Jak usunąć plamy z krwi?

Jak usunąć plamy z krwi?

  • 1329
  • 0

Wystarczy chwila nieuwagi, aby plamy z krwi pojawiły się na ubraniu czy obrusie. Tymczasem istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się problemu. Poznaj szczegóły!

Jak usunąć plamy z krwi – najważniejsze informacje

Musisz wiedzieć, że plama z krwi jest dosyć trudna do usunięcia. To nie oznacza, że pobrudzona tkanina będzie do wyrzucenia. Kluczowym aspektem jest tutaj czas reakcji. Jak sprać krew? Na pewno dużo łatwiej poradzisz sobie ze świeżą plamą i przy zastosowaniu kilku domowych metod.

Pamiętaj jednak, aby nie polewać plamy ciepłą wodą. Najlepiej sprawdzi się zimna oraz kilka praktycznych środków, które zawsze są pod ręką. Dzięki temu wywabienie plam stanie się łatwiejsze. W naszym poradniku znajdziesz wiele przydatnych informacji i zdecydowanie warto je zastosować w praktyce.

Czym usunąć plamy z krwi – domowe metody

Wiele osób przy usuwaniu plam korzysta z popularnych detergentów. Musisz jednak pamiętać, że takie środki niekiedy mają szkodliwe działanie, szczególnie dla alergików. Jeśli więc zastanawiasz się, czym usunąć plamę z krwi, doskonałą propozycją będą domowe sposoby.

Kolejnym atutem jest oszczędność. Regularne stosowanie detergentów ze sklepu generuje znacznie większe koszty od wyboru domowych sposobów. Skoro to drugie rozwiązanie jest skuteczne i bezpieczne w stosowaniu, wybór jest oczywisty. Na naszej liście znajdziesz kilka sprawdzonych i polecanych przez ekspertów rozwiązań.

Soda oczyszczona lub sól

Nie każdy wie, że sól świetnie radzi sobie z usuwaniem plam z krwi. Oczywiście dużo lepszy efekt uzyskasz, jeżeli zareagujesz błyskawicznie i od razu po ubrudzeniu posypiesz plamę solą. Następnie pozostaw tkaninę na ok. godzinę. Później spróbuj sprać krew zimną wodą. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne i w wielu przypadkach rozwiązuje problem.

Pamiętaj jednak, że przy zaschniętych plamach warto zastosować roztwór z 3 łyżek soli oraz litra wody. Najpierw namocz plamę w mieszaninie i wyczyść tkaninę. Zamiast soli możesz również sięgnąć po sodę oczyszczoną.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Krochmal

Pamiętaj, że usuwanie plam wcale nie musi być czasochłonne. Wystarczy, że rozpuścisz krochmal w odrobinie wody i nałożysz go na plamę krwi. Później poczekaj, aż substancja wyschnie, a następnie spłucz ją zimną wodą.

Jeżeli plama jest bardzo trudna do usunięcia, czynność tę warto powtórzyć nawet kilka razy. To kolejna bardzo efektywna metoda, jak zmyć krew i przywrócić tkaninie miły dla oka wygląd.

Woda utleniona

Jeśli zastanawiasz się, jak wywabić plamy z krwi na białych tkaninach, wybór wody utlenionej będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, że jest niebezpieczna dla materiałów kolorowych.

Ten sposób sprawdzi się znakomicie przy zaschniętych plamach z krwi. Jeśli materiał jest delikatny, najlepiej zmieszać 200 ml wody utlenionej z 1 l wody. Najpierw zamocz plamę w roztworze, a następnie wyczyść fragment tkaniny zimną wodą z mydłem. Jeżeli materiał jest wytrzymały, a plama trudna do usunięcia, możesz odrobinę wody utlenionej wylać bezpośrednio na zabrudzony fragment tkaniny. Później zapierz ją wodą z mydłem.

Proszek do pieczenia

Zaschnięte plamy krwi możesz wykruszyć z tkaniny za pomocą szczotki. Natomiast z plamą pod spodem poradzisz sobie za pomocą proszku do pieczenia. Produkt ten wystarczy połączyć z odrobiną wody i wetrzeć w zabrudzony fragment ubrania. Później odczekaj kilkanaście minut.

To nie tylko efektywny, ale również bardzo szybki sposób. Jeżeli więc zależy Ci na błyskawicznym pozbyciu się plam, zdecydowanie warto z tego rozwiązania skorzystać.

Plama krwi na wełnianych ubraniach

Wełna to materiał, który wymaga bardzo delikatnego traktowania. Musisz zwrócić szczególną uwagę na miękką strukturę włókien. Czym zmyć krew z takiego materiału? Najlepiej przyłożyć wacik lub ręcznik papierowy, który powinien wchłonąć krew. Następnie zasyp plamę mąką pszenną bądź solą kamienną. Później wystarczy wypłukać element garderoby w bardzo zimnej wodzie i uprać programem do wełny.

Plamy krwi na dywanie

Bardzo dobrym sposobem na usunięcie plamy krwi z dywanu będzie wtarcie w jego powierzchnię rozpuszczonej tabletki aspiryny. Możesz to zrobić za pomocą szczoteczki do zębów. Inne rozwiązanie to zasypanie miejsca solą. W ten sposób możesz rozbić cząsteczki, a następnie usunąć plamę gąbką.

Plamy krwi – sprawdzone rozwiązania

Każdy z tych sposobów bardzo dobrze sprawdza się przy usuwaniu plam z krwi. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich należy zastosować ponownie, jeżeli za pierwszym razem efekt będzie niezadowalający. Nadal jednak jest to bardzo dobra alternatywa dla detergentów dostępnych w sklepie. Wiele z nich to środki szkodliwe dla alergików, więc zdecydowanie warto ich unikać.

Pamiętaj również, że soda oczyszczona czy proszek do pieczenia pozwoli Ci pozbyć się wielu innych plam. Chociaż te produkty często są pod ręką, wielu z nas zapomina o ich dodatkowych zastosowaniach. Tymczasem warto po nie sięgać przy różnego rodzaju zabrudzeniach. Przekonało się o tym wiele osób, które unikają popularnych detergentów i szukają skutecznych alternatyw.

Przeczytaj pozostałe Wpisy