7 sposobów na pozbycie się pleśni w domu

7 sposobów na pozbycie się pleśni w domu

  • 1258
  • 0

Szkodliwość pleśni jest często bagatelizowana, tymczasem stanowi ona zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza jeżeli mamy z nią długotrwały kontakt. Właśnie dlatego tak istotne jest pozbywanie się jej z domu, kiedy tylko ją zauważymy. Utrzymywanie w domu odpowiedniego mikroklimatu może zapobiegać powstawaniu pleśni. Kiedy jednak już się pojawi, to koniecznie musisz się jej pozbyć jak najszybciej. Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • Jakie dolegliwości może powodować pleśń?
  • W jakich warunkach rozwija się pleśń?
  • Jak nie dopuścić do pojawienia się pleśni w domu?
  • Jakie są domowe sposoby na pozbycie się pleśni?

Czym jest pleśń i jakie dolegliwości może powodować?

Pleśń to potoczna nazwa określająca różne gatunki grzybów pasożytniczych. Charakteryzują się one prostą budową i potrafią w zaledwie kilka godzin rozrosnąć się do sporych rozmiarów. Pleśń może się rozwinąć na każdym podłożu, gdyż ma niewielkie wymagania. Właśnie dlatego jest ona tak częstym problemach we wnętrzach – zwłaszcza w łazience i w kuchni, ale nie tylko. Również miejsca o wysokiej wilgotności są narażone na rozwijanie się pleśni. Jeśli tylko zauważymy ją w domu, to należy natychmiast przejść do działania. Przy wcieleniu w życiu odpowiednich środków, jesteśmy w stanie szybko pozbyć się zagrożenia i uniknąć konieczności generalnego remontu oraz konsekwencji zdrowotnych. Należy podkreślić, że kontakt z pleśnią może spowodować astmę, alergię, problemy z oddychaniem, bóle głowy, stawów i mięśni, zapalenie zatok, dolegliwości jelitowe oraz ogólne zmęczenie organizmu. To zaledwie część objawów. Właśnie dlatego nigdy nie należy bagatelizować nawet najmniejszych śladów pojawienia się grzybów pasożytniczych w domu.

Przyczyny powstawania pleśni

Jak zostało wspomniane wyżej, pleśń może pojawić się praktycznie wszędzie, gdzie tylko występują odpowiednie dla niej warunki rozwoju. Najczęstsze przyczyny jej powstawania to wysoka temperatura i duża wilgotność, nieskuteczna i nieodpowiednia wentylacja, rzadkie wietrzenie pomieszczeń, zbieranie się wilgoci pomieszczenia. Mimo tego, że uważa się, że wykwity pleśni pojawiają się przeważnie w łazience, kuchni lub przy oknach, to może ona rozwijać również w sypialni lub w salonie. Wystarczy pęknięta rura, wada konstrukcyjna budynku, nieszczelny dach, wilgotna posadzka, czy też prace wykończeniowe i remontowe wykorzystujące nieosuszone materiały.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni?

Pamiętaj, że podstawą w zapobieganiu powstawania pleśni jest dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza i odpowiedni poziom wilgotności. Poniżej przedstawiamy Ci garść przydatnych wskazówek:

  1. Kontroluj wilgotność powietrza

Bez odpowiednich narzędzi nie jesteś w stanie zmierzyć poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dobrze jest w pierwszej kolejności zainwestować w przyrząd do pomiaru wilgotności, czyli w higrometr. Dzięki niemu będziesz na bieżąco kontrolować poziom nawilżenia w domu. Na rynku dostępne są również profesjonalne mierniki jakości powietrza, które oprócz danych na temat wilgotności powietrza, informują również o zanieczyszczeniach i temperaturze. Informacje o wilgotności powietrza wyświetlane są też w niektórych modelach oczyszczaczy lub nawilżaczy powietrza.

