Jak skutecznie wyczyścić srebro – najlepsze domowe sposoby

Jak skutecznie wyczyścić srebro – najlepsze domowe sposoby

 • 1228
 • 0

Srebro to metal ceniony od tysięcy lat. Przeważnie kojarzony jest z branżą jubilerską, ale równie często wykorzystuje się go w wielu innych dziedzinach. Niestety, srebrne i posrebrzane przedmioty z biegiem lat tracą swój blask i zaczyna się pojawiać na nich nalot.

Dlaczego srebro ciemnieje?

Powstawanie nalotu na srebrze jest niestety nieuniknione. Dlaczego? Otóż jest to naturalny proces, związany z obecnością siarki w atmosferze, a więc poniekąd z zanieczyszczeniem powietrza. Siarka wiąże się z atomami srebra, na którym tworzy się warstwa siarczku srebra- cząsteczki tego związku mają ciemną barwę, co sprawia, że charakterystyczny, pierwotny połysk zaczyna czernieć. Z czasem warstwa ta staje się grubsza, a tym samym coraz ciężej ją usunąć. Co ciekawe- w mieście przedmioty srebrne szybciej tracą swój blask, aniżeli na wsi. Ma to związek z czystością powietrza, którego stan w aglomeracjach miejskich pozostawia sporo do życzenia. Co zrobić, by ulubiona biżuteria, sztućce, czy inne rzeczy odzyskały swój dawny wygląd? Z poniższego poradnika dowiesz się, jakie są najskuteczniejsze sposoby na czyszczenia srebra.

Domowe sposoby na czyszczenia srebra

Pamiętaj, że srebro czyści się w plastikowych lub szklanych miskach i pojemnikach. Nie używaj metalowych naczyń i garnków, gdyż może dojść wówczas do reakcji chemicznych, a tym samym usunięcie nalotu się nie uda. Jeśli czyścisz biżuterię lub sztućce, na których umieszczono kamienie i inne dodatki, to pamiętaj, by przedmiotów nie wsadzać bezpośrednio do roztworu, a jedynie nanieść go na srebrne elementy.

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Chyba każdy spotkał się z tym sposobem. Czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów jest jedną z najpopularniejszych domowych metod. Wystarczy na starą szczoteczkę do zębów nanieść pastę i wyszorować dany przedmiot. Należy tu jednak pamiętać, by stosować delikatną pastę, gdyż w przeciwnym przypadku powierzchnia może pozostawać zarysowana. Bezwzględnie unikajmy wybielających past, które w składzie zawierają ścierające drobinki. Pastę do zębów możemy również nanieść na daną biżuterię czy inną rzecz, pozostawić na kilkanaście minut, następnie przepłukać wodą i po osuszeniu przedmiot wypolerować specjalną ściereczką do polerowania.

Czyszczenie srebra za pomocą sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to znakomity składnik przydatny do wyczyszczenia srebrnych sztućców. Wystarczy wymieszać go z wodą w taki sposób, by powstała gęsta pasta. Mieszankę nakładamy na zastawę i pocieramy miękką ściereczką. Warto wspomnieć, że papka z wody i sody wnika również we wszelkie wgłębienia, zatem bezproblemowo za jej pomocą wyczyścimy także elementy ozdobne. Metoda ta co prawda zajmuje sporo czasu, niemniej jest całkiem skuteczna.

Możemy również użyć roztworu sody oczyszczonej oraz octu. Zastosujmy następujące proporcje:

 • 1 łyżka octu
 • 1 łyżka sody
 • 1 litr wody

Po przygotowaniu mikstury, należy ją wymieszać, a następnie zanurzyć w niej srebrne przedmioty na około 15 minut. Po wyjęciu ich z mieszanki wystarczy je przepłukać wodą, wysuszyć i wypolerować.

Czyszczenie srebra folią aluminiową

Czyszczenie srebra z wykorzystaniem folii aluminiowej jest bardzo popularne. Metoda ta nie jest najprostsza, niemniej efekty zachwycają. Arkusz folii aluminiowej musi być sporej wielkości, tak by dokładnie pokrył dno pojemnika plastikowego lub szklanego. Następnie umieszczamy tam biżuterię lub sztućce, w taki sposób, by dotykały one folii. Warto czynność tę wykonać dokładnie. W dalszej kolejności, w osobnym naczyniu należy przygotować specjalny roztwór z następujących składników:

 • 2 szklanki gorącej wody
 • 0,5 szklanki octu
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 2 łyżki soli kuchennej

Roztworem tym zalewamy nasze srebrne przedmioty. Pozostawiamy je do momentu, kiedy woda zrobi się chłodniejsza. Nalot ze srebra będzie się osadzał na folii aluminiowej. Cienkie warstwy zabrudzenia znikną już w ciągu kilku minut. Po wyjęciu przedmiotów z mikstury należy je wypolerować.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Czyszczenie srebra za pomocą coli

Jak wiadomo, popularną coca-colę można wykorzystać do wielu różnych rzeczy, w tym również do wyczyszczenia srebra. Wystarczy wlać napój do miseczki i zanurzyć w nim srebrne przedmioty na około 10 minut. Taka metoda pozwala na odświeżenie srebra. Cola wnika we wszystkie zakamarki i poszczególnych rzeczy nie trzeba czyścić ręcznie.

