Mycie lodówki, czyli jak dbać i czym myć lodówkę?

Mycie lodówki, czyli jak dbać i czym myć lodówkę?

  • 1484
  • 0

Sprzątanie lodówki to jedna z tych czynności, do której nikt z domowników się nie pali. Przeważnie zbieramy się do niej bardziej długo i czekamy na moment, kiedy już nie będziemy mieć wyjścia. Należy jednak podkreślić, że mycie lodówki to obowiązek, który powinien być wykonywany w miarę regularnie. Wbrew pozorom, nie chodzi tu tylko o zniwelowanie uciążliwego zapachu, ale również o pozbycie się bakterii i ochronę przed nimi. Systematycznie mycie lodówki i kontrolowanie jej zawartości pozwoli nam zachować odpowiednią higienę i co więcej, zadbać o swoje zdrowie. Jest to także warunek niezbędny ku temu, by sprzęt posłużył nam odpowiednią ilość lat. Od czego zatem zacząć?

Sprzątanie lodówki w środku

Wiele osób zapomina, że przed rozpoczęciem czyszczenia lodówki, należy ją odłączyć od sieci elektrycznej. Dopiero wówczas możemy przystąpić do bezpiecznego sprzątania. Warto na wstępie zrobić małe rozpoznanie. Wyjmijmy zatem wszystkie produkty i sprawdźmy, które z nich nadają się do użytku, a które wprost przeciwnie. Czynność tę powinniśmy wykonywać regularnie co kilka dni, jednak nie zawsze mamy na to czas. Mycie lodówki to dobry moment na generalne przejrzenie jej zawartości i pozbycie się przeterminowanej lub niezdatnej do użytku żywności. Różnego rodzaju słoiki, kartony i inne opakowania sprawdzajmy również pod kątem ubrudzenia- dzięki temu po ponownym wstawieniu ich do czystej lodówki, nie zaskoczą nas nowe ślady.

W celu idealnego wyczyszczenia lodówki, niezbędne jest także wyjęcie wszystkich półek, szuflad, schowków. Dzięki temu, zostaną one doprowadzone do ładu i idealnego stanu. Kiedy nasz sprzęt chłodzący zostanie już w środku pusty, to warto usunąć jeszcze na sucho wszelkie okruszki i resztki jedzenia.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Czym myć lodówkę?

Teraz już możemy zabrać się za właściwe mycie lodówki. Jakich środków użyć do tego celu? Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów antybakteryjnych. Producenci zapewniają, że są one całkowicie bezpieczne, jednakże kiedy przyjrzymy się dokładnie temu, jak przedstawia się ich skład, to możemy mieć pewne wątpliwości. Im mniej chemii stosujemy do czyszczenia lodówki, tym lepiej dla nas i dla naszego organizmu. W takim razie czym myć lodówkę? Istnieje masa sprawdzonych, całkowicie naturalnych i sprawdzonych środków. Nie dość, że posiadamy je najczęściej w domu, to są one bardzo skuteczne. Najpopularniejsze preparaty do czyszczenia lodówki, to:

  • woda z sodą oczyszczoną
  • woda z cytryną
  • woda z solą kuchenną
  • woda z octem
  • woda z płynem do naczyń

Mycie lodówki – krok po kroku

Po wyjęciu z lodówki całej żywności i wszystkich półek i elementów ruchomych, możemy przystąpić do głównych prac. Zaopatrzmy się w zestaw ściereczek i odpowiednią ilość preparatu, który sobie wybraliśmy. Pamiętajmy, by czyszczenie zawsze zaczynać od góry. Namoczoną szmatkę czy też gąbkę należy co jakiś czas regularnie wypłukać w czystej wodzie. Istotne jest również czyszczenie wszystkich zakamarków, takich jak gumowe uszczelki, listwy itp. Przetarcie ich chroni nie tylko przed bakteriami, ale również przed pleśnią.

Wyjęte wcześniej elementy ruchome, należy umyć dokładnie w zlewie lub w wannie. Na ich czyszczenie warto poświęcić więcej czasu, by zrobić to raz i dokładnie. Do mycia takich części, warto zastosować płyn do mycia naczyń z wodą.

Kiedy lodówka będzie umyta, to zawsze trzeba ją przetrzeć na sucho. W tym celu możemy posłużyć się ręcznikami kuchennymi lub ścierkami z mikrofibry. Zadbajmy o czystość szmatek. Brudne odkładajmy, by zabezpieczyć się przed rozprzestrzenianiem bakterii.

Mycie obudowy lodówki

Kiedy już dokładnie wyczyściliśmy wnętrze lodówki i wszystkie elementy ruchome, to możemy przystąpić do pielęgnacji jej obudowy. Oczywiście, obecnie na rynku dostępnych jest masa sprzętów oznakowanych symbolem „No finger”. Obudowy tego rodzaju w teorii nie powinny się tak brudzić i dotykając ich, nie pozostawiamy śladów palców. W praktyce jednak różnie to wygląda. Przetarcie lodówki z zewnątrz raz na jakiś czas i tak jest niezbędne. Pamiętajmy jednak, by robi to delikatnie. Stalowe oraz emaliowane obudowy czyści się miękką ściereczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Silne środki mogą przyczyniać się do tworzenia się rys. Odpowiedni dobór środka myjącego, który jest dedykowany lodówkom, pozwoli nam cieszyć się idealnym stanem naszego sprzętu przez długie lata.

Przeczytaj pozostałe Wpisy