Jak praktycznie umeblować dom, aby ułatwić sobie sprzątanie?

Jak praktycznie umeblować dom, aby ułatwić sobie sprzątanie?

  • 1211
  • 0

Dla niektórych sprzątanie jest czynnością, która pozwala się wyłączyć i zapomnieć o bieżących problemach; dla innych z kolei jest drogą przez mękę. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz i tak musisz znaleźć raz w tygodniu czas na generalne ogarnięcie domu oraz na codziennie, drobne prace porządkowe. W świecie miliona obowiązków służbowych i domowych nie jest łatwo zebrać się do sprzątania. Istnieją jednak sposoby, by je sobie ułatwić. Warto już na wstępie tak rozplanować domową przestrzeń, by jej ogarnianie nie sprawiało nam żadnych problemów. Dzięki temu będziemy w stanie naprawdę szybko rozprawić się zarówno z codziennym szybkim sprzątaniem, jak i z tym wykonywanym raz w tygodniu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak praktycznie umeblować dom, który łatwo i szybko będzie się sprzątać!

Jak urządzić mieszkanie, które szybko się sprząta?

Tony kurzu zalegające w każdym kącie to codzienność wielu z nas. Dlatego też, warto już podczas urządzania mieszkania pomyśleć o tym, by sprzątanie nie zajmowało nam masy czasu, tylko przebiegało bezproblemowo.

Jakie podłogi szybko się sprząta?

Jak wiadomo, zabrudzenia najbardziej widoczne są na podłodze. Pomyśl o tym, jeśli wymieniasz panele, deski lub kupujesz dywan. Na rynku dostępne są materiały, które nie są podatne na zabrudzenia i takie, na których nie będzie aż tak widać zanieczyszczeń.

Na ciemnych podłogach kurz jest znacznie bardziej widoczny. Podobnie sprawa wygląda z błyszczącymi materiałami. Z tego też względu dobrze zdecydować się na podłogę o szczotkowanej, a nie gładkiej fakturze. Nie dość, że prezentuje się ona naturalnie, to na dodatek nie błyszczy się, zatem odejdzie problem z polerowaniem. Podobnie sprawa wygląda z kolorystyką. Jasny i naturalny kolor odpowiednio ukrywa kurz. W różnego rodzaju poradnikach możemy znaleźć informacje, że dębowe panele lub deski sprawdzają się idealnie.

Na jakich kaflach nie widać kurzu? Zagadki tego rodzaju pojawiają się zawsze, kiedy tylko wybieramy płytki na podłogę lub na ścianę. Jak wiadomo, na ciemnych widoczny jest każdy paproch. Na białych i błyszczących wcale nie jest lepiej. Co więc wybrać? Ciekawym rozwiązaniem jest gres imitujący drewno lub wzorzyste płytki, które cieszą się coraz większą popularnością. Kupując kafle, pamiętaj, że błyszczące powierzchnie wymagają częstszego mycia, a ich sprzątanie zajmuje więcej miejsca.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Dlaczego warto postawić na minimalną ilość mebli?

Zagracone mieszkanie lub dom, z milionem malutkich komód, szafek i stoliczków ma do siebie to, że ciężko się ją sprząta. Nie dość, że większość rzeczy znajduje się na wierzchu, to na dodatek ogarnianie przestrzeni zajmuje naprawdę sporo czasu, nie wspominając o odkurzaniu. Jeśli idziesz z duchem techniki i posiadasz automatycznego robota sprzątającego, to powierzchnia będzie doczyszczona w każdym calu. Obejście pustej podłogi jest przecież łatwiejsze niż tej zagraconej mnóstwem mebli. Minimalna ilość mebli ładnie się prezentuje i jest po prostu na czasie, a dodatkowo sprawia, że ogarnięcie bałaganu stanie się łatwiejsze i będzie zajmowało dużo mniej czasu.

Meble na nóżkach lub wiszące

Meble bez nóżek, stojące całą swoją powierzchnią na podłodze, nie są praktyczne. Nie dość, że zajmują sporo miejsca, to na dodatek wyglądają topornie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą meble wiszące lub na nóżkach. Są one nie tylko designerskie i optycznie powiększają przestrzeń, ale przede wszystkim ułatwiają sprzątanie. Przejechanie odkurzaczem czy mopem powierzchni pod meblami nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dotrzesz do każdego zakamarka mieszkania i nie będziesz musiał od święta odsuwać mebli, by dokładnie wyczyścić podłogę. Warto również wspomnieć o tym, że odkurzanie i mopowanie będzie zajmowało zaledwie chwilkę.

