Jak uprzątnąć dom przed wyjazdem w podróż?

Jak uprzątnąć dom przed wyjazdem w podróż?

  • 1198
  • 0

Pakowanie walizek, sprawdzanie, czy zabraliśmy wszystko, co niezbędne i ogólne zamieszanie – czynności te towarzyszą nam przed każdą podróżą – nie ma znaczenia czy to wyjazd wakacyjny, czy służbowy. Załatwiając milion spraw, warto znaleźć kilka chwil na ogarnięcie mieszkania.

– Jak uprzątnąć dom przed wyjazdem w podróż?

– Jak przygotować dom na naszą nieobecność?

– Dlaczego warto posprzątać przed wyjazdem?

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a dodatkowo podsuniemy Ci przydatne wskazówki.

Dlaczego warto posprzątać dom przed wyjazdem?

Radość i ekscytacja przed wyjazdem na wakacje, załatwianie formalności i przygotowania przed wyjazdem służbowym? Zapewne doskonale to znasz. Po co zatem dodatkowo zawracać sobie głowę sprzątaniem? Mimo tego, że ogarnianie domu jest ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę przed podróżą, znajdźmy na to choćby kilka chwil.

Pozwoli nam to na spokojnie przetrwać podróż i skupić się tylko na przyjemności lub na obowiązkach służbowych. Po co zaprzątać sobie w tym czasie głowę innymi sprawami? Pozostawione plamy, zacieki na podłodze, na meblach i na blatach nie będą wcale łatwiejsze do usunięcia po kilku dniach, a nieraz i tygodniach. Podobnie sprawa wygląda z odkurzaniem, praniem i starciem kurzu.

Mało tego, po powrocie na ogół jest się zmęczonym, więc przyjemnie wejść do czystego domu, który nie wymaga natychmiast ogarniania. W końcu nic tak nie psuje przyjemności z odbytej podróży, jak zastanie bałaganu, w którym nie można się odnaleźć. Odprężenie po powrocie do domu jest warte zachodu.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Sprzątanie przed wyjazdem – niezbędne czynności

Sprzątanie przed podróżą powinno być bezproblemowe i w miarę szybkie, ale też dokładne. Możemy zrobić sobie listę, dzięki której o niczym nie zapomnimy. Co koniecznie trzeba ogarnąć?

Posprzątaj kuchnię

Pomieszczeniem, które trzeba posprzątać przed wyjazdem, jest oczywiście kuchnia. Pozbądźmy się plam z blatów, kuchenki, zlewu. Zetrzyjmy stół kuchenny. Zaschnięty tłuszcz będzie trudny do usunięcia po kilku dniach. Poza tym w takich warunkach nie będzie nam się chciało przygotować posiłku po powrocie. Wszystkie gąbki, ścierki i szmatki powinny być wysuszone – w przeciwnym wypadku będą one brzydko pachnieć i może się na nich rozwinąć nawet pleśń. Takie przedmioty to siedliska bakterii.

Opróżnij lodówkę przed wyjazdem

Pozostawienie w lodówce napoczętej żywności i tej, z którą datą przydatności do spożycia, może skutkować nieprzyjemnym zapachem, który tuż po wejściu do domu nas odurzy. Pozbądźmy się wszystkich takich produktów. Oczywiście warto zakupić kilka niezbędnych rzeczy na powrót do domu, bo przecież będziemy głodni. Wybierajmy tylko odpowiednie produkty. Pamiętajmy, by nie zostawiać na wierzchu owoców i warzyw, gdyż pod naszą nieobecność na pewno zgniją, a poza tym pojawią się na nich owocówki, których ciężko będzie nam się pozbyć.

Umyj naczynia

Przed wyjazdem należy pozmywać naczynia i je wysuszyć. Jeśli mamy zmywarkę, to pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy w niej brudnych naczyń – po kilku dniach zapach będzie nie do zniesienia. Sprawdź, czy nigdzie nie stoją kubki z niedopitą kawę i czy pociechy przypadkiem nie zostawiły talerzyków w swoim pokoju.

Wyrzuć śmieci

Opróżnienie kosza na śmieci jest czynnością, o której absolutnie nie możemy zapomnieć. Warto przykleić na lodówkę kartkę, która nam o tym przypomni. Pozostawienie śmieci w zamkniętym domu sprawi, że po powrocie będziemy niemile zaskoczenia. Po przekroczeniu progu mieszkania nikt nie chce poczuć uderzającej woni. Zanim zamkniemy mieszkanie, zerknijmy jeszcze kontrolnie, czy przypadkiem żaden worek nam się nie zawieruszył.

Zrób pranie

Rada ta wydaje się być banalna, jednak sprawmy, by pozostawić kosz na pranie pusty. Po powrocie będziemy mieli przecież mnóstwo rzeczy. Warto mieć je gdzie wypakować. Poza tym miło mieć wszystko wyprane po powrocie. Wstawianie natychmiast pralki jest czymś, na co na pewno nie będziemy mieli ochoty po przekroczeniu progu mieszkania. Sprawdźmy zatem, czy nigdzie nie leżą porozrzucane ubrania – zwłaszcza w pokoju dzieci.

Pościel łóżko

Przed wyjazdem nie zapomnij pościelić łóżka. Przez kilka dni na pościeli na pewno zalegnie tona kurzu. Warto też zmienić pościel, by po powrocie poczuć od razu świeżość i położyć się do odpowiednio przygotowanego łóżka. Jeśli warunki sprzyjają, to możemy przewietrzyć kołdry i poduszki na kilka godzin przed wyjściem z mieszkania.

Ogarnij łazienkę

Mimo tego, że sprzątanie łazienki jest ostatnią czynnością, na którą mamy ochotę, to przetrzyjmy ją choćby z wierzchu. Pozbądźmy się kamienia, umyjmy toaletę, umywalkę, kabinę lub wannę. Przetrzyjmy również podłogę.

Zetrzyj kurze, odkurz i umyj podłogę

Wiadomo, że podczas naszej nieobecności na meblach i podłogach pojawi się kurz. Niemniej warto zadbać o to, by nie była to kolejna warstwa. Dlatego też przetrzyjmy ścierką wszystkie meble i sprzęty na dzień przed podróżą. Podobnie jest z odkurzaniem i myciem podłogi. Brud na podłodze sprawia, że po przekroczeniu progu domu, pojawia się wrażenie ogólnego bałaganu. Tak naprawdę ogarnięcie jej zajmie nam zaledwie chwilę. Wejście do czystego domu wprawi nas od razu w dobry nastrój.

Podlej kwiaty

Pamiętaj, by przed podróżą podlać kwiaty. Po powrocie nikt nie chce ujrzeć zeschniętych liści i roślin, których nie można już uratować. Oczywiście nie należy podlewać ich na zapas. Jeśli nie mamy możliwości poproszenia bliskich nam osób o podlewanie kwiatów podczas wyjazdu, to kupmy dozowniki wody do doniczek lub po prostu zróbmy je z plastikowych butelek.

Przewietrz mieszkanie

Na końcu otwórz okna i porządnie przewietrz mieszkanie – dzięki temu pozbędziesz się zaduchu i wszystkich zapachów. Oczywiście pod żadnych pozorem nie pozostawiaj ich otwartych. Tuż przed przekręceniem zamka w drzwiach przejdź się po swoim domu i sprawdź, czy wszystkie okna są zamknięte.

Przeczytaj pozostałe Wpisy