- 1307
- 0
Wielu z nas, słysząc o pluskwach, zaczyna się lekko trząść, nie do końca wierząc w to, że w naszych domach również możemy się zetknąć z tym problemem. Tymczasem jest wprost przeciwnie – inspekty te niewiele potrzebują, by przetrwać, a kiedy już się pojawią, to bardzo ciężko się ich pozbyć. Potrafią nam znacząco utrudnić życie i są niebezpieczne dla zdrowia, gdyż mogą przenosić zarazki. Są przyczyną powstawania reakcji alergicznych, a nawet groźnego gronkowca złocistego. Jak walczyć z pluskami? Z poniższego poradnika dowiesz się, jakie są sprawdzone sposoby na pluskwy.
Jak wykryć pluskwy?
Problem pluskiew jest kojarzony z dawnymi czasami. W końcu już wiele lat temu mówiono, że zagrożenie praktycznie nie istnieje. Tymczasem, obecna sytuacja jasno pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Insekty te bardzo łatwo mogą się zadomowić w naszych mieszkaniach, a pozbycie się ich nie jest wcale szczególnie proste. Nawet dbanie o porządek i czystość w domach nie jest nas w stanie uchronić przed tym zagrożeniem. Dlaczego? Pluskwy łatwo się przemieszczają i wystarczy, że mieliśmy z nimi jakikolwiek kontakt, to możemy je przenieść do domu – np. na butach lub ubraniach (np. jeśli w hotelu, w którym nocowaliśmy były pluskwy, to niemalże na pewno przeniesiemy je do domu). Stąd tylko krok do tego, by insekty te przeszły na nasze pościele lub materace. Co ciekawe, szkodniki te częściej występują w dużych miastach niż na wsiach. Jak wiadomo, pluskwy żerują na ciele, żywią się krwią, a następnie zrzucają pancerze. Jak zatem zorientować się, czy masz pluskwy w domu?
Ukąszenie tych robaków praktycznie boli, jednakże po jakimś czasie możemy zauważyć białe pręgi, dyskomfort i ból. Podczas wkłuwania się skórę, nie czujemy praktycznie bólu. Dopiero rano pojawią się pewne sygnały. Pluskwa domowa pozostawia ślady – ich jaja i odchody możemy zauważyć choćby na szwach. W przypadku jasnej pościeli nie powinniśmy mieć żadnych problemów z ich identyfikacją – możemy bowiem zauważyć plamy i pancerze. Warto dodać, że małe insekty są wielkości ziarenka maku. Pluskwy żyją nie tylko w pościeli i w materacach, ale równie dobrze mogą się zalęgnąć praktycznie wszędzie tam, gdzie jest ciemno, np. w szafie z ubraniami, na półce z książkami, na regale i nie tylko. Jeśli przez przypadek rozgnieciesz tego insekta i nie wiesz, czy masz do czynienia z pluskwą, to wystarczy go powąchać – zgnieciona wydziela charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wówczas warto przystąpić do działania. Jak inspekty te wyglądają? Otóż są to małe, płaskie owady, w kolorze brązowo-czerwonym. W okolicach głowy posiadają czułki. Szkodniki są twarde i dosyć odporne. Ich usunięcie jest trudne, jednak istnieją na szczęście sprawdzone sposoby na pluskwy.
Jak zwalczyć pluskwy domowe?
Zwalczanie pluskiew domowych nie jest proste. Czynność ta wymaga sporej ilości czasu wolnego i dokładności – jaja inspektów mogą się znajdować praktycznie wszędzie. Mało tego, mogą żyć w ukryciu nawet przez rok i znowu zaatakować. Nawet jeśli wydaje się nam, że problem wyeliminowaliśmy, to po jakiś czasie okazuje się, że jest wprost przeciwnie. Jak się zabrać za usuwanie pluskiew?
- Zlokalizuj pluskwy i wszystko dokładnie sprawdź.
Pluskwy mogą znajdować się w wielu miejscach, dlatego też samodzielna ich lokalizacja jest trudna. Inspekty i składane przez nie jaja mogą być wszędzie – w łóżkach, kołdrach, materacach, meblach wypoczynkowych, kanapach, w zabawkach dzieci nie tylko. Niezbędne jest sprawdzenie wszelkich szczelin. Nierzadko w celu wykrycia pluskiew, musimy rozkręcić meble, ramy łóżek, komody, szuflady. Chcąc zachować dokładność, powinniśmy również odkleić od ściany listwy przypodłogowe. Drobiazgowość jest tu konieczna – musimy się uzbroić w cierpliwość.
