Jak wyczyścić fugi w łazience?

Jak wyczyścić fugi w łazience?

  • 1505
  • 0

Zastanawiasz się, czym wyczyścić fugi? W tym poradniku znajdziesz kilka skutecznych sposobów. Poznaj szczegółowe informacje, a na pewno dokonasz udanego wyboru.

Czyszczenie fug – najważniejsze informacje

Przede wszystkim musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu fug. W przeciwnym razie zalegający od dłuższego czasu brud może być bardzo trudny do usunięcia. Ponadto nie musisz korzystać z mocnych środków chemicznych. Wystarczy, że sięgniesz po domowe sposoby, które opiszemy w naszym poradniku. Dowiedz się, jak czyścic fugi szybko i skutecznie. Z nami na pewno sięgniesz po najlepsze rozwiązania.

Wybierz domowe sposoby

Płytki zazwyczaj są narażone na wilgoć i przyciągają zanieczyszczenia. Dlatego tak wiele osób zastanawia się np. jak wyczyścić kafelki w kuchni z tłuszczu czy usunąć brud z płytek łazienkowych. Takie metody zapewnią bardzo szybkie efekty, a jednocześnie są bezpieczne. Poznaj sprawdzone rozwiązania, które pomogą Ci zadbać o ładną i czystą łazienkę.

Woda utleniona z sodą

Bardzo popularnym sposobem jest czyszczenie fug sodą i wodą utlenioną. Te składniki są łatwo dostępne. Wystarczy odwiedzić aptekę i sklep spożywczy. Najprostszym rozwiązaniem będzie zmieszanie dwóch składników do powstania gęstej pasty. Postaraj się nałożyć ją szczoteczką na fugi i postawić przez 20 minut. Następnie mocno przyciśnij szczoteczkę i wyczyść fugi. Natomiast nadmiar pasty usuń. To bardzo prosta, a zarazem skuteczna opcja, które pozwoli Ci zatroszczyć się o porządek. Zdecydowanie warto skorzystać z takiej opcji.

Jak odświeżyć fugi – wykorzystaj ocet

Twoje płytki w łazience i kuchni są narażone na kontakt z wieloma zabrudzeniami. Kamień, rdza czy tłuszcz to powszechne problemy, które na szczęście możesz szybko usunąć. Zamiast stosowania mocnych środków chemicznych, przygotuj roztwór na bazie octu. Zmieszaj go z wodą w proporcjach 1 do 1. Taką pastę nanieś na zabrudzone fugi, a następnie poczekaj 30 minut. Na końcu dokładnie przemyj powierzchnię wodą, a uzyskasz miły dla oka efekt.

Czym umyć fugi? Odkryj moc proszku do pieczenia

Do ekonomicznych, a zarazem skutecznych rozwiązań należy zastosowanie mieszaniny proszku do pieczenia i niewielkiej ilości wody. Tak przygotowaną pastę nanieś na fugi. Następnie zmocz kafelki i posyp proszkiem do pieczenia. Poczekaj około pół godziny, a później dokładnie wyczyść pozostałości pasty wilgotną ściereczką. Efekt na pewno Cię zaskoczy.

Czym wyczyścić białe fugi?

Zastanawiasz się, jak wybielić fugi, aby przywrócić im stylowy wygląd. Na pierwszy rzut oka to dość trudne zadanie. W dodatku przebarwienia dość szybko pojawiają się na jasnych elementach. Na szczęście nie musisz sięgać po specjalistyczne środki czy zaawansowane techniki. Wystarczy, że masz pod ręką sól o grubych ziarnach i cytrynę. Wówczas stworzysz domowy preparat, który sprawdzi się doskonale.

Przygotowanie skutecznej pasty wymaga połączenia soku z cytryny oraz soli, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Następnie wcieraj taką mieszankę w fugi i pozostaw na około 20 minut. Później zmyj powierzchnię wodą lub wilgotną szmatką. Innym niezawodnym sposobem na to, czym czyścić fugi na podłodze jest stworzenie mieszanki wybielacza oraz octu w równych proporcjach. Zwróć uwagę, aby do takiego roztworu dodać odpowiednią ilość sody oczyszczonej, aż powstanie gęsta pasta. Ponadto możesz przedłużyć efekt białych fug, przecierając je woskiem. To bardzo skuteczne rozwiązanie.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Pleśń i grzyb na fugach

Bardzo poważnym problemem jest grzyb i pleśń, która pojawia się na fugach. Jak pozbyć się zanieczyszczeń? W tym przypadku również możesz liczyć na domowe sposoby. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mieszanina octu, sody oczyszczonej i cytryny. Po ich wymieszaniu pastę nanieś na fugi dotknięte grzybem bądź pleśnią. To skuteczna alternatywa dla bardzo silnych środków chemicznych, które bywają szkodliwe.