  1. Dbaj o dobrą wentylację

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest związana z odpowiednią wentylacją budynku. W przypadku wentylacji mechanicznej należy pamiętać o tym, by regularnie czyścić kratki wentylacyjne. Jeśli natomiast budynek, w którym mieszkasz, jest wyposażony w wentylację grawitacyjną, to podstawą jest częste wietrzenie pomieszczenia. Dotyczy to przede wszystkim kuchni i łazienki, ale też pozostałych pomieszczeń. Jeśli suszysz wyprane ubrania w sypialni, to również pamiętaj, o tym, by często ją wietrzyć. Otwieranie okna sprawia, że powietrze przepływa i zmniejsza się ilość kurzu oraz roztoczy, a poza tym prawdopodobieństwo powstawania pleśni jest niewielkie. Cyrkulacja powietrza osusza zawilgocone miejsca. Inną zaletą jest świeży zapach w pomieszczeniach.

  1. Sprawdzaj podłogi i przestrzeń za meblami

Zawilgocone tekstylia – np. dywany, zasłony itp. przyczyniają się do rozwoju grzyba w pomieszczeniach. Pamiętaj, by po ich praniu lub czyszczeniu wietrzyć pomieszczenie aż do ich całkowitego wyschnięcia. Jeśli mimo tego, zauważysz w domu rozwijający się grzyb, to nie zasłaniaj danego miejsca, gdyż wilgotne miejsce samo się nie osuszy, a co więcej, pleśń się będzie w nim dalej rozwijać.

  1. Nie susz prania wewnątrz mieszkania

Suszenie prania we wnętrzu mieszkania może sprawiać, że pojawi się tam wilgoć. Jeśli masz możliwość, to wyprane rzeczy susz na świeżym powietrzu. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, to pamiętaj, pomieszczenie z suszarką dokładnie wietrzyć.

Domowe sposoby na pozbycie się pleśni

Kiedy grzyb już się pojawi, to przejdź natychmiast do konkretów! Jak pozbyć się pleśni domowymi sposobami? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Zanim sięgniesz po chemiczne preparaty, to wypróbuj część z nich. Na rynku dostępnych jest masa różnego rodzaju specyfików, które nakładane na powierzchnię sprawiają, że pleśń znika. Po nałożeniu ich na powierzchnię i następnie ją przemyć, a w niektórych przypadkach zastosować impregnat. Ma on za zadanie wydłużyć efekt. Zmywanie pleśni wodą i detergentem oraz osuszenie miejsca powinno pomóc w określonych sytuacjach. Jeśli pleśń dostanie się np. na płyty gipsowo-kartonowe, to należy je wymienić. Bez względu na to, z jakich sposobów korzystasz, pamiętaj, by zawsze zakładać rękawiczki, a następnie zapewnić w danym pomieszczeniu odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jeśli w konkretnym miejscu pleśń pojawiła się pierwszy raz i nie zdążyła się za bardzo rozwinąć, to warto wypróbować kilka domowych metod. Oto skuteczne sposoby na pozbycie się pleśni:

  1. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest jednym z tych specyfików, po które bardzo często sięgamy i to nie tylko w kuchni. Środek ten działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Soda nie tylko pozwala wyczyścić nagromadzone zabrudzenia, ale też wchłania wilgoć. Dlatego też miejsca, gdzie pojawiły się ślady pleśni, można wcierać sodę. Następnie zostawiamy ją na 2-3 godziny, po czym czyścimy powierzchnię. Możemy również sporządzić gęstą pastę z dużej ilości sody oczyszczonej oraz wody. Tak przygotowaną mieszankę wciera się w zapleśniałe miejsce i pozostawia na około 20 minut, a następnie zmywa się czystą wodą. Całość zostawiamy aż do wyschnięcia – oczywiście nie należy zapomnieć o odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Innym sposobem jest nasypanie sody do miski i umieszczenie jej w miejscu, gdzie może pojawić się pleśń. Jeśli będziesz regularnie stosować sodę oczyszczoną, to najprawdopodobniej uda Ci się wyeliminować ciemne plamy, ale również uciążliwe zapachy.

  1. Biały ocet

Ocet to także jeden z tych specyfików, który powinien być w każdym domu. Jest on uniwersalny i można go zastosować np. w celu pozbycia się rdzy, ale też wilgoci. Za pomocą octu czyści się ściany, ale też ubrania. Ocet ma ostry zapach, który może na początku odrzucać, ale znakomicie poradzi sobie np. z uciążliwym zapachem stęchlizny, czy to w pomieszczeniu, czy w szafie.

