Jak sprzątać mieszkanie po remoncie?

Jak sprzątać mieszkanie po remoncie?

  • 1462
  • 0

Remont zawsze oznacza ogromny bałagan. Tak naprawdę już na samym początku zastanawiamy się, kiedy w końcu zobaczymy efekt ostateczny. Po zakończeniu wszystkich prac, stajemy przed jeszcze jednym zadaniem. Chodzi mianowicie o sprzątanie po remoncie. Dopiero po wykonaniu tego zadania, możemy cieszyć się ze zmian i z nowego wyglądu mieszkania. Wizja porządkowania pomieszczenia po pracach związanych z malowaniem, odnawianiem, cekolowaniem, przeraża niemalże każdego. Jak zatem wykonać to zadanie możliwie jak najsprawniej i najskuteczniej? Jak się zabrać do tego?

Przygotowanie do remontu

Najistotniejszą kwestią jest zadbanie o kilka detali jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Na ile to możliwe, warto przenieść sprzęty i meble w czyste miejsce i nie pozostawiać ich na terytorium remontowanym. Oczywiście czynność ta zajmie nam trochę czasu, ale oznacza to mniej problemów później. Pomyślmy tylko, ile może potrwać czyszczenie książek, płyt, sprzętów grających, czy też otrzepywanie ubrać z pyłów. Dodatkowo, pył i kurz mogą uszkodzić niektóre nasze rzeczy. Z tego też względu, zawsze warto odpowiednio je zabezpieczyć.

Jeśli remont odbywa się w określonej części naszego mieszkania, to zadbajmy o to, by oddzielić ją od pozostałej. Kładąc wycieraczkę i szmatkę oraz zmieniając obuwie, brud nie będzie się roznosił po całym mieszkaniu lub domu.

Takie przygotowania sprawią, że sprzątanie po remoncie będzie mniej pracochłonne i szybsze! Warto zatem poświęcić odrobinę czasu, by później doprowadzić mieszkanie do ładu w łatwiejszy sposób!

Czym czyścić mieszkanie po remoncie?

Sprzątnie po remoncie nie może się odbyć bez odpowiednich środków. Po pierwsze, przygotujmy sobie sporą ilość szmatek, ściereczek. W trakcie sprzątania, bardzo często będziemy je zmieniać. Niezbędny będzie również mop, miotła, szufelka, worki na śmieci, wiadro oraz podstawowe preparaty do czyszczenia. Przydatnym środkiem może się okazać rozpuszczalnik – błyskawicznie usunie on ślady farb z podłogi czy też mebli. Jeśli nie chcemy narażać skóry na rękach, to zaopatrzmy się w rękawiczki. Innym sprzętem jest odkurzacz-w zależności od naszych potrzeb, może wystarczać nam zwykły domowy lub przemysłowy. Ten drugi nie jest niezbędny, aczkolwiek po większych remontach może się przydać. Nie musimy go od razu kupować- istnieją firmy oferujące wypożyczenie tego sprzętu.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Sprzątanie po remoncie – pierwsze kroki

Kiedy wchodzimy do wyremontowanego pomieszczenia, które należy posprzątać, w głowie kłębi nam się milion myśli. W zasadzie nie wiemy od czego w ogóle zacząć. Otóż najważniejszą zasadą jest to, by pierwszą warstwę kurzu i pyłu ogarnąć „na sucho”. Używając mokrych szmatek, będziemy mieli więcej pracy. Z tego też względu, warto suchymi ścierkami zebrać pył i kurz, a następnie go zamieść z podłogi lub też użyć do tego celu odkurzacza. Pamiętaj, by zawsze sprzątać najpierw powierzchnie górne, a później dolne. Ogarnianie podłogi zostawiamy zawsze na sam koniec. Jeśli do sprzątania posadzek używamy zwykłego odkurzacza, to należy opróżniać co jakiś czas jego zawartość. Na początku, większą ilość kurzu i pyłu, warto pozbyć się przy pomocy miotły. Pamiętaj, że jednorazowe odkurzenie wyremontowanego pomieszczenia nigdy nie będzie wystarczające. Kurz i pył unosi się w powietrzu jeszcze przez kilka godzin. Powtórz zatem odkurzanie kilka razy w określonych odstępach czasu, a na pewno efekt będzie zadowalający.

Sprzątanie po remoncie – czyszczenie „na mokro”

Kiedy już wyczyścisz „na sucho” dane pomieszczenie i odkurzysz je kilka razy, to możesz zająć się myciem poszczególnych powierzchni. Tutaj niezbędne będą szmatki i to w hurtowych ilościach. Warto zainwestować w ściereczki odpowiedniej jakości. Nie dość, że dobrze wchłoną wodę, to jeszcze zbiorą zabrudzenia i nie będą rozmazywać pyłu. Brudne ścierki dokładnie namaczamy w wodzie i sięgamy po nowe. Pamiętaj, by wodę z preparatem wymieniać co jakiś czas.

Po tym, jak ogarniemy mycie półek, mebli, parapetów i innych rzeczy na wyremontowanej powierzchni, to będziemy mogli przystąpić do mycia podłogi. Nie zapominajmy tutaj o myciu listew przypodłogowych. W zależności od zabrudzeń, możemy je doczyścić wilgotną szmatką lub rozpuszczalnikiem. Zawsze dobieraj środek chemiczny do tego, z jakim ubrudzeniem masz do czynienia. Nie zapominaj również o tym, że niektóre listwy oraz deski podłogowe niekoniecznie będą odporne na silne preparaty. Sprawdź zatem zalecenia i podejdź do tego zadanie ostrożnie. Po umyciu podłogi i usunięciu zabrudzeń, można się cieszyć z efektu końcowego remontu.

Odpowiednie przygotowane do remontu i staranne wykonanie wszystkich etapów sprzątania sprawi, że z wszech panującym chaosem i bałaganem, można poradzić sobie naprawdę szybko i bezproblemowo.

Przeczytaj pozostałe Wpisy