Jak usunąć wosk z obrusu – 7 sprawdzonych sposobów!

Jak usunąć wosk z obrusu – 7 sprawdzonych sposobów!

  • 1331
  • 0

Plamy na obrusie, który kładziemy na stole, aby jadalnia prezentowała się elegancko i można było przyjąć gości, to nic nowego. Mogą to być plamy z jedzenia, z picia, ale również z wosku. Bardzo często takim posiłkom, zwłaszcza, jeśli jest odświętna kolacja, towarzyszą zapalone świece. Jeśli są dobrze zabezpieczone, z pewnością wosk nie spłynie niekontrolowanie na obrus. Często zdarza się jednak, że wystarczy lekkie drgnięcie świecy, aby kropla wosku uraczyła biały obrus. Jak się pozbyć takich plam? Czy wosk jest trudny do usunięcia? Poznaj 7 sposobów na to, jak usunąć wosk!

Plamy z wosku na obrusie – charakterystyka

Świeczki to piękny pomysł na ozdobę. W wielu sytuacjach dodają również uroku. Można je zapalać dla siebie, aby umilić sobie wieczór, zwłaszcza jeśli są to świeczki zapachowe. Można też z nich korzystać, kiedy chce się wprowadzić nietuzinkowy klimat do domu. Postawione świeczki na stole podczas kolacji czy rodzinnego obiadu to wspaniała ozdoba, zwłaszcza jeśli są zapalone.

Jednak świeczka świeczce nierówna. Obecnie tego typu dodatki są produkowane z różnych surowców. Od dawien dawna znamy świeczki z wosku pszczelego, obecnie stosuje się głównie stearynę czy parafinę. Stearyna powstaje z tłuszczu zwierzęcego bądź roślinnego. Parafina z kolei to materiał odporny na niektóre kwasy i zasady. Ciężko jest ją zmyć wodą czy alkoholem, dopiero niektóre rozpuszczalniki są w stanie sobie z nią poradzić. Parafina pozostawia na dłoniach i tkaninach tłusty film.

Nic więc dziwnego, że każdy z nas chce uniknąć nieestetycznych plam z wosku. Są trwałe, a przy okazji sam wosk również jest trudny do usunięcia. Na szczęście istnieje kilka skutecznych, niezastąpionych domowych sposobów, które warto wypróbować, zanim obrus trafi do śmieci.

Jak usunąć wosk z obrusu – 7 niezawodnych sposobów!

Zastanawiasz się, jak usunąć wosk z obrusa? Plamy z wosku nie należą do najłatwiejszych, jednak nie oznacza to, że nie da się ich usunąć. Oto 7 domowych metod, które powinny pomóc!

  1. Pranie – jest to pierwszy sposób, który okazuje się być skutecznym. Bez większego problemu można sprać wosk w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Musisz jednak uważać, by nie zniszczyć tkaniny. Jeśli do prania jej zalecana jest niższa temperatura, koniecznie trzeba zrezygnować z tego sposobu. Przed praniem nie staraj się też zedrzeć wosku palcami – możesz uzyskać efekt odwrotny, ponieważ istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że wetrzesz go palcami we włókna.
  2. Zamrażanie – obrus, na którym znajduje się plama z wosku można włożyć do zamrażarki. Po kilku godzinach wosk powinien stwardnieć na tyle, że jego oderwanie od materiału nie będzie kłopotliwe. Wystarczy podważyć ją wykałaczką lub łyżeczką. Po usunięciu całości, warto obrus wyprać.
  3. Prasowanie – jeśli nie możesz sprać plamy z wosku, możesz ją usunąć podczas prasowania. Wystarczy położyć na deskę ręcznik papierowy, na niego obrus dokładnie tym miejscem, gdzie znajduje się plama, a następnie znów ręcznik papierowy. Żelazko musi być mocno nagrzane. Jeśli wszystko jest przygotowane, wystarczy delikatnie przeprasować miejsce, w którym znajduje się plama. Gorące powietrze sprawi, że wosk wpije się w ręcznik papierowy, a obrus będzie prezentował się jak wyjęty z opakowania.
  4. Spirytus – jeśli posiadasz obrus z bardzo delikatnych tkanin bądź wosk wpił się w wełnę, warto w takiej sytuacji użyć spirytusu. Wystarczy wacik nasączyć wodą kolońską lub spirytusem, a następnie przetrzeć plamę pozostałą po zdrapaniu wosku.
  5. Pasta z krochmalu – jeśli chcesz bezpiecznie usunąć plamę, możesz wykonać w domu pastę z krochmalu, skrobi kukurydzianej czy talku. Wystarczy, że dodasz do tych składników nieco płynu do czyszczenia. Mieszankę, która powstanie należy wetrzeć w obrus i pozostawić go do wyschnięcia.
  6. Olejek terpentynowy – jeśli Twój obrus ma dość gęsty splot, możesz plamę usunąć dzięki połączeniu spirytusu mineralnego oraz olejku terpentynowego.
  7. Woda utleniona – ostatnia nasza propozycja to woda utleniona, którą można usunąć plamę z wosku na obrusie z bawełny.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jak pozbyć się wosku ze sztucznych materiałów?

Twój obrus to w pełni sztuczny materiał? Jak usunąć plamy z wosku niego, aby nadawał się ponownie do użycia? W tym przypadku warto zastosować szare mydło. Z pewnością będzie w stanie usunąć plamę pochodzącą z białej bądź bezbarwnej świecy. W sytuacji, kiedy materiał został splamiony świecą kolorową, warto w takim przypadku zastosować ocet spirytusowy, benzynę lakową czy też spirytus. Możesz do tej czynności użyć najzwyklejszego wacika bądź tamponu, który jest nieco zbity i pozwoli lepiej wycelować w plamę. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy obrus wyprać według zaleceń producenta.

Jak usunąć plamy z wosku z dywanu bądź wykładziny?

Jak usunąć wosk z dywanu? Jak pozbyć się plamy z wosku z wykładziny? Przede wszystkim zadbaj o to, aby wosk uległ ekspresowemu zastygnięciu. To znacznie ułatwi pozbywanie się go z powierzchniw dywanu czy wykładziny. W takiej sytuacji możesz śmiało wykorzystać suszarkę i dmuchać na wosk zimnym powietrzem lub po prostu sięgnąć po kostkę lodu wprost z zamrażarki. Twardy wosk znacznie łatwiej się wykrusza, ponadto jest szansa, że damy radę usunąć całą plamę z wosku, nie pozostawiając ani trochę wosku zaplątanego we włókna. Jeśli jednak stało się tak, iż w dywanie pozostały niewielkie resztki, koniecznie rozłóż na dywanie czystą ściereczkę, a następnie polej ją gorącą wodą. Ciepło rozpuści wosk, który chętnie wsiąknie w ściereczkę. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń bądź spirytusem i przetarcie dywanu tak, by nie pozostała na nim żadna tłusta plama.

Jak widać, istnieje wiele ciekawych i niezawodnych metod, które pozwalają skutecznie usunąć pojawiające się od czasu do czasu plamy z wosku. Warto się im przyjrzeć i kiedy nadarzy się sytuacja, wykorzystać je. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy i nas dotknie ta przykra sytuacja, w której będziemy musieli działać ekspresowo, aby wyczyścić z wosku obrus, wykładzinę, dywan czy jeszcze inną tkaninę.

Przeczytaj pozostałe Wpisy