Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

  • 1321
  • 0

Tłuste plamy na ubraniach to chleb powszedni. Jednak co trzeba przyznać – wyglądają bardzo nieestetycznie i każdy chce się ich od razu pozbyć. Tłuste plamy, niezależnie od ich rozmiaru, bardzo rzucają się w oczy, a jednocześnie są dość trudne do usunięcia tradycyjnymi metodami, czyli podczas prania w pralce ze zwykłym proszkiem. Zanim jednak sięgniesz po chemiczne środki, które nie tylko wywabią plamę, ale również mogą zniszczyć Twoje ulubione ubranie, koniecznie skorzystaj z kilku ciekawych domowych sposobów. Sprawdź, jak sprać tłustą plamę, by cieszyć się znów czystą, pięknie prezentującą się odzieżą!

Tłusta plama – kiedy może pojawić się na ubraniu?

Tłuste plamy na ubraniach mogą pojawić się tak naprawdę zawsze. Pierwszym miejscem, w którym możemy się ubrudzić jest kuchnia. To tam używamy tłustych produktów, takich jak olej, oliwa, masło, margaryna. Smażąc czy dodając oliwy do dania może się zdarzyć sytuacja, kiedy niewielka ilość skapnie nam na koszulkę i plama gotowa.

Plamy z tłuszczu na ubraniach pojawiają się również u dzieci. Wystarczy, że będą jeść coś, co pozostawia plamy tłuszczu na palcach, a przez nieuwagę wytrą je w koszulkę czy spodnie.

W warsztacie samochodowym równie często pojawiają się tłuste plamy, a dokładniej plamy ze smaru. Smar na ubraniach to nie tylko tłuszcz, ale również brzydki czarny kolor. Ten duet często jest nie do sprania. Są jednak domowe sposoby, których do tej pory nie znałaś! Sprawdź i wypróbuj, a na pewno odzyskasz swój ulubiony ciuch!

Spierz tłustą plamę stosując kilka produktów z kuchni

Tłuste plamy są bardzo uporczywe, ciężko jest je usunąć tradycyjnymi sposobami, a zwykły proszek do prania czy kapsułka może sobie z nimi nie poradzić. Z pomocą przychodzą fantastyczne domowe metody. W rolach głównych występują tutaj produkty, które można znaleźć w praktycznie każdej kuchni. Sprawdź, czego możesz użyć, aby uzyskać niesamowity efekt minimalnym kosztem. Zdecyduj się na te metody zanim zakupisz drogi i niszczący ubrania detergent, który może pozbyć się plamy, jednak ubranie już nie będzie takie samo!

Pierwszym bardzo ciekawym produktem jest sól. Zwykła sól kuchenna, drobna, której w naszych kuchniach nie brakuje. Sól jest znakomitym sposobem na to, aby wywabić tłuszcz z ubrania. Zanim jednak użyjesz samej soli, możesz ją śmiało połączyć z alkoholem w stosunku 1:4. W powstałej miksturze wystarczy zmoczyć szczoteczkę do zębów czy ściereczkę, a następnie przetrzeć zabrudzone miejsce na ubraniu. Tej metody warto unikać w sytuacji, kiedy plama z tłuszczu znajduje się na naprawdę delikatnej tkaninie.

Drugim hitem w przypadku usuwania tłuszczu z ubrań domowymi metodami jest mąka ziemniaczana. Wystarczy, że wyjmiesz z szafki opakowanie mąki i posypiesz nią ubranie, a dokładnie miejsce, w którym znajduje się tłusta plama. Ubranie trzeba pozostawić w ten sposób na kilka minut, by mąka wchłonęła tłuszcz. Po tym czasie trzeba potrzeć ubrudzone miejsce szczoteczką oraz wypłukać w lekko ciepłej wodzie. Ta metoda świetnie sprawdza się w przypadku tkanin bawełnianych oraz nieco delikatniejszych.

Ciekawym i intrygującym produktem, który doskonale nadaje się do wywabiania plam jest cola. Wystarczy wylać jej odrobinę na zabrudzenie i pozostawić na 2 godziny. Kolejnym krokiem będzie zapranie ubrania w ciepłej wodzie z niewielkim dodatkiem proszku do prania.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań? Czwartym produktem prosto z kuchni, który może nam w tym pomóc jest ocet. Niepozorny produkt, który cieszy się szerokim zastosowaniem w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się także w pozbywaniu się tłustych plam. Wystarczy wymieszać ocet z wodą w stosunku 1:1, zanurzyć w tym roztworze ściereczkę, a następnie delikatnie potrzeć miejsce zabrudzenia.

Łazienkowe produkty na tłuste plamy!

Masz w domu małe dziecko? Nawet jeśli plama nie jest jego dziełem, z pewnością możesz użyć do pozbycia się jej talku dla niemowląt. Wystarczy, że posypiesz plamę talkiem i pozostawisz na kilka godzin. Kolejnym krokiem jest włożenie ubrania do pralki i wypranie z dodatkiem proszku do prania. Po plamie nie powinno być śladu. Podobnym działaniem wykazuje się zwykła kreda.

Świetną opcją w sytuacji, kiedy chcesz usunąć plamę z tłuszczu, jest pasta do zębów. Jeśli plama znajduje się na bawełnianej odzieży, pasta sprawdzi się doskonale. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na szczoteczkę do zębów i lekko pocierać plamę. Na koniec trzeba wyprać ubranie w pralce. Po plamie nie powinien pozostać nawet najmniejszy ślad.

Jak pozbyć się starej plamy z tłuszczu?

Stare plamy oleju na ubraniu to ogromna zmora. Czasem nie potrafimy pogodzić się z tym i nie chcemy, aby konkretna rzecz przeszła do użytku dziennego. Chcemy z całego serca jeszcze raz założyć ją na wyjście, na rodzinny obiad, do pracy. Szukamy więc sposobów na to, aby pozbyć się tej plamy.

W przypadku starej plamy z tłuszczu może sprawdzić się proszek do pieczenia. Wystarczy, że zamoczysz materiał, posypiesz plamę proszkiem do pieczenia, a następnie wetrzesz nieco gąbką bądź szmatką. Na sam koniec trzeba ubranie wypłukać w ciepłej wodzie oraz wrzucić do pralki i wyprać z dodatkiem standardowego detergentu. Po plamie na ulubionej eleganckiej bluzce czy spodniach nie powinno być żadnego śladu.

Wywabianie tłustych plam z odzieży

Wywabianie tłustych plam z odzieży nie jest łatwe. Zazwyczaj boimy się, aby nie zniszczyć swoich ulubionych spodni, koszulki czy swetra. Jednak czasem nie ma wyjścia, lepiej zaryzykować samodzielne usunięcie plamy przy użyciu domowych sposobów, ponieważ jest duża szansa, że takie działanie przyniesie wymarzone rezultaty. Pozostawienie plamy samej sobie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ im plama starsza, tym zwiększa się prawdopodobieństwo, iż nie da się z nią nic zrobić.

Liczne domowe sposoby dają nam pełen wachlarz możliwości. Dzięki nim możemy w łatwy i szybki sposób pozbyć się tłustej plamy z oleju, margaryny czy smaru. Nie wahaj się – skorzystaj z naszych porad, by ponownie cieszyć się cudownie czystym ubraniem, bez żadnej plamy!

Przeczytaj pozostałe Wpisy