Równie popularna jest kąpiel w miseczce wypełnionej spirytusem, jednakże pamiętajmy, żeby nie trzymać w niej srebrnych przedmiotów dłużej niż 12 godzin.

Czyszczenie srebra za pomocą piwa

Zaśniedziało srebro możemy również umieścić w pojemniku z piwem i pozostawić je tam na kilka godzin- np. na noc. Po dokładnym wypłukaniu i osuszeniu przedmiotów będziemy zachwyceni efektem.

Czyszczenie srebra popiołem

Mikstura z popiołu papierosowego i soku z cytryny pomoże pozbyć się nalotów ze srebrnej biżuterii i  z innych przedmiotach. Pastę należy nałożyć na srebrny przedmiot, a następnie wyczyścić za pomocą bawełnianej ściereczki.

Czyszczenie srebra białkiem jajka

Ubita piana z białek również może być świetnym sposobem, aby wyczyścić srebro. Ubitą pianę należy nałożyć na srebro, a następnie je wypolerować miękką szmatką.

Czyszczenie srebra kwaśnym mlekiem

Czyszczenie srebra kwaśnym mlekiem to metoda znana od pokoleń, którą warto zastosować również dzisiaj. Wystarczy srebrne przedmioty zanurzyć w kwaśnym mleku i pozostawić je na pół godziny. Po tym czasie wypłuczmy je, osuszmy i wypolerujmy.

Czyszczenie srebra mydłem

W przypadku lekkiego nalotu, warto wyczyścić srebro wodą z dodatkiem mydła. Możemy również dodać soku z połowy cytryny- wówczas mieszanka będzie bardziej skuteczna. Miejmy jednak na uwadze, że metoda ta będzie skuteczna w przypadku niezbyt grubej warstwy nalotu.

Czyszczenie srebra proszkiem do prania i płynem do mycia naczyń

Detergenty do prania lub czyszczenia szyb mogą okazać się niezwykle pomocne w walce z osadem na srebrnych sztućcach czy biżuterii. Wystarczy wsypać jedną filiżankę proszku do pojemnika do gorącej wody i umieścić w środku srebrną biżuterię. Po 5 minutach można ją wyjąć i przetrzeć ściereczką. Efekt będzie imponujący. Jeśli chcesz nadać blask przedmiotom srebrnym już po wyczyszczeniu ich, to warto zastosować delikatny płyn do mycia szyb- zapewni on połysk, jednak nie usunie nalotu. O wyczyszczenie srebra należy zadbać przed spryskaniem go płynem.

Czyszczenie srebra w wodzie po ugotowanych ziemniakach

Dawną metodą stosowaną w celu pozbycie się nalotu na srebrze, jest zanurzenie go w wodzie, w której gotowały się ziemniaki. Po około pół godzinie należy wypłukać te przedmioty i wypolerować je miękką ściereczką.

Czyszczenie srebra octem

Srebro, zwłaszcza to pokryte rdzą, możemy skutecznie wyczyścić za pomocą octu. Wystarczy wlać 250 ml białego octu do szklanego pojemnika, a następnie zanurzyć w nim srebrne przedmioty. Po około dwugodzinnej kąpieli, wystarczy przetrzeć je ścierką. Warto mieć na uwadze, by do roztworu nie wkładać zbyt wiele przedmiotów. Bardziej uciążliwe fragmenty z rdzą po takiej kąpieli powinny wyglądać dużo lepiej. W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu, warto wypolerować je np. pastą do zębów i miękką ściereczką.

Jak dbać o srebro i uchronić je przed ciemnieniem?

Osad i czernienie biżuterii srebrnej i innych przedmiotów jest niestety nieuniknione. Jak zatem dbać o srebro? Wystarczy zastosować się do kilku reguł, by sprawić, by skutki tworzenia osadu były jak najmniej uciążliwe:

 • srebrną biżuterię przechowujmy osobno (a nie np. ze złotą),
 • wkładajmy srebro do osobnych pojemniczków lub bawełnianych torebeczek,
 • srebrną biżuterię warto nosić na sobie co jakiś czas (jeśli będzie leżeć nieużywana, to nalot będzie na niej widoczny)
 • nie przechowujmy srebra w pomieszczeniu, w którym poziom wilgoci jest zbyt wysoki.

Zastosowanie się do kilku reguł oraz wykonanie raz na jakiś czas czyszczenia sprawi, że srebrnymi przedmiotami będziemy się cieszyć naprawdę długi czas.

Przeczytaj pozostałe Wpisy