Jak usunąć tłuste plamy? Skuteczne sposoby na tłuste plamy na ścianach i drewnie

Jak usunąć tłuste plamy? Skuteczne sposoby na tłuste plamy na ścianach i drewnie

  • 1330
  • 0

Tłuste plamy należą do jednych z największych zmór, z jakimi trzeba się mierzyć w domu. I nie chodzi tutaj wyłącznie o plamy na ubraniach, które są dość powszechne, ale również o plamy na drewnie czy na ścianach. Często nawet niepozorna kropla oleju jest w stanie pozostawić po sobie szereg zniszczeń.

Nieestetyczne zabrudzenia z tłuszczu uważane są za trwałe i nie do naprawienia. Istnieje jednak kilka sposobów na pozbycie się ich, bez konieczności wzywania od razu ekipy remontowej bądź malarza, którego zadaniem miałoby być przemalowanie całego pomieszczenia ze względu na jedną kroplę oleju.

Tłuste plamy – jak powstają?

Kto choć raz gotował w kuchni, kto choć raz się zagapił, mają ręce całe w tłuszczu, z pewnością doskonale wie, że powstawanie plam z tłuszczu nie jest wcale takie skomplikowane, jak się może wydawać. Niestety, bardzo często zdarza się, że podczas gotowania zostanie zabrudzona ściana w kuchni. Tak naprawdę wystarczy niewielka kropelka oleju, która trafi na ścianę i się po niej ześlizgnie. Tłuszcz z chęcią wsiąknie w warstwę farby i pozostawi po sobie ciemniejszy, czasem lekko świecący odcień.

Za tłuste plamy na ścianie czy na drewnie może odpowiadać również mężczyzna. Wystarczy, że wejdzie do domu i będzie miał ubrudzone ręce smarem. Nieopatrzne dotknięcie się ściany sprawi, że pozostanie na niej brud.

Często sprawcami tłustych plam są dzieci. Maluchy nie mają jeszcze takiego samozaparcia jak dorośli, często zaraz po jedzeniu chcą iść do zabawy, zamiast wpierw umyć dłonie i buźkę. Z tego powodu w domach jednorodzinnych często można spotkać wypalcowane ściany, tłuściutkie plamki w kształcie opuszków palców, których później bardzo trudno jest się pozbyć.

Plamy z tłuszczu na ścianach – sposób pierwszy

Zastanawiasz się, jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Pierwszym sposobem, który rozwiąże ten problem jest mąka. Jest to sposób, który ma swoje lata, ponieważ przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, od naszych babć, poprzez mamy, aż do nas samych. W sytuacji, kiedy plama z tłuszczu jest jeszcze świeża, trzeba koniecznie zebrać nadmiar tłuszczu.

W tym celu korzystamy z mąki, którą możemy pozostawić na plamie nawet na kilka godzin. W kolejnym kroku wystarczy mąkę zebrać wilgotną szmatką. Uzyskamy wtedy nieco osuszoną plamę tłuszczu, którą następnie trzeba koniecznie potraktować chemią, np. płynem do mycia naczyń. Trzeba namoczyć gąbkę do mycia naczyń (najlepiej nową, czystą), odsączyć ją na tyle, by nie kapała z niej woda, a następnie lekko wetrzeć preparat w ścianę i odczekać ok. pół godziny.

W takiej sytuacji dobrze może sprawdzić się też płyn do mycia okien. Wystarczy spryskać plamę i również odczekać. Ostatni krok to starcie preparatu suchą szmatką. Naszym oczom ukaże się czysta ściana, bez jakiegokolwiek zabrudzenia.

Plamy z tłuszczu na ścianach – sposób drugi

Drugim ciekawym sposobem, który rewelacyjnie odpowiada na pytanie, jak usunąć plamy z tłuszczu ze ściany, jest pianka do golenia. Skład tego produktu oparty jest na pomocnych mydlinach, które mają możliwość szybkiego i dokładnego uporania się z tłustą plamą. Dodatkowym atutem tego produktu jest konsystencja – lekka pianka, którą możemy zaaplikować dokładnie w tym miejscu, w którym znajduje się ściana. Pianka tak łatwo nie zjedzie ze ściany, mimo iż jest ona w pionie.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Co trzeba zrobić, aby usunąć stare plamy z tłuszczu przy pomocy pianki do golenia? Wystarczy nanieść piankę w miejscu, w którym znajduje się plama, odczekać od kilkunastu minut do godziny, a następnie zetrzeć całość suchą szmatką. Pianka jest w stanie usunąć nawet bardzo głębokie plamy z tłuszczu, dlatego po starciu powinna ukazać się naszym oczom czysta ściana.

Plamy z tłuszczu na ścianach – sposób trzeci

Boisz się, że Twoja ściana ulegnie odbarwieniu, jeśli do usuwania plam z tłuszczu użyjesz płynu do mycia naczyń bądź innych chemikaliów? Jeśli tak, tłusta plama na ścianie powinna poddać się, jeśli użyjesz kredy. Świetnie sprawdza się ten produkt w przypadku jasnych ścian. W sytuacji, kiedy masz inny kolor niż biały, wystarczy dobrać barwę kredy do barwy ściany. Co wystarczy zrobić? Zamalować intensywnie zabrudzone tłuszczem miejsce, a po upływie kilkunastu minut ściągnąć kredę wilgotną ściereczką. Na samym końcu wystarczy ścianę wytrzeć do sucha i cieszyć się jej czystością.

Plamy z tłuszczu na drewnie – sprawdź, jak je usunąć!

W przypadku tłuszczu, drewno jest bardzo chłonnym materiałem. Dlatego też widać na nim wszelkie odbarwienia, a także plamy z tłuszczu. Zanim przystąpimy do sposobów pozbycia się tych plam, warto wiedzieć, że drewno jest wrażliwe na różnorodne działania mechaniczne, a więc nawet najmniejsza czynność wykonana źle może przyczynić się do jego całkowitego zniszczenia. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, kiedy drewno jest elementem ściany czy podłogi, ponieważ w takiej sytuacji trudno byłoby je wymienić. Co innego, jeśli mówimy o drewnianych meblach czy dodatkach.

Tłuste plamy pojawią się z pewnością na drewnie, które nie zostało w żaden sposób zabezpieczone czyli np. polakierowane specjalnym preparatem. Chcąc ratować drewno, uwolnić je od tłustych plam, warto sięgnąć po pomoc mydlin. Podobnie jak to było w przypadku ściany, i przy drewnie może pomóc pianka do golenia czy mydło do rąk. Użycie tych preparatów sprawdzi się, jeśli drewno zostało zabrudzone tłuszczem jadalnym.

Tłuszcz techniczny, taki jak smar, jest cięższy do usunięcia. Nie pomogą tutaj ani mydliny, ani pianka do golenia. Sposobem na taką plamę może okazać się przeprasowanie jej żelazkiem. Wystarczy na drewno położyć materiał, który dobrze chłonie, a następnie przeprasować całość dobrze rozgrzanym żelazkiem. Ten patent warto jednak wykorzystać przy starszych plamach – na nowe może zadziałać odwrotnie.

Ostatecznością, jeśli tłusta plama z drewna nie zniknęła, jest posmarowanie całej powierzchni tłuszczem. Drewno je wchłonie, dzięki czemu cały element zyska nową, nieco ciemniejszą barwę. Aby jednak uniknąć takich sytuacji, warto zastosować specjalne impregnaty, których powłoki nie przepuszczą tłuszczu i nie pozwolą na powstanie nieestetycznej plamy.

Przeczytaj pozostałe Wpisy