Sprzątanie mieszkania nie zawsze musi być ciężkie

Sprzątanie mieszkania nie zawsze musi być ciężkie

  • 1238
  • 0

„Trzeba posprzątać” – tekst brzmi znajomo? Ile to razy, siadając na kanapie i rozglądając się dookoła, dochodzimy do wniosku, że bałagan jest tak uciążliwy, że znowu trzeba się brać za jego ogarnianie? A przecież dwa dni temu wszystko wprost lśniło. Czy zawsze tak musi być? Czy istnieją sposoby na to, by utrzymać czystość na dłużej? Jak sprawić, by sprzątanie zajmowało mniej czasu, a jednocześnie było bardziej efektywnej i nie aż tak wykończające? Jeśli cotygodniowe porządki od zawsze kojarzyły Ci się z harówką, to najwyższa pora na zmiany! Poniżej znajdziesz szereg rad, jak sprzątać mieszkanie – w końcu przekonasz się, że ogarnianie domu z bałaganu nie musi być ciężkie!

Jak sprzątać mieszkanie? Stwórz plan!

Sprzątanie mieszkania nie musi wcale zajmować masy czasu i być tak męczące. Przestaw się na nowe tryby, postaraj się wyrobić nowe nawyki, a szybko staną się one rutyną. Przy sprzątaniu mieszkania kluczowa jest systematyczność. Ogarniając wnętrze codziennie i poświęcając na to zaledwie kilkanaście minut, ułatwiasz sobie pracę, sprawiasz, że cotygodniowe porządki nie będą zajmowały dużo czasu, a jednocześnie dookoła Ciebie zapanuje w końcu ład. Jak zatem się do tego wszystkiego zabrać? Przede wszystkim zacznij od stworzenia dobrego planu i zaangażuj wszystkim domowników w codzienne czynności. Szybkie ogarnięcie drobiazgów leżących na meblach, odkurzanie podłogi i przejechanie jej mopem, ogarnięcie kuchni i wykonanie kilku prac porządkowych w łazience wcale nie jest szczególnie trudne, zwłaszcza jeśli każdy mieszkaniec domu pomoże. Żeby całość nie stała się zbyt nużąca, warto wymieniać się obowiązkami – w tym celu można zrobić prostą tabelkę, w której rozpiszemy poszczególne zadania.

Systematyczne sprzątanie ułatwia codzienną organizację, sprawia, że najprostsze czynności, jak np. szukanie ubrań, zajmuje dosłownie chwilkę. Mało tego, generalne porządki również przestaną być problemem. Będziesz również chętniej spędzać czas w domu, a wpadający bez zapowiedzi goście nie będą już żadnym problemem.

Nie odkładaj sprzątania na weekend

Wiele osób rozpoczyna weekend od sprzątania. Mało tego, najczęściej ma to miejsce w sobotę rano. Czy na pewno jest to dobry pomysł? Przemyśl to dobrze. Przecież odkładanie porządków na dzień wolny od pracy sprawia, że nasza motywacja spada do zera. Można to w prosty sposób zmienić. Jak? Wystarczy mieć dobry plan. Co prawda po całym dniu spędzonym w pracy, na ogół nie masz na nic siły, ale naprawdę warto się zmobilizować. Codzienne ogarnianie mieszkania nie zajmie Ci szczególnie dużo czasu. Dzięki tym kilkunastu minutom będzie się przed Tobą roztaczać wizja wolnego weekendu. Ustal, ile czasu każdego dnia poświęcasz na sprzątanie i tego się trzymaj!

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Od czego zacząć sprzątanie mieszkania?

Gruntowne sprzątanie mieszkania, najlepiej zacząć od pokoi, a później przejść do kuchni i łazienki. Przedpokój ogarnij na samym końcu. Kurz ścieraj zawsze od góry. Wyczyść wszystkie dekoracje i pamiętaj koniecznie o przetarciu z kurzu książek i płyt. Oczywiście jednym z najtrudniejszych zadań jest wyczyszczenie sprzętów elektronicznych. Należy tu zachować pełną ostrożność i używać do tego celu specjalnych środków. Wycieranie ich zwykłą ściereczką jest nieskuteczne – efekt jest mizerny, a dodatkowo czynność ta nie jest wskazana. Do przetarcia ekranów użyj ścierek z mikrofazy albo ze specjalnej włókniny. Nasącz je płynem antystatycznym. Kurz z plastikowej obudowy możesz usunąć specjalną ścierką z mikrofazy, a delikatne elementy pędzelkiem. Po tych czynnościach możesz odkurzyć i umyć podłogi. Jeśli będziesz te prace wykonywać regularnie, to podczas generalnego sprzątania nie przysporzą Ci żadnych problemów. Używaj odpowiednich płynów i zanim zaczniesz, zorientuj się, które są wskazane do Twojej podłogi. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z zarysowaniami itp. Jeśli masz dywany lub wykładziny, to warto raz na jakiś czas zamówić pranie dywanów lub użyć do tego celu specjalistycznych pianek.

