- 1292
- 0
Sprzątanie kojarzy się pozytywnie jedynie nielicznym osobom. Większość z nas nienawidzi tego robić i ciężko się temu dziwić. Brak czasu, nuda, zmęczenie – to zaledwie część argumentów. Porządkowanie przestrzeni domowej to syzyfowa praca. Istnieją jednak sposoby, aby zmienić o niej myślenie i nawet polubić.
-Jakie są sposoby, żeby sobie uprzyjemnić sprzątanie?
-Jak powinno się sprzątać?
-Dlaczego tak bardzo nie lubimy sprzątać?
W artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania oraz szereg wskazówek! Zaczynamy!
Dlaczego nie chce nam się sprzątać?
Sprzątanie nie dosyć, że jest męczące, to na dodatek zajmuje sporo czasu. Nie należy oprócz tego zapominać, że nawet jeżeli posprzątamy dom, to po chwili znowu zapanuje w nim chaos. Poza tym zawsze znajdzie się coś jeszcze do zrobienia – często porządkując jedną rzecz, okazuje się, że powinieneś się zabrać również za kolejną. To zaledwie część przyczyn. Ile to razy, na samą myśl „jak wrócę, to muszę posprzątać” czujemy niechęć? Dlaczego sprzątanie sprawia nam tak dużą trudność, skoro wykonujemy ją, by dookoła nas było przyjemniej, czyściej i schludniej?
Dlaczego nienawidzimy sprzątać?
Każda osoba lubi spędzać czas w uporządkowanym wnętrzu. Mało tego, uświadamiamy sobie, że po sprzątaniu lepiej się odpoczywa, a znalezienie różnych rzeczy nagle przestaje być problemem. Wiemy też, że pozbycie się kurzu, odkurzenie i umycie podłogi oraz wysprzątanie łazienki jest po prostu niezbędne dla naszego zdrowia. Mimo tych argumentów i tak podchodzimy z ogromną niechęcią do sprzątania. Dlaczego?
- Sprzątanie jest czasochłonne
Argument ten zawsze pada na początku dyskusji o sprzątaniu. „Nie mam czasu, żeby posprzątać” – zdanie to wcale nie jest wymówką, ale prawdą. Na ogarnięcie przestrzeni w domu trzeba mieć po prostu czas i to wcale nie mało. W toku codziennych obowiązków naprawdę ciężko wepchnąć to w grafik. W efekcie musimy zarezerwować w weekend około 1.5 godziny, nieraz i dłużej. Przez to czasu na odpoczynek mamy po prostu mniej.
- Sprzątanie jest męczące
Ciężko dyskutować z tym argumentem. Wizja sobotniego przedpołudnia spędzonego na sprzątaniu nie działa mobilizująco. Najczęściej chcemy jak najszybciej mieć problem z głowy i staramy się sprzątać wydajnie. Odkurzanie, mycie łazienki, ścieranie kurzu, mycie podłogi – wszystko to naprawdę potrafi zmęczyć. Mało tego, po czynnościach porządkowych często musimy po prostu odpocząć, bo czujemy się niemalże jak po treningu.
- Sprzątanie jest nudne
Powtarzanie w kółko tych samych czynności nie jest szczególnie fascynujące. Wykonując mechanicznie odkurzanie, sprzątając łazienkę i wykonując szereg innych obowiązków, po prostu się nudzimy. Do tego dochodzą irytujące dźwięki odkurzacza i innych urządzeń. Z jednej strony powinniśmy mieć wówczas sporo czasu na przemyślenia, z drugiej jednak jesteśmy po prostu poirytowani i znudzeni.
- Sprzątanie pracochłonne
Żeby posprzątać dom, musimy przeważnie wykonać cały szereg różnego rodzaju prac i do tego nieźle się namęczyć. Na samą myśl o tym, najczęściej nam się po prostu odechciewa.
Jakich czynności porządkowych najbardziej nie lubimy?
Każda osoba ma listę czynności, których najbardziej nie lubi robić. Wśród najbardziej znienawidzonych czynności można wymienić:
- mycie łazienki
- czyszczenie okien
- prasowanie
- sprzątanie podłogi
Niektóre osoby nie przepadają również za pozornie prostymi czynnościami, takimi jak wrzucenie rzeczy do pralki czy rozwieszenie prania. Oczywiście sporo zależy również od tego, jakie sprzęty posiadamy w domu. W przypadku braku zmywarki, to właśnie zmywanie podaje się jako najbardziej uciążliwą czynność.