Pamiętaj, że domowy roztwór należy pozostawić na fugach przez całą noc, aby rano uzyskać oczekiwane efekty. Natomiast usuwanie pleśni i grzybów jeszcze nie rozwiązuje problemu, gdyż należy zbadać jego przyczynę, a tym samym zapobiec ponownym kłopotom. O odpowiednim zabezpieczeniu warto pomyśleć już na etapie wykonania płytek. Niektórzy producenci proponują zaprawy, które ochronią materiał przed pleśnią i grzybami.

Czym wyczyścić fugi po remoncie

Czyszczenie fug po remoncie nie jest trudne i zazwyczaj zajmuje się tym ekipa budowlana. Wówczas wykorzystują środki o właściwym odczynie. Wiele zależy jednak od rodzaju fug.

Jeśli jednak chcesz doczyścić fugi, bardzo dobrze sprawdzą się omówione już domowe środki. Wśród nich warto wyróżnić sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sok z cytryny, a także pastę do zębów. Środków chemicznych najlepiej używać w ostateczności i zawsze zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek

Skuteczne narzędzia do usuwania fug

Wiesz już, czym wyczyścić fugi na podłodze i na ścianie. Natomiast skuteczność nie zależy tylko od wybranych środków. Bardzo ważne są również narzędzia, które znacznie przyspieszają pracę.

Wiele osób sięga po dosyć ostre narzędzia, co stanowi poważny błąd. W ten sposób wcale nie uzyskasz szybkich efektów, lecz pojawi się wiele problemów. Wybór noży czy popularnych druciaków to prosta droga do żłobień oraz rys na fudze. Pamiętaj, że mamy do czynienia z delikatnymi powierzchniami, dlatego skorzystaj ze szczoteczek o miękkim włosiu. W ten sposób nie uszkodzisz fug i dokładnie wyczyścisz wszelkie zabrudzenia.

Wystarczy, że zapoznasz się z ofertą dobrego sklepu, w którym znajdziesz szczoteczki przeznaczone właśnie do czyszczenia fug. Dzięki temu zyskasz pewność, że sięgasz po sprawdzone rozwiązanie, które perfekcyjnie sprawdzi się przy tym zastosowaniu. Taka szczoteczka ma wąską i wydłużoną główkę, więc bardzo dobrze przylega do fug. W dodatku wyróżnia je wysoka ergonomia. To praktyczna i sprawdzona propozycja.

Znakomicie sprawdzi się również gąbka do mycia naczyń czy szczoteczka do zębów. W tym drugim przypadku wybierz przedmiot z miękkim włosiem. Jeśli korzystasz z pasty, pamiętaj o jej dokładnym zebraniu.

Pamiętaj również o ścieraczkach kuchennych czy bawełnianych szmatkach, które są delikatne, a jednocześnie pozostawiają gładkie fugi. Wysokiej jakości elementy do czyszczenia nie są kosztowne, a zapewniają bardzo wysoką skuteczność. To doskonała propozycja dla osób, którym szczególnie zależy na efektach.

Czyszczenie fug – podsumowanie

W poradniku opisaliśmy, Jak wyczyścić fugi na podłodze i ścianie. Zarówno w kuchni, jak i w łazience trudno uniknąć zanieczyszczeń. Natomiast regularne sprzątanie pozwoli Ci cieszyć się ładną i czystą przestrzenią. Jeśli dopiero wykańczasz własne cztery kąty, pamiętaj o zastosowaniu wysokiej klasy materiału do fugowania, który jest odporny na pleśń i grzyby. Natomiast podczas sprzątania staraj się wykorzystywać domowe sposoby zamiast szkodliwej chemii. Dzięki temu możesz skutecznie i bezpiecznie wyczyścić fugi. Postaw na sprawdzone rozwiązania z naszego poradnika i ciesz się pięknym wnętrzem na co dzień.

Przeczytaj pozostałe Wpisy