Dlaczego nie warto zwlekać ze sprzątaniem?

Dlaczego nie warto zwlekać ze sprzątaniem?

  • 1200
  • 0

Sprzątanie to dla większości osób przykry obowiązek. Rzadko kto podchodzi do tej czynności z entuzjazmem. Prace porządkowe są pracochłonne i co gorsza, przeciągają się w nieskończoność, a my mamy wrażenie, że tracimy czas, którego i tak mamy wiecznie za mało. W efekcie często brakuje nam wolnej chwili na sprzątanie i zdarza nam się przekładać je tak długo, jak tylko się da. Pamiętaj jednak, że w końcu i tak nas ono dopadnie. Dlaczego nie warto odkładać sprzątania na później? Przejrzyj poniższe argumenty, a zrozumiesz, jakie zalety mają regularne porządki!

Jak zabrać się za sprzątanie?

Prokrastynacja nie jest niczym wyjątkowym, zwłaszcza jeśli dotyczy niektórych obowiązków domowych. Ile to razy miałeś się już zabierać za porządki, ale obiecywałeś sobie, że jeszcze chwilka? Przecież właśnie musiałeś sprawdzić pocztę, wyjść z psem, przekąsić coś, czy np. przygotować posiłek na cały następny dzień. Każdy to przechodzi – fanów sprzątania nie ma szczególnie wielu, za to wszyscy lubimy, gdy dookoła nas jest czysto. Niestety osiągnięcie takiego ładu wiąże się z pewnym wysiłkiem.

Jak się zmobilizować do sprzątania?

Mimo tego, że wiesz, że nie powinno się odkładać sprzątania na potem, to i tak ciężko się za nie zabrać. Istnieją jednak sposoby, które mogą nas zmobilizować do tej znienawidzonej czynności.

  • Pomyśl o efekcie, jaki uzyskasz po ogarnięciu przestrzeni

Lśniący dom, wszystko ułożone na swoim miejscu i czysta podłoga to tylko część korzyści. Myśli o przyszłości i o tym, jak nasza przestrzeń będzie wyglądała po sprzątnięciu, dodaje skrzydeł.

  • Zafunduj sobie chwilę dla siebie po sprzątaniu

Myśl o tym, że po ogarnięciu mieszkania zyskasz chwilę dla siebie, od razu poprawia humor. W końcu bez wyrzutów sumienia możesz pobuszować w sieci, poczytać książkę, obejrzeć serial czy poplotkować przez telefon.

Nie chodzi o to, by w nagrodę za odkurzone mieszkanie kupować sobie nową rzecz, ale po prostu o drobiazg – mogą to być np. czekoladki. Myśli o przyjemności, które czekają nas po sprzątaniu, na pewno zmotywują.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Dlaczego warto sprzątać regularnie?

Porządki w domu często przekładamy na kolejny dzień, bo przecież nie jest tak źle, a nieodkurzone mieszkanie nie stanowi wielkiej tragedii prawda? Pamiętaj jednak, że co się odwlecze, to nie uciecze. Dotyczy to niestety również sprzątania. Im dłużej w domu gromadzi się bałagan, tym więcej kłopotów sprawia później jego ogarnięcie. Wbrew pozorom regularne sprzątanie pozwala zaoszczędzić Ci czas.

Jak wiesz, rosnący bałagan i widoczny kurz, z każdym kolejnym dniem staje się coraz bardziej uciążliwy. W efekcie nieraz całkowicie zniechęca on do ogarniania mieszkania. Dlatego też lepiej od razu się na to wszystko zabrać. Wyrobienie kilku nawyków nie jest trudne – wystarczy tylko zadbać o dobrą organizację. Wykonując podstawowe czynności porządkowe codziennie, przestaniesz się męczyć, zaczynasz je robić odruchowo i sprawiasz, że sprzątanie będzie przebiegało szybciej.

Odkładnie na później sprzątania sprawia, że dookoła gromadzą się bakterie, grzyby i roztocza. Wszystko to ma wpływ na organizm – może powodować alergie, problemy z oddychaniem i inne choroby. Regularne sprzątanie to zatem nie tylko ładny efekt wizualny, ale również dbałość o zdrowie.

Dlaczego nie warto odkładać sprzątania na potem?

Myśli o odkładaniu sprzątania na później zawsze są kuszące, ale warto pomyśleć, ile możemy zyskać, wykonując obowiązki tego typu regularnie. Jakie zalety niesie za sobą regularne sprzątanie?

  • Oszczędność czasu

Może trudno w to uwierzyć, ale wykonując zaledwie kilka porządkowych regularnie, możesz po prostu zaoszczędzić czas. Nagromadzony brud jest trudniejszy do usunięcia. W efekcie, usiłując się go pozbyć, poświęcamy tej czynności znacznie więcej czasu niż gdybyśmy ogarniali dane miejsce regularnie. Myśli o cotygodniowych porządkach przestaną Cię zadręczać, gdyż będziesz mieć świadomość, że nie zajmą one długich godzin! Trzymanie się kilku zasad i codzienne ogarnianie sprawiają, że cotygodniowe porządki wykonamy błyskawicznie.

  • Przestajesz myśleć, o tym, że trzeba posprzątać

Odkładając określone czynności na później, towarzyszą nam drobne wyrzuty sumienia. Odwlekając sprzątanie i tak myślimy o tym niezbyt przyjemnym obowiązku, który nas czeka.

  • Przyjaźniejszy dom

Uporządkowany i czysty dom staje się miejscem, do którego chce się wracać i w którym chętnie odpoczywamy i przebywamy. Odkładanie sprzątania sprawia, że staje się ono bardziej męczące. Regularne ogarnianie powoduje, że wszystko dookoła jest po prostu czyste. Już nie będziemy musieli obawiać się wizyty niezapowiedzianych gości czy szybkiej kawki w towarzystwie znajomych.

  • Poprawa samopoczucia

Czy wiesz, że porządek dookoła Ciebie sprawia, że poprawia się Twoje samopoczucie? W University of California przeprowadzano na ten temat badania. Na ich podstawie stwierdzono, że osoby, w których mieszkaniach panował chaos, miały w organizmie wyższy poziom hormonu stresu. Uporządkowany dom to zatem mniej nerwów!

  • Większa motywacja

Posprzątana przestrzeń po prostu motywuje do działania na różnych obszarach. Warto zatem wyrobić w sobie nawyk codziennego sprzątania!

Przeczytaj pozostałe Wpisy