5 sposobów na bezproblemowe sprzątanie
Próbując wytłumaczyć się z tego, dlaczego w domu nie jest wysprzątane, wspominamy na ogół o artystycznym nieładzie. W uporządkowanej przestrzeni żyje się łatwiej i przyjemniej, dlatego też warto ułatwić sobie życie. Stosując poniższe rady, możemy sprawić, że sprzątanie przestanie być kłopotliwe, trudne, czy czasochłonne.
- Małe kroczki
Zacznijmy od przyjemniejszych czynności, czyli wyczyśćmy tę część w domu, którą lubimy najbardziej. Rozpoczęcie od czynności, która jest najmniej problematyczna, sprawi, że będziemy mieć zapał do kolejnych obowiązków. Szybko zobaczymy rezultaty swojej pracy, a tym samym będzie to zachętą do kontynuowania porządków.
Kiedy już raz dokonamy konkretnego, gruntownego ogarnięcia przestrzeni, to będziemy chcieli jak najdłużej utrzymać taki stan rzeczy. Jak to zrobić? Przede wszystkim starajmy się odkładać rzeczy na miejsce, a drobne prace porządkowe, takie jak szybkie przejechanie podłogi odkurzaczem wykonywać co 2 dni. Efekty zauważymy niemalże natychmiast. Pilnując porządku, odejdzie nam konieczność wykonywania generalnego sprzątania.
- Dobry plan
Dobra organizacja to podstawa działania. Myśl, że całe sobotnie przedpołudnie spędzimy na sprzątaniu, sprawia, że jesteśmy źli, zmęczeni i w rezultacie po ogarnianiu domu będziemy musieli odpocząć. Tym samym lepiej nie zostawiać wszystkiego na jeden dzień. Lepszą opcją będzie rozpisanie wszystkiego na kilka dni, czyli podzielenie obowiązków. Dobrze jest wszystko rozpisać.
- Naucz się odpuszczać
Jeśli danego dnia naprawdę nie mamy siły, żeby ogarniać mieszkanie, padamy z nóg, źle się czujemy lub mamy pełno innych rzeczy do zrobienia, to po prostu odpuśćmy. Nie utrudniajmy sobie życia. Ostatecznie zmuszanie się do sprzątania może przynieść więcej szkody niż pożytku. Prasowanie do północy tylko dlatego, że tak to sobie zaplanowaliśmy, jest bezsensownym działaniem, które na pewno nie przyczyni się do tego, że polubimy sprzątać. Pamiętaj jednak, żeby nieustannie nie odkładać obowiązków, gdyż wówczas znowu dojdziemy do sytuacji, kiedy to czynności porządkowe się skumulują. Jeśli danego dnia nie mamy siły, to po prostu obowiązek ten przepiszmy na kolejny dzień i zmodyfikujmy plan.
- Nastaw się pozytywnie
Sprzątając, włącz sobie muzykę – dzięki temu na pewno przyjemniej będzie się ogarniało kolejne czynności. Dobrze jest również wymyślić jakąś nagrodę za wypełnienie obowiązków – np. dobra kawa, lody itp. System z nagrodą bardzo motywuje, gdyż myślimy o tym, że np. zaraz po odkurzaniu czeka na nas coś przyjemnego.
- Sprzątanie pozwala schudnąć!
Czy wiesz, że sprzątając, tracimy kalorie? Tym samym kolejne czynności mogą pomóc w odchudzaniu. Oto przykłady obowiązków, które wykonywane przez godzinę pozwolą na pozbycie się kalorii:
– Szorowanie podłogi – 400 kcal
– Robienie zakupów – 300 kcal
– Mycie okien – 240 kcal
– Ścieranie kurzów – 240 kcal
– Sprzątanie łazienki – 240 kcal
– Sprzątanie pokoju – 180 kcal
– Odkurzanie – 150 kcal
– Prasowanie – 144 kcal
– Gotowanie – 100 kcal
Podsumowanie
Przy sprzątaniu najważniejsze jest pozytywne nastawienie i znalezienie dobrych stron. Powyższe sposoby na pewno sprawią, że bez względu na to, jak bardzo nienawidzimy sprzątać, choć trochę się zmobilizujemy.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Mycie lodówki, czyli jak dbać i czym myć lodówkę?
Sprawdzone sposoby na pluskwy – jak skutecznie pozbyć się pluskiew?
Dlaczego nie lubimy sprzątać?
Jak skutecznie wyczyścić srebro – najlepsze domowe sposoby
7 sposobów na pozbycie się pleśni w domu
5 najlepszych sposobów na utrzymanie czystości w domu
Czy pozbycie się nieużywanych przedmiotów to sposób na porządek w domu?
Jakimi nowoczesnymi urządzeniami można posłużyć się przy sprzątaniu?
7 sposobów na wiosenne porządki w domu
Ile kalorii możesz spalić podczas sprzątania?