Meble w jasnych kolorach o matowym wykończeniu

Wybierając meble, myślmy praktycznie. Zanim zakupimy ciemne meble, wykonane z błyszczących materiałów, warto zastanowić się nad tym, czy na pewno będziemy w stanie utrzymać je w czystości. Weź pod uwagę, że będzie na nich widoczny każdy odcisk palca. Na ciemnych kolorach kurz jest również znacznie bardziej widoczny. Łatwiejsze w utrzymaniu porządku są meble o matowym wykończeniu, w naturalnych i jasnych odcieniach. Mało tego, nie musimy ich polerować aż do błysku. Generalnie zasada jest taka, że im ciemniejsze i gładsze meble, tym częściej musisz je przecierać.

Proste listwy przypodłogowe bez zdobień

Wydawać by się mogło, że listwy przypodłogowe to kwestia gustu. Każdy wybiera takie, jakie mu się podobają. Pamiętaj jednak, że zalegający kurz jest na nich niezwykle widoczny. Choćby z tego względu warto postawić na proste listwy przypodłogowe bez zdobień. Czyszczenie ich nie będzie przysparzało żadnego problemu i przebiegnie błyskawicznie. Sprzątanie to czynność, która zajmuje sporo czasu, dlatego też tak ciężko się do niej zebrać. Przykładając wagę do detali już na etapie meblowania, możesz ułatwić sobie życie.

Organizery na kable, pudełka na drobiazgi, jak najmniej rzeczy na wierzchu

Nie od dziś wiadomo, że im więcej rzeczy na wierzchu, tym więcej kurzu i tym ciężej zmobilizować się do sprzątania. Różnego rodzaju pamiątki i ozdoby może i prezentują się efektownie, ale ścieranie z nich kurzu jest naprawdę czasochłonne. Weźmy to pod uwagę na etapie meblowania domu. Podobnie sprawa wygląda z leżącymi na wierzchu kluczami, dokumentami itd. Warto zdecydować się na pudełka i pojemniki na różne drobiazgi i po prostu znaleźć miejsce w szafie, by je przechowywać. W przypadku drobiazgów, z których korzystamy codziennie, lepie znaleźć dla nich stałe miejsce, dzięki czemu nie trzeba będzie każdego dnia poszukiwać nerwowo kluczyków do auta. Pamiętaj – im mniej bibelotów na wierzchu, tym szybciej posprzątasz.

Prawdziwą zmorą w każdym wnętrzu są leżące listwy zasilające, kable na wierzchu i pałętające się wszędzie ładowarki. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź jest prosta – pudełka i wszelkiego rodzaju organizery na kable sprawią, że problem ten zostanie wyeliminowany. Kable będą w końcu schowane w gustownym pudełku, pasującym do każdego wnętrza. Odkurzanie podłogi i przecieranie jej mopem będzie przebiegało dużo szybciej. Prócz tego, na przedłużaczach nie będzie się zbierał kurz, co jest zmorą chyba każdego wnętrza.

Firany, poduszki i tekstylia

Jak wiadomo, tekstylia są obecne w większości mieszkań i domów. Wybierając je, warto zachować umiar. Pamiętaj, że firany, zasłony, serwetki i poduszki wymagają częstego czyszczenia i prania. Jeśli nie masz do tego głowy i wiecznie brakuje Ci czasu, to ogranicz tekstylia do minimum i postaw na materiały, które są bezproblemowe. Podobnie sprawa wygląda z dywanami. Ich odkurzanie i odświeżanie zajmuje mnóstwo czasu. Jeśli chcesz sobie ułatwić zadanie, to wybieraj dywany tkane na płasko. Ogarniesz je zaledwie w ciągu paru chwil.

Żaden dom sam się nie posprząta. Czynności porządkowe te codzienne i cotygodniowe zajmują sporo czasu. Istnieją jednak sprawdzone patenty, które sprawią, że szybko rozprawimy się ze sprzątaniem. Zacznij je wcielać w życie – wymówka, że nie masz czasu, w końcu przestanie być aktualna!

Przeczytaj pozostałe Wpisy