Oznaczenia na metkach ubrań – przewodnik po symbolach

Oznaczenia na metkach ubrań – przewodnik po symbolach

 • 1347
 • 0

Pranie ubrań to czynność, którą wykonujemy bardzo często. Wkładając rzeczy do pralki, zastanawiamy się, jak należy je prać, w jakiej temperaturze i jaki tryb wybrać. Skąd mamy to wiedzieć? Oczywiście nieodzowną pomocą są tu metki na ubraniach. Odczytywanie oznaczeń na nich nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się nam wydawać. Przyglądając się metkom i dziwnym znaczkom na nich umieszczonych, nasz zapał do tego, by wszystko wyprać zgodnie z zaleceniami, zaczyna słabnąć i na ogół stwierdzamy, że po prostu wybierzemy jakiś uniwersalny program i bezpieczną temperaturę. Czy rzeczywiście odczytywanie metek jest tak trudne? Jakie są najpopularniejsze, najczęściej spotykane symbole? Co one oznaczają? Jak dobrze wyprać ubrania, zgodnie z zaleceniami? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Co oznaczają symbole na metkach?

Wbrew pozorom, metki na ubraniach mają całkiem spore znaczenie, zatem zanim się ich pozbędziemy, warto odczytać zalecenie i się do nich zastosować. Te specjalne, krótkie, obrazkowe instrukcje pomagają odpowiednio pielęgnować ubrania, a tym samym zawierają wskazówki, co zrobić, by Twoje rzeczy zachowały swój piękny wygląd. Pomyśl tylko: piorąc ubrania zgodnie z zaleceniami, można się nimi cieszyć przez naprawdę wiele lat – kolory nie wyblakną, materiał się nie skurczy ani nie rozciągnie. Na pewno przytrafiały Ci się sytuacje, kiedy Twój ulubiony sweterek po wyjęciu z pralki był dużo mniejszy lub też w wyniku zetknięcia z żelazkiem, Twoja ulubiona bluzka została całkowicie zniszczona. Tego wszystkiego można uniknąć – wystarczy nauczyć się „rozszyfrowywać” oznakowania na metkach. Co oznaczają symbole na metkach?

Na niemal każdej metce znajdziesz około 5 symboli, stanowiących niezbędną wskazówkę o pielęgnacji danych rzeczach. Ogólnie przyjęło się, że na metkach znajdują się następujące symbole:

 • symbole prania
 • symbole suszenia
 • symbole prasowania
 • symbole wybielania
 • symbole czyszczenia chemicznego

Stosując się do tych oznaczeń, będziesz wiedział jak prać, suszyć, prasować, wybielać i czyścić chemicznie swoje ubrania. W końcu, wyjmując rzeczy z pralki, nie będziesz się obawiać, czy przypadkiem się zniszczyły.

Symbole prania na metkach ubrań

Symbol prania to pierwszy znaczek na metce. Stanowi on wskazówkę podpowiadającą nam, czy daną rzecz można prać w pralce, czy nie i w jakiej temperaturze należy ją prać. Najczęściej symbol przedstawia miskę z wodą oraz temperaturę. W przypadku przekreślonego piktogramu, mamy podpowiedź, że dana rzecz nie powinna być prana, a zatem należy ją oddawać do pralni chemicznej. Znaczek przedstawiający dłoń zanurzoną w misce to z kolei podpowiedź, że ubranie powinno się prać ręcznie lub w pralce przy włączonym programie prania ręcznego.

Niektóre symbole mają również dodatkowe warianty – np. podkreślenia, podwójne linie itd. Znaczek miski z wodą z podkreśleniem grubą linią stanowi podpowiedź, by wybrać program delikatny do prania. Warto nadmienić, że w tym przypadku bęben pralki powinien być załadowany do połowy. Podwójna linia to z kolei podpowiedź, by włączyć specjalny program prania – np. pranie wełny lub jedwabiu.

 • Pojemnik z wodą – standardowe pranie materiałów bawełnianych (w temperaturze wskazanej na materiale)
 • Przekreślona miska z wodą – danej rzeczy nie należy prać (trzeba ją oddać do czyszczenia chemicznego w pralni)
 • Pojemnik z dłonią zanurzoną w misce z wodą – pranie ręczne (oznacza, że materiały są wyjątkowo delikatne, dlatego należy je prać osobno)
 • Miska z wodą z dwoma kreskami – delikatne pranie (np. wełna, jedwab)
 • Miska z wodą z jedną kreską i kropką – pranie materiałów syntetycznych (dzięki temu unika się zagnieceń)

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Symbole temperatury na metkach

Na metkach często spotyka się również podpowiedzi dotyczące temperatury. Mogą mieć one różną postać. Nieraz oznacza się je po prostu liczbą, a czasem kropkami.

