Jak usunąć plamy z potu – skuteczne metody usuwania plam?

Jak usunąć plamy z potu – skuteczne metody usuwania plam?

  • 1492
  • 0

Plamy od potu to prawdziwa zmora. Z zabrudzeniami tego rodzaju nie borykamy się jedynie latem, a w zasadzie przez cały rok. Powstają one w wyniku połączenia potu z antyperspirantem, a dokładniej ze składnikami zawartymi w kosmetyku. Żółte plamy nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale przede wszystkim są odporne na zwykłe środki piorące. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Poznaj sprawdzone sposoby na walkę z plamami z potu.

Gotowe środki do usuwania plam z potu

Na rynku istnieje mnóstwo preparatów, które usuwają plamy z potu. Możesz sięgnąć po wybielacze, odplamiacze i inne specjalne środki. Pamiętaj jednak, by zawsze wziąć pod uwagę właściwości materiału – przyjrzyj się najpierw metce i dowiedz się, czy na pewno środki chemiczne będą tu wskazane. Jeśli obawiasz się, że zniszczą one Twoje ulubione ubrania, to wypróbuj domowe sposoby.

Usuwanie plam z potu sodą oczyszczoną z wodą utlenioną

Sprawdzonym i w pełni ekologicznym sposobem na pozbycie się plam z potu z białych ubrań jest roztwór sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Kiedy sporządzoną miksturę nałożymy wprost na plamy, to zostaną one usunięte. Warto nadmienić, że zamoczenie całej tkaniny odświeży również biały kolor.

Proporcje:

  • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej
  • pół szklanki wody utlenionej

Przygotowanie:

  • starannie wymieszaj ze sobą obydwa składniki

Mieszankę nanieś na ubranie, wetrzyj w zabrudzenia i pozostaw na około 15 minut. Po tym czasie wypłucz tkaninę i wsadź ją do pralki. Możesz także użyć tego roztworu jako dodatek do zwykłego prania.

Innym przepisem, równie skutecznym, jest ten, z dodatkiem wody. Sporządź mieszankę z sody oczyszczonej, wody utlenionej i wody w proporcjach 1:1:1. Pozostaw ją na plamach na około 45 minut, a następnie wypierz ubranie w letniej wodzie.

Usuwanie plam z potu sokiem z cytryny

Nie od dzisiaj wiadomo, że cytryna posiada szerokie zastosowanie w każdym domu. Możemy jej używać przy wykonywaniu wielu różnych czynności czyszczących. Posiada ona właściwości wybielające – warto zatem wykorzystać ją w celu pozbycia się plam z potu z białych ubrań. W tym celu nanieś sok na plamę i poczekaj aż do jego wyschnięcia. Później po prostu wypierz daną rzecz.

Usuwanie plam z potu octem

Ocet to niezwykle skuteczny środek stosowany w walce z zabrudzeniami różnego rodzaju, w tym również w przypadku plam od potu. W zależności od tego, jak intensywna jest plama, wystarczy ją polać płynem i pozostawić na około 15 minut. Po tym użyj proszku i potraktuj nim dane miejsce. Po skończonej czynności, wypierz rzecz w pralce.

W przypadku nieco bardziej uciążliwych plam, zastosuj pastę z octu i sody oczyszczonej w proporcjach 2:3. Powstałą mieszankę nałóż na plamę i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie po prostu wypierz w pralce ubranie. Stosowanie octu w walce z plamami z potu sprawi, że ubrania nie będą w przyszłości tak szybko wchłaniać potu.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Usuwanie plam z potu pastą do zębów

Jeśli chcesz usunąć plamy z potu z ubrań, to warto również sięgnąć po pastę do zębów. Nałóż ją na materiał i lekko wetrzyj. Innym sposobem jest użycie tabletek do protez. Rozpuść 2 do 4 sztuk w znacznej ilości wody i namocz ubranie. Pozostaw je na około 8 do 12 godzin, a następnie wypierz ubrania w pralce.

