Przygotowania do rodzinnej uroczystości, czyli jak nie stracić trzech dni na sprzątanie

Przygotowania do rodzinnej uroczystości, czyli jak nie stracić trzech dni na sprzątanie

 • 1155
 • 0

Rodzinne uroczystości zawsze wiążą się z całą masą przygotowań. Zakupy, gotowanie, sprzątanie to czynności zajmujące sporo czasu. Oczywiście chcemy, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a do tego niezbędne jest przygotowanie domu. W końcu najważniejsze jest pierwsze wrażenie, a o nim najczęściej decyduje ogarnięte wnętrze naszej przestrzeni.

– Jak szybko posprzątać dom przed imprezą rodziną?

– Jak zrobić błyskawiczny porządek tuż przed spotkaniem rodzinnym?

– Jak rozłożyć prace porządkowe?

Poniżej znajdziesz garść wskazówek. Dzięki nim sprzątanie przed imprezą przebiegnie błyskawicznie i nie będzie stanowić obciążenia oraz zajmować masy czasu.

Szybkie sprzątanie domu przed imprezą rodzinną

Na myśl o sprzątaniu przed rodzinną uroczystością czujemy przeważnie niechęć. W końcu z jednej strony wiemy, że dom od progu powinien sprawiać wrażenie uporządkowanego, a z drugiej mamy świadomość, że bliscy zawsze zauważą jakieś mankamenty. Pośród codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych ciężko znaleźć czas na przygotowania do spotkania w gronie bliskich, dlatego też przeważnie zostawiamy to na ostatnią chwilę. Wówczas biegamy po sklepach, gotujemy, kompletujemy zastawę, a na dobicie zostaje nam jeszcze sprzątanie. Tymczasem wystarczy dobrze się zorganizować.

Dobrym sposobem jest metoda małych kroków. Starajmy się poszczególne zadania rozłożyć na kilka dni. Wówczas ich wykonanie nie będzie nas obciążać, a wygospodarowanie kilku minut w trakcie tygodnia nie powinno sprawiać problemów.

15 minut dziennie na sprzątanie

Może ciężko w to uwierzyć, ale przeznaczając 15 minut dziennie na sprzątanie, jesteśmy w stanie zapanować nad naszym wnętrzem. Wystarczy wygospodarować kwadrans pomiędzy różnymi czynnościami w ciągu dnia. Przez ten czas nic nie powinno nas dekoncentrować – dzięki temu konstruktywnie go wykorzystamy, a jednocześnie nie zdążymy się znudzić monotonnymi czynnościami. Warto zrobić sobie listę na cały tydzień i trzymać się harmonogramu. Może on wyglądać następująco:

– poniedziałek/wtorek – sprzątanie łazienki

– środa – pranie i sprzątanie kuchni

– czwartek – ścieranie kurzu

– piątek – odkurzanie i mycie podłogi

Wcielając w życie taką rozpiskę, szybko zauważymy, że nasz dom stanie się bardziej uporządkowany i zawsze będzie gotowy na przyjęcie gości. Jeśli szykujemy poważną uroczystość rodzinną, to chcemy zrobić konkretne porządku. O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Sprzątanie łazienki przed imprezą rodzinną

Wydawać by się mogło, że sprzątanie łazienki przed uroczystością rodzinną jest drogą przez mękę. Wykażmy się odrobiną sprytu, a na pewno nie będzie nas to tak bardzo obciążać.

 • Wlej do muszli zagęszczony płyn do WC; po kilku minutach przejedź szczotką, powieś nowy odświeżacz.
 • Pozbądź się kurzu z wanny lub brodzika – po prostu spłucz go wodą.
 • Wytrzyj półki, krany i armaturę ręcznikami papierowymi po spryskaniu ich płynem lub użyj nawilżanych chusteczek.
 • Spryskaj lustro płynem do szyb i przetrzyj je ręcznikiem papierowym.
 • Zamieć podłogę i przetrzyj ją mopem.

Sprzątanie kuchni przed imprezą rodzinną

Kuchnia to centrum dowodzenia każdym spotkaniem rodzinnym i towarzyskim. Pamiętaj, by ją odpowiednio przygotować – dzięki temu w trakcie imprezy na bieżąco możesz pozbywać się piętrzących się rzeczy. Jakie konkrety wcielić w życie?

 • Pozbądź się brudnych naczyń – przed imprezą wstaw zmywarką i ją opróżnij, tak by na czas spotkania była pusta i żeby można było na bieżąco ją załadowywać.
 • Przygotuj zawczasu potrzebne rzeczy – dzięki temu nie trzeba ich będzie szukać, kiedy przyjdą goście.
 • Wszystko, co zbędne pochowaj.
 • Przetrzyj kuchenkę i blaty.
 • Koniecznie wyrzuć śmieci.

Sprzątanie przedpokoju

Pierwszym miejscem, które ujrzą Twoi goście, jest oczywiście przedpokój. Schowaj zatem wszystko to, co jest na wierzchu. Odłóż buty do szafki, kurtki odwieś do szafy i wytrzyj lustra. Najlepiej, jeśli przedpokój będzie wolny od naszych rzeczy, kiedy przyjdą goście. Dzięki temu będą oni mieli odpowiednią ilość miejsca na swoją garderobę.

Jak pozbyć się bałaganu w salonie przed imprezą rodzinną?

Salon to przeważnie miejsce, gdzie odbywają się uroczystości rodzinne. Zadbajmy więc o perfekcyjny porządek. Jak to zrobić? Zawsze zwracaj uwagę na to, by na wierzchu nie leżały zbędne rzeczy, gdyż najczęściej to właśnie one tworzą ogromny bałagan. Później zajmij się resztą. Oto kilka rad:

 • Odłóż książki i pilot na miejsce, pochowaj ładowarki, klucze – nie szukaj im na siłę nowego miejsca, tylko po prostu schowaj do szuflady.
 • Zgarnij ubrania i gadżety – jeśli nie wiesz, co z nimi zrobić, to schować szybko do sypialni lub do szafy.
 • Przetrzyj stolik kawowy i komody chusteczkami nawilżanymi do kurzu lub odpowiednim płynem i ręcznikami papierowymi.
 • Przygotuj stół na przyjęcie gości. Wyczyść go, rozsuń w miarę potrzeb, połóż obrus i naczynia.

Szybkie odkurzanie i mycie podłogi

Przed imprezą koniecznie odkurz mieszkanie i przetrzyj podłogę mopem. Niedoczyszczona podłoga od razu rzuca się w oczy. Przejedź odkurzaczem całe mieszkanie. Jeśli posiadasz odpowiednią końcówkę, to również odkurz kanapę i meble tapicerowane – dzięki temu pozbędziesz się kurzu i np. sierści zwierząt. Na sam koniec spryskaj podłogę odpowiednim płynem i przejedź ją mopem. Nie chodzi o dokładne polerowanie podłogi, lecz po prostu o szybkie przywrócenie jej blasku i pozbycie się plam. Pamiętaj, liczy się pierwsze wrażenie!

Przeczytaj pozostałe Wpisy