Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny?

Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny?

  • 1319
  • 0

Okap kuchenny jest nieodzownym elementem każdej kuchni. Spisuje się świetnie, jednak nie zawsze świetnie wygląda. Trzeba pamiętać o regularnym myciu, aby okap zachował wszystkie swoje właściwości oraz by prezentował się naprawdę dobrze. Ale dlaczego okap w ogóle się brudzi? Nie tylko para wodna jest przez niego wciągana.

Nad kuchenką bardzo często unoszą się również opary tłuszczu, które chętnie osiadają na powierzchni okapu. Im częściej okap jest używany, tym częstsze powinno być jego mycie. Na szczególną uwagę zasługują filtry, które zatrzymują tłuszcz przed przedostawaniem się do wentylacji. Sprawdź, jak czyścić okap oraz która metoda jest najskuteczniejsza w starciu z upartym tłuszczem!

O czym pamiętać podczas czyszczenia okapu kuchennego?

Zanim przystąpisz do pracy i czyszczenia okapu w kuchni, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Pierwszym z nich jest częstotliwość czyszczenia okapu kuchennego. Mnóstwo osób decyduje się na to bardzo rzadko. Może zdarzy się czyszczenie dwa razy do roku. Według specjalistów okap powinien być czyszczony znacznie częściej. Warto wpisać tę czynność do swojego miesięcznego grafiku i o niej pamiętać. Czyszcząc okap, można pozbyć się pozostałości tłuszczu, a także kurzu. W ten sposób nie tylko wiesz, że masz czysto, ale chronisz przygotowywane posiłki przed ewentualnym brudem, który mógłby zetknąć się z jedzeniem. W kuchni ważna jest też estetyka, dlatego okap musi być czyszczony często.

Zanim podejmiesz się czyszczenia okapu, wyrzuć z głowy myśl, że nieoczywiste rozwiązania są złe. Wręcz przeciwnie, mogą stać się kluczem do szybszej i skuteczniejszej pracy. Przykładem jest choćby usuwanie tłuszczu tłuszczem. Wbrew pozorom jest to jedna z najpopularniejszych metod i najskuteczniejszych metod. Czyszczenie w ten sposób będzie łatwe i przyjemne. Podczas każdorazowego mycia okapu warto wypiąć filtry, aby można je było poddać solidnemu czyszczeniu w wygodny sposób. Nie można o nich zapominać i myć okapy wyłącznie z wierzchu.

Sposób na tłuszcz — jak wyczyścić okap z tłuszczu?

Na okapie kuchennym zbierają się w większości tłuste plamy, które po jakimś czasie przysychają i są bardzo trudne do usunięcia. Czyszczenie samą wodą sprawia, że plamy rozmazują się, nieprzyjemnie kleją się do palców i są bardziej uporczywe, niż przed rozpoczęciem mycia. Jak więc pozbyć się tłuszczu z filtrów i okapu w sposób łatwy i stosunkowo przyjemny?

Choć może się to wydawać dziwne, tłuszcz usuniesz oliwą z oliwek. Jak to zrobić? Wystarczy posmarować zatłuszczone miejsca oliwą i pozostawić na kilka minut. Można całość przykryć ściereczką z mikrofibry namoczoną w gorącej wodzie. Całość należy pozostawić na kilka minut, oliwa rozpuści zabrudzenia, a ich usunięcie będzie znacznie łatwiejsze.

Ściereczki możesz użyć ponownie do ściągania oliwy z powierzchni okapu, ale skuteczniejsza okaże się z pewnością gąbka. Kiedy szorowanie dobiegnie końca, filtry warto pozostawić do obcieknięcia. Nie musisz wycierać ich do sucha, trochę oliwy sprawi, że okap będzie błyszczał.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Skorzystaj z metody z wodą i octem lub płynu do mycia naczyń

Jeśli nie przekonuje Cię zmywanie tłuszczu tłuszczem, możesz skorzystać z innym znanych domowych metod. Chodzi oczywiście o wodę z octem lub płyn do naczyń.

