Jak często powinniśmy sprzątać w domu?

Jak często powinniśmy sprzątać w domu?

  • 1436
  • 0

Rzadko która osoba zabiera się do sprzątania mieszkania z entuzjazmem. Wszelkie czynności tego rodzaju są najczęściej traktowane jako przykry obowiązek. W końcu nie dosyć, że są pracochłonne i niekoniecznie przyjemne, to na dodatek zajmują nam sporo czasu, którego wiecznie nam brakuje. W efekcie zdarza się tak, że porządki w domu przekładamy na kolejne dni i stwierdzamy, że nieodkurzona podłoga jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Pamiętaj jednak, że co się odwlecze, to nie uciecze, a im dłużej w mieszkaniu gromadzi się bałagan, tym trudniej później sobie z nim poradzić. Jak poradzić sobie ze sprzątaniem? Jak często powinniśmy sprzątać w domu? Jakie są sprawdzone sposoby na sprzątanie? Poniżej znajdziesz kilka niezbędnych wskazówek, które ułatwią Ci życie i pomogą się zorganizować.

Regularne sprzątanie ułatwia życie

Bez względu na to, jak bardzo Ci się nie chce, to pamiętaj, że regularne sprzątanie pozwala zaoszczędzić czas i nerwy. Mało tego, bałagan i kurz nie będzie się nawarstwiał i w efekcie całkowicie zniechęcał do tego, by ogarniać mieszkanie. Mimo tego, że regularnie sprzątanie wydaje się być czynnością bardzo trudną, to wystarczy wyrobić w sobie kilka nawyków, które z czasem wejdą Ci w krew. Warto zacząć od sporządzenia planu, który pomoże CI łatwiej zapanować nad Twoim domem, bez względu na to, iloma metrami kwadratowymi dysponujesz. Harmonogram sprzątania możemy wykonać samodzielnie, albo skorzystać z miliona wzorów dostępnych w sieci. Pamiętaj – organizacja to podstawa.

Wyznacz sobie dni, w które będziesz sprzątać, zapisz, które pomieszczenia zamierzasz ogarniać i w jakiej kolejności. Żeby wszystko poszło sprawniej, zanotuj również czynności, które musisz wykonać i zawczasu zakup wszystkie niezbędne środki.

Obowiązki związane ze sprzątaniem podziel na kategorie. Wypisz, które z nich trzeba wykonywać codzienne, raz w tygodniu i rzadziej. Oczywiście nie ma co się łudzić, że podział będzie sztywny, bo przecież część czynności jest uzależniona od pory roku, niemniej wypisanie wszystkiego na pewno pozwoli nam się odpowiednio zorganizować.

Co więcej, harmonogram na pewno będzie nas motywował – możemy przecież odhaczać wykonane już zadania. Przemyśl kwestię związaną z tym, ile czasu zabiorą nam poszczególne czynności i dopasuj wszystko do swojego planu. Wówczas wszystko przebiegnie szybko i sprawnie.

Codzienne sprzątanie

Istnieje kilka czynności porządkowych, które warto wykonywać codziennie w każdym domu. Z czasem staną się one nawykiem – nie będziesz się nawet męczyć, bo wykonasz je odruchowo. Jakie codzienne zwyczaje warto wcielić w życie, by sprzątanie przebiegało szybciej?

– wyrzucaj na bieżąco niepotrzebne rzeczy

– segreguj śmieci i wyrzucaj je

– okładaj rzeczy na miejsce

– chowaj buty

– nie rozrzucaj ubrań, tylko odkładaj je na miejsce lub wrzuć do kosza na pranie

– codziennie ściel łóżko i wietrz mieszkanie

– wsadź naczynia do zmywarki od razu po posiłku, nie zostawiaj ich w zlewie

– rozpakuj zmywarkę regularnie

– przecieraj blat w kuchni

– zamieć i przetrzyj podłogę

Tych kilka czynności sprawi, że dookoła Ciebie zapanuje większy porządek, a Ty sam od razu poczujesz się lepiej. Pamiętaj, że na bieżąco sprzątamy wszystko to, czego używamy codziennie. Trzymanie się kilku zasad sprawi, że gruntowne i cotygodniowe porządki nie będą zajmowały już tyle czasu.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jakie czynności sprzątające wykonujemy raz w tygodniu?

Jeden dzień w tygodniu warto poświęcić na prace, które zajmują trochę więcej czasu. Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego wykonywać jednego dnia. Poszczególne obowiązki możesz rozłożyć. Co powinno być sprzątane raz w tygodniu? Przejrzyj poniższą listę!

-starannie odkurz cały dom

– umyj podłogi

– zetrzyj kurz z szafek, półek, sprzętu RTV i innych mebli

– wyczyścić kuchenkę i zlewozmywak

– posprzątaj łazienkę – umyj sedes, wannę, umywalkę, prysznic

– przetrzyj lustra

– przetrzeć parapety

-zrób pranie i wypracuj ubrania

Pamiętaj, że częstotliwość wykonywania powyższych czynności jest uzależniona od różnych czynników. Odkurzanie i mycie podłóg w przypadku niektórych pomieszczeń wykonuje się znacznie częściej niż raz w tygodniu. Przecieranie sanitariatów wykonuje się niemalże codziennie, ale raz w tygodniu powinno się to zrobić dokładnie przy pomocy odpowiednich preparatów.

Co sprzątamy raz w miesiącu?

Jeśli nienawidzisz sprzątać, to na pewno ucieszy Cię wiadomość, że niektóre czynności wykonuje się raz w miesiącu, a nieraz i rzadziej. Pamiętaj jednak o regularności. To, że część obowiązków wykonuje się rzadko, nie oznacza wcale, że można je odkładać w nieskończoność. Co powinieneś robić raz w miesiącu?

– umyj lodówkę

– przetrzyj okna

– zmień pościel

– wyczyść lampy

– wytrzep koce

– przewietrz szafy

– odkurz podłogę za meblami

– wyczyść piekarnik, okap i inne sprzęty, które są obecne w kuchni i regularnie z nich korzystasz

Regularne sprzątanie to nie tylko uporządkowana i lśniąca przestrzeń, ale również wyraz dbałości o zdrowie. Mało tego, wykonując kilka czynności regularnie, możesz po prostu zaoszczędzić czas. Myśli o generalnych porządkach przestaną Cię przerażać, gdyż będziesz mieć świadomość, że nie zajmą one długich godzin!

Przeczytaj pozostałe Wpisy