Ilość kropek to konkretna temperatura:

 • jedna kropka = 30°C
 • dwie kropki = 40°C
 • trzy kropki = 50°C
 • cztery kropki = 60°C
 • pięć kropek = 70°C
 • sześć kropek = 95°C

Symbole suszenia na metkach ubrań

Symbole dotyczące suszenie są łatwe do zidentyfikowania. Najczęściej mają one kształt kwadratu. Przyjrzyj się dokładnie piktogramowi, dzięki czemu zorientujesz się, jak prawidłowo wysuszyć świeżo wyprane ubrania i uniknąć przykrych niespodzianek w postaci skurczonych rzeczy. Część tkanin może być suszona w suszarce bębnowej, podczas gdy inne absolutnie nie. Kółko wpisane w kwadrat oznacza suszarkę bębnową i jest to podpowiedź, że dane ubrania można w ten sposób suszyć. Przekreślony symbol suszarki to z kolei znak, że rzeczy należy suszyć, pozostawiając na lince, rozkładanej suszarce, na powietrzu. Inne warianty na znaczku mówią o dodatkowych wskazówkach – jak np. suszenie na płasko, suszenie wiszące itp.

 • Kółko w kwadracie – ubranie można suszyć w suszarce
 • Przekreślony kwadrat z kółkiem w środku – ubranie nie może być suszone w suszarce bębnowej
 • Koło w kwadracie z kropką – ubranie można suszyć w suszarce, w niskiej temperaturze (dwie lub trzy kropki to podpowiedź, że temperatura może być wyższa)
 • Kwadrat z kreską w środku – ubranie powinno się suszyć na płasko (np. położyć ręcznik i rozłożyć na nim ubrania do wyschnięcia)
 • Kwadrat z półkolem u góry (znaczek przypomina kopertę) – ubranie należy suszyć, wieszając je (suszenie na sznurku)

Symbole wybielania na metkach ubrań

Na metkach ubrań widzimy również znaczek trójkąta, który jest nieco tajemniczy i nie jest łatwo odgadnąć jego symbolikę. Jego znaczenie jest jednak niezwykle ważne – zdradza nam, czy ubranie można wybielać, czy może jest to absolutnie zabronione. Jak wiadomo, wybielacze są często stosowane – zarówno w proszkach i płynach do prania, jak i osobno. W końcu dzięki nim jasne ubrania szybko stają się perfekcyjnie czyste i zabrudzenia momentalnie z nich znikają. Stosowania wybielacza nie zawsze jest jednak dozwolone – na niektórych materiałach może on bowiem pozostawić widoczne ślady. Znaczek przedstawiający trójkąt to podpowiedź, że możemy swobodnie używać wybielacza; przekreślony trójkąt oznacza, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy go używać. Trójkąt z kreskami w środku to wskazówka, że można zastosować jedynie bardzo delikatny wybielacz.

 • Trójkąt – można używać wybielacz lub inne środki czyszczące.
 • Przekreślony trójkąt – nie stosować wybielaczy i środków czyszczących.

Symbole prasowania na metkach

Symbol żelazka na metce odzieżowej jest chyba jednym z tych, który nie budzi żadnych wątpliwości. Stanowi on podpowiedź dotyczącą tego, czy ubranie można prasować, a jeśli tak, to w jakiej temperaturze. Często w znaczku żelazka widnieje jedna kropka lub więcej. Ilość kropek wskazuje na to, jaka jest optymalna temperatura prasowania. Im więcej kropek na znaczku, tym wyższą temperaturę możesz ustawić. Jak wiadomo, niektóre tkaniny wymagają bardzo gorącego żelazka, podczas gdy inne, wprost przeciwnie.

 • Żelazko z kropką w środku – ubranie należy prasować przy odpowiednio nagrzanym żelazku – jedna kropka wskazuje na 110°C, dwie na 150°C, trzy na 200°C.
 • Przekreślone żelazko – ubrania nie należy prasować.

Symbole czyszczenia chemicznego

Niektóre ubrania należy oddawać do pralni, a więc powinny być one czyszczone chemicznie. Metki na ubraniach zawierają również podpowiedzi w tej kwestii. Symbole dotyczące czyszczenia chemicznego składają się najczęściej z kółka lub z kółka i litery. Jeśli na swoich ubraniach zauważysz tego rodzaju znaczki, to nigdy nie wkładaj danej rzeczy do pralki. Niezbędne jest bowiem oddanie jej do czyszczenia. Litery umieszczone w kółku to podpowiedź dotycząca konkretnych preparatów, które mogą być stosowane.

 • Koło – ubranie można prać chemicznie.
 • Koło z literą w środku – ubranie można czyścić na sucho, ale tylko przy stosowaniu odpowiedniego programu. Literka „P” to podpowiedź, że ubranie należy czyścic chemicznie, litera „F” symbolizuje delikatne pranie chemiczne w normalnych warunkach. Litera „W” to z kolei wskazówka, że mówiąca o tym, że ubranie można czyścić na mokro.
 • Przekreślone koło – ubrania nie należy czyścić chemicznie.

Dlaczego warto zwracać uwagę na metki na ubraniach?

Przystępując do prania, zawsze warto spojrzeć na metkę. Przestrzeganie zawartych tam wskazówek sprawi, że ubrania nie będą się niszczyć i na dłużej zachowają swój piękny wygląd, a Ty będziesz mógł się nimi cieszyć wiele lat. Piktogramy na metkach chronią nas przed popełnieniem pomyłki i mówią o najważniejszych zasadach dotyczących prania, suszenia, prasowania, wybielania i czyszczenia chemicznego. Pozwalają one dbać odpowiednio o rzeczy i zachować ich wygląd. Zwracaj uwagę na metki – dzięki temu Twoje ubrania będą wyglądały jak nowe!

Przeczytaj pozostałe Wpisy