Jak sprzątać mieszkanie – krok po kroku

Jak sprzątać mieszkanie – krok po kroku

  • 1835
  • 0

Dla niektórych sprzątanie mieszkania czy domu to przykry obowiązek, dla innych prawdziwa przyjemność. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, z zadaniem tym i tak musisz się raz na jakiś czas zmierzyć. Regularne sprzątanie ułatwia organizację, ale też sprawia, że przy generalnych porządkach mamy dużo mniej pracy. Problemy z ogarnianiem wnętrza wynikają głównie z tego, że nie wiemy jak się za to zabrać. Mało tego, już na wstępie zdajemy sobie sprawę z tego, że czynności porządkowe zajmują sporo czasu, a jak wiadomo, tego zawsze nam brakuje. Dodatkowo wizja dnia wolnego spędzonego na sprzątaniu, budzi zniechęcenie. Tymczasem istnieje kilka sprawdzonych patentów, dzięki którym porządkowanie mieszkania przebiegnie błyskawicznie, a efekty zachwycą.

Nie odkładaj sprzątania na weekend

Od czego zacząć porządki w mieszkaniu? Zacznij od zrobienia planu i w miarę możliwości trzymaj się tego. Zastanów się, czy odkładanie sprzątania na dzień wolny od pracy, jest na pewno dobrym pomysłem. Mimo tego, że po całym dniu spędzonym w firmie, na ogół nie masz na nic ochoty, to warto się nieraz zmobilizować. Dzięki temu, zyskasz wolny weekend i nie będziesz już na wstępie zniechęcony do porządków. Dodatkowo, sprzątanie mieszkania w powszedni dzień przebiegnie na pewno dużo sprawniej, bowiem nie będziesz myśleć o tym, że masz tyle czasu na zabranie się za ten przykry obowiązek. Jak wiemy, plan by w sobotę rano zabrać się za porządki nie zawsze się udaje i często odkładamy go na popołudnie i wieczór. Dlatego ustalenie, że danego dnia czas po pracy poświęcimy na porządki, będzie skuteczniejszy i mniej zniechęcający.

Generalne sprzątanie – umyj okna!

Planując generalne sprzątanie mieszkania, zacznij od umycia okien. Zdejmij wszystkie firany i zasłony, a następnie wrzuć je do pralki. Czyszczenie okien rozpocznij od obramowań i parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Przyda Ci się szmatka i miska z wodą z płynem do mycia naczyń. Możesz też użyć gotowego środka. Pamiętaj, by brudną ścierkę odkładać i zastępować ją czystą – dzięki temu, kurz i pył nie będzie się roznosił. Teraz możesz zabrać się za mycie szyb. Na rynku dostępnych jest masa specjalistycznych preparatów. Zwolennicy ekologicznych rozwiązań chętniej sięgną po wodę z octem i gazetę. Jest to sposób znany od pokoleń. Jeśli wolisz szybsze rozwiązania, to bardziej przydadzą Ci się ręczniki papierowe.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Od czego zacząć sprzątanie mieszkania?

Generalne sprzątanie mieszkania, najlepiej zacząć od pokoi, a później przejść do kuchni i łazienki. Przedpokój zostawiaj na sam koniec.

Ścieranie kurzu zaczynaj zawsze od góry, dzięki czemu pył będzie zlatywał na dół. Wyczyść lub umyj również wszystkie dekoracje, zetrzyj kurz z książek i płyt. O sprzęty elektronicznie zadbaj, używając do tego celu specjalnych środków. Nie zachowując ostrożności, możesz je łatwo uszkodzić. Po wykonaniu tych czynności, możesz zabrać się za odkurzanie i umycie podłogi. Do tej ostatniej pracy, użyj odpowiednich płynów. Sprawdź, które będą idealne dla Twoich paneli, kafli czy też desek drewnianych. Czyszcząc podłogę dedykowanymi środkami, dłużej będziesz się cieszyć jej nienaruszonych stanem, a ponadto odejdą problemy z rysami i matowieniem powierzchni.

Sprzątanie kuchni

Sprzątanie kuchni, nie powinno Ci przysporzyć problemu, pod warunkiem, że wykonujesz tę czynność regularnie. Warto zaopatrzyć się w płyny usuwające tłuszcz i ręczniki papierowe. Pamiętaj, by szafki kuchenne przecierać delikatnymi środkami. Sprawdź, z czego wykonane są Twoje meble i jak powinno się je myć. Dzięki temu unikniesz rys i zadrapań. Raz na jakiś czas, przejrzyj zawartość szafek i wyrzuć przeterminowane produkty. Do czyszczenia sprzętów kuchennych, stosuj odpowiednie i bezpieczne środki. Brudny okap umyj gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octu. Przy czyszczeniu płyty indukcyjnej i kuchenki, skup się na tym, by je rysować ich powierzchni. Problemem, z którym mamy do czynienia bardzo często, jest przykry zapach z lodówki. Zneutralizujesz go, wsadzając do środka specjalne pojemniki pochłaniające zapachy lub plasterki cytryny. Nie zapominaj również o wyczyszczeniu kosza na śmieci. Na koniec zajmij się zlewem oraz podłogą.

Sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności. Nawet osoby, które lubią porządki, niechętnie zabierają się za to pomieszczenie. Tymczasem tutaj również istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią nam życie. Na początku zdejmij wszystkie kosmetyki z półek, przetrzyj je. Kafle i fugi przetrzyj specjalistycznymi preparatami lub wodą z sodą oczyszczoną z octem. Ocet i soda oczyszczona przydadzą się również do usuwania osadu i kamienia z umywalki, wanny i baterii. Nie zapominaj o wyczyszczeniu półek i pralki. Stosuj zasadę, by wszystko przemyć od góry do dołu. Następnie umyj wannę, kabinę prysznicową, umywalkę oraz muszlę klozetową. Z wyborem odpowiednich środków nie będziesz miał żadnych problemów. Możesz je dobrać do swoich preferencji. Na samym końcu sprzątania łazienki, umyj lustra, powierzchnie szklane i podłogę.

Na końcu przedpokój

Za sprzątanie przedpokoju zabierz się na końcu- zadbaj o to, by pozbyć się piasku i brudu. Dzięki temu, nie będą one przenoszone do sypialni, pokoju i kuchni. W miarę możliwości schowaj buty i okrycia wierzchnie do szaf. Im mniej rzeczy na widoku, tym łatwiej utrzymać porządek.

Sprzątaj regularnie

Pamiętaj, że sprzątając regularnie mieszkanie, nie tylko dbasz o nie, ale i oszczędzisz sobie późniejszej pracy i czasu. Dodatkowo, zawsze przyjemniej przebywa się w czystym i schludnym pomieszczeniu. Wpadający znienacka goście również już nie będą problemem.

Przeczytaj pozostałe Wpisy