Miejsca, w których pojawia się grzyb, spryskaj roztworem. Wymieszaj ocet i wodą w proporcjach 1:2 i przelej preparat do butelki z rozpylaczem. Następnie spryskaj nią plamy. Całość pozostaw do wyschnięcia, a czynność powtarzaj kilka razy. Jeśli nie widzisz poprawy, to możesz zmienić proporcje w roztworze. Wymieszany ocet z wodą pomoże nawet na grzyb na fugach, w kabinie prysznicowej oraz na kafelkach. Po rozpyleniu roztworu wyszoruj daną powierzchnię szczotką. W sieci bardzo często możemy spotkać się z poradami dotyczącymi sporządzania mieszanki octu i sody oczyszczonej. O ile soda i ocet mają różne właściwości, to roztwór z nich sporządzony na niewiele się zda. Reakcja chemiczna pojawiająca się po ich zmieszaniu powoduje powstanie jedynie wody, gazu i soli.

  1. Pasta do zębów

O czyszczeniu srebra pastą do zębów słyszał prawie każdy. Czy wiesz, że możesz ją również zastosować w walce z pleśnią? Pasta do zębów ma właściwości ścierne i wybielające, dlatego też możesz ją zastosować na fugi i silikonowe łączenia, na których pojawił się ślady grzyba. Nałóż na szczoteczkę solidną porcję pasty i szoruj zagrzybione miejsce. Po tej czynności usuń pastę wodą i osusz powierzchnię.

  1. Płyn do mycia naczyń

Jak wszyscy wiemy, płyn do mycia naczyń jest niemalże uniwersalnym środkiem czystości w każdym domu. Za jego pomocą pozbędziesz się pleśni z fug i łączeń silikonowych. Brudne miejsce polewasz płynem i szorujesz szczoteczką. Tak wyczyszczoną powierzchnię wystarczy umyć i osuszyć.

  1. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego posiada niezwykle przyjemny zapach. Jest również stosowany jako preparat dezynfekujący. Aby pozbyć się pleśni za jego pomocą, należy wymieszać 2 szklanki wody i 2 łyżki olejku. Tak przygotowanym roztworem spryskuje się miejsce, gdzie pojawiała się pleśń.

6. Sól morska

Sól morska jest skuteczna w walce z wilgocią w domu. Wystarczy przesypać sól do płóciennych woreczków i przewiesić w miejscach, gdzie pojawia się wilgoć.

  1. Boraks

Boraks jest środkiem, który nie jest tak popularny, jak wszystkie powyższe. Na ogół kupuje się go w specjalistycznych sklepach lub zamawia przez internet. Boraks działa grzybobójczo, ale jest bezpieczny dla otoczenia. Wystarczy go wymieszać z wodą w proporcjach jedna łyżeczka do dwóch litrów wody. Mieszankę nakłada się na pleśń i pozostawia na 30 minut. Po tym czasie przecieramy dane miejsce szmatką.

Specjalistyczne środki na pleśń

Problem pleśni w domu może się okazać naprawdę dokuczliwy. Grzyb nieraz rozwija się w naprawdę szybkim tempie. Wówczas domowe sposoby nie zawsze działają. Możemy wówczas zastosować wybielacz z chlorem oraz proszek do prania. Żeby przygotować mieszankę, łączymy pół szklanki wybielacza z jedną trzecią szklanki proszku do prania, a następnie dolewamy 4 litry wody. Roztwór nakładamy na powierzchnię z pleśnią. Jeśli sposób ten nie pomoże, to kolejnym krokiem jest zastosowanie specjalistycznych środków do walki z grzybem w domu.

W przypadku, gdy żaden ze sposobów nie jest skuteczny, to należy liczyć się z małym remontem. Niezbędna jest wymiana wszystkich silikonów, ale też pozbycie się starej warstwy tynku. Przed położeniem nowej, należy zastosować specjalistyczny środek grzybobójczy i dokładnie osuszyć powierzchnię.

Podsumowanie

Pleśń w pomieszczeniach jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Jeśli tylko zauważymy pierwsze jej ślady, to natychmiast zaczynamy działać. Nigdy nie bagatelizujemy problemu. Zwlekanie może skończyć się nawet remontem. Dlatego też dbaj o przepływ powietrza w domu, kontroluj poziom wilgoci, ale też używaj jonizatora i osuszacza w miejscach narażonych na problemy.

Przeczytaj pozostałe Wpisy