Wpływ harmonii i porządku w mieszkaniu na Twoją produktywność

Wpływ harmonii i porządku w mieszkaniu na Twoją produktywność

  • 1350
  • 0

Nawet te osoby, które nienawidzą sprzątać, lubią mieć w swoim domu porządek. Kiedy przestrzeń dookoła nas jest ogarnięta, to przyjemniej się odpoczywa. Nie mamy wówczas też problemu ze znalezieniem potrzebnych rzeczy, znikają też wyrzuty sumienia z powodu tego, że powinniśmy sprzątać, a tego robimy. Nieumyta łazienka czy też niewysprzątana kuchnia również wtedy nie zajmuje naszych myśli. Oprócz tego, że w czystym mieszkaniu przyjemniej się odpoczywa, to również zwiększa się nasza produktywność. Mamy większy zapał do wykonywania różnych czynności, łatwiej przychodzi nam praca i szybciej ją wykonujemy, a prócz tego jesteśmy pełni energii. Prócz tego, po prostu chętniej przebywamy w domu i zebranie się do uciążliwych czynności przychodzi nam łatwiej.

  • Dlaczego warto sprzątać?
  • Jak skutecznie sprzątać?
  • Czy posprzątany dom ma wpływ na naszą produktywność?

W artykule odpowiadamy na powyższe pytania i udowadniamy, że czysty dom, to większa produktywność! Zaczynamy!

Jak wprowadzić harmonię do swojego domu, czyli ogarniamy przestrzeń dookoła

W posprzątanym domu wyczuwa się korzystniejszą energię – słyszeliśmy to zapewne milion razy, ale jakość ciężko w to uwierzyć. Niemniej nikt nie zaprzeczy temu, że milej usiąść w uporządkowanym, czystym salonie, w którym nie leży milion niepotrzebnych przedmiotów. Żeby jednak mieć komfort z wypoczywania w ogarniętym mieszkaniu, musimy wykonać na początku pewną pracę.

Nie da się zaprzeczyć tego, że przełamanie lenistwa i niechęci do sprzątania nie jest łatwe. Jeśli dodatkowo pomyślimy o tym, ile czeka nas pracy, to w ogóle czujemy całkowite zniechęcenie. Przecież porządki są pracochłonne i czasochłonne. Nie da się jednak ukryć, że takie myślenie niewiele zmienia. Najtrudniejsze to po prostu zacząć. Przygotuj na wstępie wszystkie niezbędne rzeczy do odgruzowania przestrzeni – przydadzą się worki, kartony, szmatki, miotła, odkurzacz, płyny do czyszczenia powierzchni i moc. Segregacja rzeczy jest niestety podstawą, jeśli chcemy, by przestrzeń w domu była uporządkowana.

Jak skutecznie sprzątać?

Sprzątanie będzie łatwiejsze, jeśli wcieli się w życie kilka zasad już na wstępie i następnie będziemy się ich trzymać. Warto też uświadomić sobie kilka rzeczy:

  • Sprzątanie jest okazją do zyskania większej ilości miejsca
  • Sprzątanie nie jest karą i przykrym obowiązkiem, z którego nic nie mamy
  • Każda osoba sprząta w swoim tempie, ale nie oznacza to, że może w pewnym momencie położyć się na łóżku i nic nie robić
  • Wyrzucaj wszystko, co nie jest Ci potrzebne
  • Nie zostawiaj „na wszelki wypadek” nieużywanych przez lata rzeczy
  • Nie zasłaniaj się brakiem czasu – bałagan ciągle będzie rosnąć, więc im szybciej, tym lepiej
  • Sprzątanie nie jest stresujące – robienie porządków pozwala się odciąć, daje odpocząć i nie obciąża intelektualnie
  • Każdy moment jest dobry, by zacząć sprzątać – nie potrzebujemy wcale szczególnej okazji, takiej jak np. święta
  • Pomyślmy, że sprzątanie jest pożyteczne, a nie, że jest obowiązkiem
  • Nie wyznaczajmy sobie z góry czasu na sprzątanie, gdyż będziemy się niepotrzebnie stresować, a tak naprawdę porządkowanie przestrzeni zawsze może się przeciągnąć
  • Robiąc porządki, wrzucajmy rzeczy do odpowiednich pudeł i worków, a nie wszystkie do jednego

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Porządek a produktywność

Produktywność na ogół budzi skojarzenia z dobrą organizacją, opanowaniem, ładem. Wcielenie tego w życie nie jest wcale łatwe. Z drugiej strony, kiedy mamy do wykonania jakąś podstawową czynność, to porządek dookoła nas jest sporym ułatwieniem. Wystarczy tu posłużyć się przykładem pracy. Mając uporządkowane biurko, od razu zabieramy się do pracy. Jeśli z kolei możemy na nim znaleźć wszystko, to tracimy już na wstępie masę czasu na ogarnianie przestrzeni.