Ocet znany jest ze swoich właściwości czyszczących. Bardzo często stosowany jest w domach. Zazwyczaj miesza się go z wodą w proporcji 1:1. Jeśli chcesz, aby czyszczenie przebiegało sprawniej, możesz wykorzystać butelkę, która pozwoli na łatwe rozpylenie powstałego środka czyszczącego. Ocet zacznie działać natychmiast, dlatego od razu możesz przystąpić do czyszczenia filtrów przy pomocy gąbki. Na sam koniec wystarczy wytrzeć okap mokrą ścierką lub ręcznikiem papierowym do sucha. Metoda ta sprawdzi się w sytuacji, kiedy Twój okap zdążył się już pokryć sporą warstwą tłuszczu.

Jeśli preferujesz bardziej regularne mycie okapu, sprawdzi się tutaj płyn do mycia naczyń. Wystarczy, kiedy plama jest stosunkowo świeża i nie trzeba jej zbyt intensywnie szorować. Płyn do mycia naczyń z pewnością pozwoli Ci usunąć niewielkie zabrudzenia, dlatego warto mieć go pod ręką.

Miej zawsze w domu sodę oczyszczoną

Soda oczyszczona to osławiony środek do wypieków, ale przydaje się również w porządkach domowych. Decydując się na sodę podczas mycia okapu, warto przygotować sobie specjalną papkę. Wystarczy dodać do sody nieco wody i wymieszać. Konsystencja ma być dość gęsta. Jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropel soku z cytryny, wtedy i zapach będzie ładniejszy, i efekt może być znacznie lepszy. Jak działać dalej z tą papką? Wystarczy rozprowadzić ją na zabrudzeniach i odstawić na jakiś czas, aby podziałała. Koniecznie trzeba ją zmyć, zanim zaschnie. Soda oczyszczona w takim wydaniu zadziała bardzo podobnie, jak peeling. Pomoże w pozbyciu się uciążliwych plam na filtrach okapu.

Co z połyskiem w przypadku okapu ze stali?

Okap to nie tylko jest urządzeniem niezbędnym w kuchni, ale też pełni swego rodzaju funkcję dekoracyjną. Podkreśla piękno tego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli został dopasowany do ogólnie panującego wystroju. Najczęściej spotykane są okapy ze stali, dlatego nic dziwnego, że użytkownicy chcą, aby błyszczał przez wiele lat tak samo, jak na początku. Okap stalowy można nabłyszczyć kilkoma kroplami oliwy z oliwek.

Jak czyścić okap ze stali nierdzewnej? Utrzymanie okapu w idealnej czystości i jego nabłyszczanie może być o tyle łatwiejsze, jeśli korzystasz z dedykowanych do takich czynności środków. Z kolei domowe sposoby uchodzą za znacznie tańsze. Możesz wypróbować najpierw metody domowe, a kiedy nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, warto skusić się na inne środki.

Szybkie i bezproblemowe wyczyszczenie okapu kuchennego jest możliwe wyłącznie przy zachowaniu regularności. Systematycznie usuwane plamy nie przerodzą się w uciążliwe i trudne do usunięcia zabrudzenia. Wystarczy tylko kilka minut tygodniowo, aby zapewnić czystość kuchni.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu okapu kuchennego!

Aby cieszyć się czystością w swoim domu, zwłaszcza w kuchni, trzeba dbać o wszystkie sprzęty, które używane są na co dzień. Nawet jeśli okap włączasz tylko od czasu do czasu, warto skontrolować jego czystość i przynajmniej raz w miesiącu go wyczyścić. Takie postępowanie znacznie polepszy klimat w domu, jak i samopoczucie domowników. Nie każdy bowiem chce gotować w sąsiedztwie brudnego, pokrytego tłuszczem, kurzem i brudem okapu.

Aby było Ci łatwiej, do czyszczenia okapu możesz wybrać specjalne detergenty, jak i domowe metody, które niczym im nie ustępują. Do czyszczenia zabrudzonego okapu można wykorzystać gąbkę do naczyń, ściereczkę z mikrofibry czy też ręcznik papierowy. Jeśli nie lubisz marnować środków, przyda się też specjalny spryskiwacz, przy pomocy którego z łatwością nałożysz produkt na zdjęte filtry. Regularne czyszczenie okapu może okazać się kluczem do lepszego, czystszego pomieszczenia, które będzie zachęcało do przebywania w nim, jak i gotowania ulubionych potraw.

Przeczytaj pozostałe Wpisy