wielu rodzin – zarówno tych mniejszych, jak i większych. Nawet mieszkając w pojedynkę, nieraz nie udaje nam się wyeliminować zwyczaju, zarzucania swetra czy też bluzy na krzesło. Jeśli dodamy do tego kilka innych osób, to otrzymujemy przepis na bałagan. Porozrzucane wszędzie ubrania robią fatalne wrażenie i sprawiają, że wszystko dookoła wydaje się być maksymalnie nieogarnięte. Tymczasem wystarczy niemalże minuta, by zmieniając ubranie, brudne wrzucić do kosza na bieliznę, a czyste, które nadaje się do ubrania, do szafy. Wyrobienie nawyku trzymania ubrań na swoim miejscu sprawi, że przestrzeń dokoła Ciebie będzie się wydawała od razu czystsza. Kiedy wracasz do domu, to odwieś płaszcz lub kurtkę na swoje miejsce. Schowaj również buty – dzięki temu nikt się o nie potknie i od razu przedpokój stanie się czystszy. Jeśli wiesz, że rano wychodzisz w pośpiechu, to przygotuj sobie rzeczy do ubrania dzień szybciej wieczorem. Unikniesz w ten sposób wyrzucania kolejnej odzieży z szafy w poszukiwaniu czegoś, co do siebie pasuje. W sypialni i garderobie przestaną leżeć na różnych meblach ubrania. Zmiana tego nawyku jest bardzo prosta – wystarczy, że po kilku dniach zauważysz, jaki ład panuje dookoła Ciebie, a już nigdy nie powrócisz do dawnych przyzwyczajeń. Taki prosty nawyk daje odpowiedni efekt wizualny.

  1. Ogarnij łazienkę codziennie

Większość osób nienawidzi sprzątania łazienki i jest to całkowicie zrozumiałe. Czynność ta przeważnie zajmuje masę czasu, a po jej wykonaniu jesteśmy po prostu zmęczeni. Tymczasem wystarcza tu odrobina systematyczności. Pilnuj porządku w łazience i dbaj o niego na bieżąco. Po każdej kąpieli umyj szybko wannę lub prysznic. Po pierwsze unikniesz w ten sposób gromadzenia się bakterii, zabrudzenia lub też grzybów. Po drugie – łazienka będzie od razu lepiej wyglądała. Wzięcie w rękę ścierki i płynu nie zajmuje dużo czasu – w ciągu zaledwie chwili wanna lub prysznic będą lśnić. Warto też szybko wyczyścić umywalkę np. po umyciu zębów. Sprawi to, że będziemy mieli wrażenie czystego wnętrza. Tak mały wysiłek może zdziałać cuda. Poświęć z 10 minut w ciągu dnia, a na pewno szybko zauważysz różnicę.

Sprzątanie łazienki

  1. Podziel obowiązki między członków rodziny

Dobra organizacja to podstawa czystego domu. Szybkie ogarnianie domu nie powinno być zadaniem jedynie dla jednej osoby. Porozdzielaj obowiązki i każdemu z członków rodziny zleć coś do zrobienia. Warto codziennie wymieniać się zadaniami – dzięki temu nie staną się one monotonne. Sprawi to, że sprzątanie nie będzie pochłaniało tyle energii co do tej pory, a ład panujący we wnętrzu zostanie doceniony. W końcu kto z nas nie lubi, gdy dookoła jest porządek. Pamiętaj, by w obowiązki angażować również dzieci – wystarczy poprosić je o drobną pomoc. Nie dość, że będą one zadowolone z tego, że również mogą one coś robić, to będą miały poczucie, że wykonują coś ważnego, a do tego będą się uczyć obowiązkowości i systematyczności.

Zalety czystego domu

Mimo tego, że utrzymanie domu w czystości nie należy do najłatwiejszych zadań, to istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci zapanować nad chaosem. Pamiętaj – zawsze przyjemniej wracać do czystego i schludnego domu. Zarówno Ty, jak i inni domownicy będą się w takim otoczeniu po prostu lepiej czuć, a w Twojej głowie nie pojawi się myśl „trzeba posprzątać”.

Czyste otoczenie, to mniejsze ryzyko alergii i nie tylko. Jak wszyscy wiemy, uczulenie na roztocza kurzu staje się powszechne, a reakcje alergiczne bywają niezwykle uciążliwe. Regularne ścieranie kurzu, odkurzanie i szybkie przejechanie podłogi mopem sprawi, że w końcu będziemy mogli na spokojnie usiąść na kanapie, nie kichając i nie mając kataru. Posprzątany dom wpływa na nasz nastrój – każdy lubi, kiedy dookoła niego panuje ład i porządek. Mało tego, od razu chętniej zaczynamy działać na wielu różnych polach, ale również się relaksować. Warto zauważyć, że posprzątane wnętrze to także przyjemniejszy zapach dookoła. Co ciekawe, ogarnianie domu posiada jeszcze jedną, ogromną zaletę – otóż możemy je potraktować jako formę ćwiczeń. Taki wysiłek może być dobry dla Twojego organizmu, a po wykonaniu zadania, poczujesz na pewno ulgę.

Utrzymanie czystości w domu wymaga przede wszystkim zmiany przyzwyczajeń i nawyków. Mimo tego, że początek nie będzie łatwy, to już po kilku dniach stwierdzisz, że warto. Szybko docenisz to, jak wiele zmieniają drobiazgi, a nowe nawyki łatwo wyrobić. Efekt na pewno przejdzie Twoje oczekiwania. W końcu stwierdzisz, że sprzątanie wcale nie wymaga masy czasu. Co ważne – sprzątając regularnie w tygodniu, ominie Cię weekendowe ogarnianie.

Przeczytaj pozostałe Wpisy