Praca zdalna – wpływ porządku na produktywność

Jeśli pracujesz zdalnie, to podstawą jest wyznaczenie stałego miejsca do pracy. Starajmy się każdego dnia nie wędrować z komputerem po całym mieszkaniu. Wprowadza to niepotrzebny zamęt i dezorganizację. W efekcie całe mieszkanie będzie zagracone i nieuporządkowane.

Pracując zdalnie, musimy koniecznie zadbać o porządek w miejscu, z którego wykonujemy obowiązki. Ogarnięcie biurka i wszystkiego wokół jest obowiązkowe. Pamiętajmy, by dookoła nie leżały tony różnych rzeczy – pusta przestrzeń sprawia, że łatwiej nam się skupić. Wbrew pozorom, porządek na biurku naprawdę jest istotny. Dzięki wcieleniu w życie tej zasady nie będziemy musieli nerwowo szukać niezbędnych rzeczy. Co więcej, będziemy mogli się łatwiej skupić. Nic dookoła nie będzie nas rozpraszało, a tym samym będziemy bardziej produktywni. Porządek warto zrobić również na dysku twardym. Posegregowane foldery z odpowiednimi nazwami z datami ułatwiają codzienną pracę.

Czy wiesz, że regularnie gromadzone karteczki z różnymi „przypominajkami” należy wyrzucać? Postarajmy się przynajmniej raz w tygodniu pozbywać się notatek, listów, paragonów i innych niepotrzebnych papierów. Jeśli znajdują się na nich istotne informacje, to lepiej notować je w kalendarzu.

Porządek w obowiązki

Ład i harmonia to zasada, którą warto wcielić w życie nie tylko podczas wykonywania służbowych obowiązków, ale również innych. Porządek wokół nas na wpływ na produktywność. W końcu o dekoncentrację niełatwo. Milion niepotrzebnym rzeczy dookoła, kilka kubków po kawie, zakurzony stół – w takiej przestrzeni nie da się skupić. Nad nieporządkiem trzeba zapanować. Usuńmy zatem z pola widzenia wszystko to, co nas dekoncentruje.

Harmonia w domu – rozplanuj przestrzeń

Planowanie przestrzeni w poszczególnych pokojach pozwoli nam osiągnąć harmonię i sprawić, że w końcu będziemy wiedzieć, gdzie leżą określone rzeczy. Jak się do tego najłatwiej zabrać? Zanim zaczniemy bezsensownie wszystko przestawiać, warto mieć plan. W tym celu możemy rozrysować plan poszczególnych pomieszczeń – oczywiście chodzi o prowizoryczny plan, a nie o dokładny. Później rozrysujmy elementy wyposażenia i zastanówmy się, jak je pozmieniać w taki sposób, by było nam najwygodniej. Przy okazji warto się zastanowić, co chcemy w danej przestrzeni mieć. Na tym etapie dobrze zaplanować miejsce do wypoczynku, do pracy, jadalnię i nie tylko. Postaramy się, by w miejscu do pracy znalazły się wszystkie rzeczy, z których korzystamy właśnie w pracy. Wbrew pozorom, laptop nie musi leżeć w salonie lub w kuchni non stop. Wystarczy odkładać go na biurko. Podobnie należy zrobić ze wszystkimi pozostałymi rzeczami. Po rozplanowaniu co powinno się znaleźć w danej przestrzeni, po prostu łatwiej przyjdzie nam sprzątanie, a dodatkowo niezbędniki będą zawsze pod ręką.

Dlaczego warto sprzątać?

Posprzątany dom to nie tylko kwestia wygody, czy też przygotowania na nieoczekiwanych gości. Jak widać, ogarnięta przestrzeń ma ogromny wpływ na naszą produktywność. Harmonia w mieszkaniu sprawia, że chętniej się zabieramy za różne rzeczy, ale też pracujemy – co jest szczególnie istotne w przypadku pracy zdalnej. Sytuacje typu spotkanie online, czy w ogóle wykonanie służbowych obowiązków przebiega wówczas spokojniej i łatwiej odnaleźć nam potrzebne rzeczy. W przypadku zagraconego biurka lub całego pokoju nie jest to możliwe. Mało tego, ogarnięte mieszkanie sprawia, że po prostu jesteśmy spokojniejsi. Mając do wykonania jedną rzecz w domu – np. prasowanie, nie stresujemy się tym, że powinniśmy również zrobić porządki w szafie, czy umyć podłogę. Zadbajmy o swój dom, starajmy się w nim utrzymać porządek, a na pewno szybko zauważymy, że nasza produktywność wzrasta

Przeczytaj pozostałe Wpisy