Jak skutecznie posprzątać po remoncie?

Jak skutecznie posprzątać po remoncie?

  • 1327
  • 0

Sprzątanie po gruntowym remoncie nie jest łatwym zadaniem. Choć zwykle odliczamy dni do końca tego ciężkiego zadania, to kiedy upragniony koniec nastąpi, nie jesteśmy w stanie określić, za co się zabrać, aby sprzątanie miało ręce i nogi. Sprzątanie po remoncie kojarzy się ze wszędobylskim pyłem, kurzem, gruzem, tynkiem, wielogodzinnymi porządkami oraz brakiem sił na wszystko inne. Nic więc dziwnego, że działania te przysłaniają całą radość z pozyskanych zmian w domu czy mieszkaniu. Na szczęście sprzątanie poremontowe nie musi być takie skomplikowane i ciężkie, jak nam się wydaje. Wystarczy trochę determinacji, siły, środków czystości, ale najważniejszy jest dobry plan!

Jak zaoszczędzić czas na sprzątaniu po remoncie i o czym pamiętać w czasie prac?

Sprzątanie po remoncie nie musi być wcale pracochłonne, jeśli planowanie rozpoczęte zostanie jeszcze przed remontem. Zamiast sprzątać kilka długich dni lub tygodni, wystarczy wziąć pod uwagę parę dodatków, które znacznie ułatwią życie. O czym mowa? O materiałach ochronnych, którymi można obłożyć najbardziej narażone na zabrudzenia posadzki. W tej roli sprawdzi się folia malarska, tektura malarska, jak i filc ochronny.

Folia malarska nie należy do trwałych produktów. Bardzo często ulega rozdarciom, ale ma jedną niepodważalną zaletę — jest odporna na kontakt z wodą. Nie nasiąka, nie przepuszcza jej dalej. Tektura jest wytrzymała, jednak nie może pochwalić się odpornością na działanie wody. Najskuteczniejszy wydaje się więc filc, który też jest najdroższy z tych trzech wariantów.

Wymienione materiały staną się skuteczną zaporą dla niszczycielskiego gruzu, kurzu czy pyłu. Przed remontem konieczne jest też wyniesienie wszelkich mebli i wszystkich rzeczy, które da się zdemontować. To sposób na zaoszczędzenie czasu przy późniejszym sprzątaniu.

Sprzątanie po remoncie – porady i o czym pamiętać? Warto w miarę możliwości usuwać wszelkie zanieczyszczenia z dnia na dzień. Wiadomo, że nie jest to możliwe w 100%, jednak z grubsza lepiej pozbyć się gruzu czy resztek tynku bądź drewna. Każdy dzień remontu należy kończyć, myjąc narzędzia — w ten sposób można przyspieszyć pracę, a także zaoszczędzić na nowych narzędziach. Co istotne, przed zakończeniem remontu lepiej nie używać żadnych mokrych ścierek do starcia kurzu z podłogi czy parapetu. Mokra powierzchnia znacznie lepiej przyciąga brud, a w czasie remontu kurz nieustannie unosi się w powietrzu.

Kolejna rada dotyczy nadmiaru silikonu – lepiej jest go usuwać natychmiast po aplikacji. Zaschnięty silikon trudno jest usunąć, a przy okazji można uszkodzić płytki czy armaturę łazienkową.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Najważniejsza zasada remontowego sprzątania — od góry do dołu!

Kiedy remont już się zakończył, pora na sprzątanie. Najważniejszą zasadą jest, by sprzątać od góry do dołu. Co to oznacza? Tyczy się to nie tylko tego, że remont warto zaczynać od piętra i sukcesywnie schodzić na parter, ale również od tego, by każde pomieszczenie sprzątać od sufitu, poprzez oprawę świetlną, lampy, ściany, okna, parapety, grzejniki, aż do podłogi i to ją ogarniać na końcu.

Kiedy przechodzimy w danym pomieszczeniu do sprzątania ścian, warto również pomyśleć o dokładnym wyczyszczeniu framug okna oraz szyb. Przydatne tutaj będą domowe detergenty, a dodatkowym atutem będzie skorzystanie ze ściągacza. Odkurzanie ścian po remoncie może dać świetne rezultaty.

W momencie, gdy sufit, ściany oraz okna będą już czyste, warto zająć się podłogami. To na nich zebrało się najwięcej zanieczyszczeń po remoncie. Bazując na zasadzie, że najpierw sprzątanie na sucho, a dopiero później na mokro, warto bardzo dokładnie posłużyć się odkurzaczem i zebrać nim jak najwięcej brudu. W tej roli sprawdzi się odkurzacz budowlany, który poza standardowym kurzem czy sierścią, może również wciągać gruz oraz wilgotne zabrudzenia.

Dopiero po zakończeniu dokładnego odkurzania podłogi, można przystąpić do mycia na mokro. Warto użyć do tego specjalnego detergentu, który wspomoże usuwanie zanieczyszczeń.

Sprzątanie po remoncie WarszawaO czym pamiętać sprzątając dom po remoncie?

Podczas poremontowego sprzątania warto pamiętać o tym, by najpierw planować, a później działać. Odpowiednio rozplanowana praca i podzielona na różne etapy, pozwoli uzyskać rewelacyjne efekty. Finalnie sprzątanie będzie znacznie sprawniejsze, a przy okazji krótsze.

By pozbyć się pyłu po remoncie, wystarczy użyć dobrej jakości szczotek do kurzu lub ścierek. Pod ręką nie powinno zabraknąć szufelki i zmiotki, które będą potrzebne do zbierania nadprogramowych zanieczyszczeń. Podczas sprzątania warto mieć otwarte lub uchylone okno. Wentylacja przy nadmiarze kurzu jest bardzo istotna.

Jak pozbyć się pyłu po remoncie i czym myć podłogę?

Pył po remoncie to prawdziwe utrapienie. Warto jednak postawić na cierpliwość, ponieważ przy solidnym sprzątaniu on na pewno zniknie. By usunąć pył i kurz, wystarczy sukcesywnie zmiatać go z góry do dołu i powtarzać ten proces tyle razy, ile będzie konieczne.

Sprzątanie na mokro warto pozostawić na sam koniec. Dopiero po bardzo dokładnym usunięciu kurzu i pyłu, należy sięgnąć po wodę oraz mop. Narzędzi należy dostosować do powierzchni, jaką się myje. W przypadku paneli lepiej wybrać mopa delikatniejszego, aby nie zarysował powierzchni. Do płytek można wykorzystać coś twardszego.

Pracy możesz sobie ująć, jeśli do ostatecznego odkurzania wybierzesz robota. Takie urządzenia automatycznie wykrywają resztki kurzu i usuwają je z podłogi.

A może firma sprzątająca?

Sprzątanie mieszkania po remoncie wydaje się nie mieć końca? Jeśli chcesz oszczędzić sobie czasu, możesz wykorzystać w tym celu firmę sprzątającą. Zazwyczaj oferują one kompleksowe sprzątanie, do którego wykorzystują profesjonalny sprzęt. Świetne odkurzacze, które są w stanie pochłonąć kurz oraz znakomite detergenty, które raz-dwa poradzą sobie nawet z najbardziej uporczywymi plamami na posadzce.

Serwis sprzątający jest w stanie zaoferować odkurzanie bezpyłowe z wykorzystaniem odkurzaczy przemysłowych. Doskonale w takim miejscu mogą sprawdzić się także dust mopy, które nie powodują pylenia ani wzbijania się kurzu.

Przeczytaj pozostałe Wpisy