Jak szybko umyć okna?

Mycie okien również nie musi być trudne. Wyczyść najpierw ramy i parapety, a później zabierz się do szyb. Nie myj okien w słoneczny dzień, bo woda szybciej wyschnie, a na szybach pozostaną brzydkie smugi. Przygotuj sobie miskę z wodą i płynem do mycia naczyń – dzięki temu przetarcie ram odbędzie się bardzo szybko. Brudną szmatkę zastąp czystą, dzięki czemu kurz nie będzie się roznosił. Do czyszczenia szyb przydadzą Ci się oczywiście ręczniki papierowe i płyn lub woda z octem.

Sprzątanie kuchni

Sprzątanie kuchni nie jest pracochłonne, pod warunkiem, że wykonujesz tę czynność regularnie. Raz w tygodniu przetrzyj szafki kuchenne właściwym środkiem. Pamiętaj, by zorientować się, z czego są wykonane meble – dzięki temu unikniesz zarysowań. Co jakiś czas, przejrzyj produkty, które masz w szafkach i wyrzuć te przeterminowane. Kluczowe jest również regularne wyczyszczenie sprzętów kuchennych. Jeśli chodzi o piekarnik, to najszybciej wyczyścisz go, gdy do nagrzanego środka wstawić garnek z wodą i plastrami cytryny. Ściany piekarnika możesz również wyczyścić na pomocą sody oczyszczonej, którą nałożysz na wilgotną szmatkę, a następnie całość rozprowadzisz. Po kilku minutach sodę można spłukać. Okap możesz umyć szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octu. W przypadku płyty indukcyjnej i kuchenki zachowaj ostrożność, by ich nie zarysować. Jeśli Twoim koszmarem jest nieprzyjemny zapach z lodówki, to pamiętaj, by do środka wsadzać pojemniki pochłaniające zapachy i plastry cytryny. Nie zapominaj o tym, by umyć kosz na śmieci, a na samym końcu zlew i podłogę.

Sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności. Jeśli codziennie przetrzesz wannę, umywalkę i muszlę, to już na wstępie będziesz mieć mniej pracy w weekend. Pilnuj na co dzień tego, by kosmetyki stały na swoim miejscu i były pochowane. W przypadku generalnych porządków zacznij od przetarcia mebli z kurzu. Usuń osad i kamień z umywalki, wanny i baterii za pomocą specjalistycznych płynów lub też używając do tego celu wody z sodą oczyszczoną z octem. Pamiętaj również, by ogarnąć z kurzu i zanieczyszczeń pralkę. Zawsze przemywaj wszystko od góry do dołu. Lustra i wszystkie inne rzeczy ze szkła umyj na końcu, podobnie jak podłogę.

Ogarnianie przedpokoju

Kluczową czynnością, sprawiającą, że w przedpokój będzie czysto wyglądał, jest bieżące chowanie butów oraz kurtek i innych ubrań. Pozbądź się z tego pomieszczenia piasku i brudu. Dzięki temu nie będziesz przenosić nieczystości do innych pomieszczeń w domu. Pamiętaj, że im mniej rzeczy w przedpokoju na widoku, tym łatwiej utrzymać porządek.

Szybkie sprzątanie mieszkania

Problemy ze sprzątaniem wynikają głównie z tego, że nie wiemy jak się za to zabrać. Już na początku jesteśmy zniechęceni, gdyż zdajemy sobie sprawę, że porządkowanie przestrzeni zajmuje sporo czasu, który moglibyśmy spędzić na nieco bardziej przyjemnych czynnościach. Myśl o dniu poświęconemu sprzątaniu najczęściej przytłacza. Tymczasem istnieje kilka sprawdzonych patentów, dzięki którym wszystko błyskawicznie, a efekty zachwycą.

Czyste wnętrze jest w zasięgu ręki każdej osoby. Wystarczy odrobinę zmienić swoje nawyki, wyrobić nowe przyzwyczajenia i w tym wytrwać. Po kilku tygodniach czynności porządkowe staną się dla Ciebie rutyną i zobaczysz, że zawsze możesz mieć uporządkowany dom – oczywiście w mniejszym lub większym stopniu. Sprzątanie wcale nie musi być koszmarem i nie musi zajmować Ci masę czasu. Ułatwiaj sobie życie, zastosuj się do powyższych rad i pamiętaj, że podstawą jest odpowiednia organizacja pracy i systematyczność. Ogarnianie mieszkania to zadanie wszystkich domowników, a nie jednej osoby. Pamiętaj, że ład panujący we wnętrzu pozytywnie wpływa na nastrój, sprawia, że nie mamy wyrzutów sumienia, kiedy odpoczywamy, a jednocześnie szybkie odwiedziny niespodziewanych gości, nie budzą już niepokoju. Sprzątanie mieszkania nie zawsze musi być ciężkie – wciel w życie nowe zwyczaje już teraz!

Przeczytaj pozostałe Wpisy