Usuwanie plam z potu amoniakiem

Amoniak skutecznie wywabi plamy z potu. Metoda ta była stosowana już bardzo dawno temu i do dzisiejszego dnia jest niezwykle skuteczna. Niezbędne przy tym sposobie jest jednak zwrócenie uwagi na to, z jakiego materiału jest wykonana dana rzecz. W przypadku plam z potu na kolorowej bawełnie i tkaninach sztucznych, warto zastosować mieszankę amoniak i woda w proporcjach 1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody. Jeśli mamy do czynienia z białą bawełną, to można ubranie wyprać w mieszance. Oczywiście po tej czynności, należy je przeprać raz jeszcze w standardowy sposób.

Usuwanie plam z potu z białych ubrań

Sposobów na walkę z plamami od potu na białych ubraniach jest sporo. Pasta z soli i z sody oczyszczonej oraz odrobiny wody jest niezwykle skuteczna. Gęstą papkę należy nałożyć na ubranie, pozostawić na 15 minut i spłukać. Po tym czasie możemy normalnie wyprać daną rzecz.

Ciekawą opcją jest również roztwór z wody utlenionej (3%) i ciepłej wody w proporcji 1:3. Do mieszanki można dodać ćwierć łyżeczki octu i kroplę amoniaku. Miksturę pozostawiamy na kilkanaście minut, a następnie spłukujemy i ubranie pierzemy w pralce.

Innym roztworem skutecznym w walce z plamami z potu jest mieszanka, w skład której wchodzi: amoniak, letnia woda i płatki mydlane. Na 1 litr wody używamy 1 łyżeczkę amoniaku. Po kilkunastu minutach ubranie wystarczy standardowo przeprać.

Usuwanie plam z potu z kolorowych tkanin

Sposoby na usuwanie plam od potu z białych tkanin, nie zawsze będą skuteczne w przypadku kolorowych ubrań. Mało tego – niektóre metody stosowane w przypadku białych tkanin mogą nawet wywabić kolor.

Większość plam od potu na tkaninach kolorowych można usunąć roztworem wody i octu. Składniki należy zastosować w proporcjach 1:1, a następnie je wymieszać. Po przetarciu plamy ściereczką nasączoną w mieszance, ubrania wystarczy przetrzeć i uprać.

Ubrania z kolorowej bawełny można łatwo odplamić, piorąc je w wodzie z octem. Na 3 litry wody użyć 4 łyżeczek octu – pamiętaj jednak, że sposób ten działa jedynie w przypadku niezbyt uciążliwych śladów.

Usuwanie plam z potu z delikatnych tkanin

Usuwanie plam z potu z delikatnych tkanin jest dosyć wymagające. Nie należy tu stosować tradycyjnych metod, które zostały wymienione powyżej. Ubrania wykonane z niektórych materiałów są szczególnie wymagające. Pamiętajmy, by na wstępie, przed wywabianiem plam z potu, przyjrzeć się dokładnie metce – znajdziemy tam niezbędne wskazówki, jak obchodzić się z danymi tkaninami. Sprawdzonym sposobem na pozbycie się plam z potu z białego jedwabiu jest mieszanka sody oczyszczonej i wody. Nakładamy ją na szmatkę, a następnie delikatnie pocieramy ubranie. W przypadku kolorowego jedwabiu, możemy zastosować wodę z mydłem i wodę z amoniakiem w proporcjach 3 łyżeczki amoniaki na 3 litry wody. Równie często stosuje się mieszankę wody i spirytusu w proporcjach 1:1. Po przetarciu nasączoną szmatką danej rzeczy, należy ubranie wyprać w pralce. Pamiętajmy, że nosząc na sobie delikatne materiały, warto stosować sprawdzone i naturalne dezodoranty z małą ilością aluminium.

Wybawianie plam z potu – działaj szybko!

W przypadku plam z potu, najważniejsza jest szybka reakcja. Kiedy po całym dniu noszenia danej bluzki, zauważysz plamy z potu, to nie odkładaj jej za stertę prania, a działaj szybko – dzięki temu ubrania będą wyglądały, jak nowe przez długi czas. Po prostu po zdjęciu ubrania, jeszcze przed włożeniem go do pralki, zapierz je w zwykłym, szarym mydłem. Plamy zostaną usunięte na bieżąco.

Przeczytaj pozostałe Wpisy