- Wyczyść wszystko dokładnie
Pamiętaj, by dokładnie odkurzyć każdy zakamarek mieszkania – nawet przestrzenie, które są trudno dostępne (np. za kaloryferami, szczeliny szuflad). Należy tu zastosować odkurzacz workowy – po sprzątaniu trzeba go odpowiednio szczelnie zabezpieczyć i wynieść z naszego domu jak najszybciej. Wykonaj również pranie – wypierz pościele, koce, ubrania w możliwie jak najwyższej temperaturze (zwróć uwagę na metki). Pluskwy giną w 45 stopniach Celsjusza. Wyprane i wysuszone rzeczy wyprasuj (w tym również firanki, pościel, zasłony itp.). W przypadku wykrycia pluskiew na materacu, pomyśl o zakupie nowego. Materace do częste siedlisko pluskiew – nawet jeśli wydaje się nam, że się ich pozbyliśmy, to mogą tam przetrwać w ukryciu. Jeśli chcesz się zabezpieczyć, to możesz również pomyśleć o specjalnym pokrowcu na materac. Następnie wyprasuj ubrania i pościel (jeśli dany materiał można prasować).
- Wyczyść mieszkanie parowym urządzeniem
Pluskwy rozwijają się przez około 9 tygodni. Tym samym systematyczne odkurzanie i oczyszczanie mieszkania jest konieczne. Postaraj się użyć parowego urządzenia czyszczącego. Również ciepła woda z mydłem jest pomocna w zwalczaniu jaj pluskiew. Jeśli nie jesteś w stanie wyczyścić jakiegoś przedmiotu, a podejrzewasz, że mogą się znajdować tam szkodniki, to najbezpieczniej będzie się go pozbyć i wynieś jak najdalej domu. Pamiętaj również o szczelnym zabezpieczeniu rzeczy zaatakowanym przez pluskwy – owiń je folią. Przy pozbywaniu się pluskiew, warto zastosować również chemicznego środka owadobójczego, których na rynku nie brakuje.
- Skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej
Jeśli czujesz, że wykrycie i pozbycie się pluskiew Cię przerasta, to skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej. Oczywiście pociąga to za sobą dodatkowe koszty, jednakże masz wówczas pewność, że mieszkanie zostanie idealnie oczyszczone, a problem pluskiew zniknie. Zwalczanie pluskiew jest procesem długotrwałym i wymagającym – dlatego też warto pomyśleć o pomocy specjalistów.
Zwalczanie pluskiew – podstawowe kroki
- zlokalizuj pluskwy w domu,
- dokładnie sprawdź każdy zakamarek – w razie potrzeby rozkręć meble, odklej listwy przypodłogowe,
- wypierz w możliwie jak najwyższej temperaturze pościele, koce, ubrania, zasłony, dywaniki,
- odkurz dokładnie mieszkanie,
- wyczyść poszczególne powierzchnie parą wodną – użyj myjki parowej lub steamera,
- tam, gdzie możesz, zastosuj środek owadobójczy – pomocne będą różnego rodzaju spraye na pluskwy (pamiętaj, by nie stosować ich na powierzchnie mające kontakt z ciałem).
Pamiętaj – kiedy tylko zauważysz pluskwy, to zacznij jak najszybciej działać – nie odkładaj niczego na później. Pluskwy tworzą skupiska i momentalnie się rozprzestrzeniają. Im więcej źródeł będzie w Twoim domu, tym trudniej będzie się ich pozbyć.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jak wyczyścić piekarnik sprawdzonymi sposobami?
Jak wyczyścić fugi w łazience?
Jak sprzątać mieszkanie – krok po kroku
Oznaczenia na metkach ubrań – przewodnik po symbolach
Dlaczego nie warto zwlekać ze sprzątaniem?
3 przedmioty, które przyspieszą proces sprzątania
Brak chęci do sprzątania? Kofeina przyjdzie na ratunek
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z potu – skuteczne metody usuwania plam?
Jak usunąć wosk z obrusu – 7 sprawdzonych sposobów!