Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

  • 1510
  • 0

Chcesz szybko pozbyć się tłustych plam? Wcale nie musisz korzystać z popularnych detergentów. Te często bywają szkodliwe, szczególnie dla osób z uczuleniami. Na szczęście nie brakuje domowych sposobów, które pozwolą Ci szybko rozwiązać problem. Na naszej liście znajdziesz produkty, które na pewno masz pod ręką. Dzięki temu szybko i sprawnie poradzisz sobie z usunięciem zanieczyszczeń.

Jeżeli pojawił się smar na ubraniu lub tłusta i pozornie trudna do usunięcia plama, zdecydowanie warto skorzystać z naszych wskazówek. Wszystkie sposoby są bardzo proste, więc na pewno sobie z nimi poradzisz. Jeżeli więc cenisz wygodę i chcesz sprawnie rozwiązać kłopoty z plamami, masz przed sobą obowiązkową lekturę.

Kreda lub sól

Jeśli plama z tłuszczu na ubraniu pojawiła się przed chwilą, doskonale sprawdzi się kreda. Wystarczy potrzeć nią tkaninę w miejscu plamy i poczekać kilka godzin. Kreda powinna wchłonąć tłuszcz. Jeżeli jednak plama nadal jest widoczna, mocno przetrzyj ją jeszcze kilka razy.

Sól sprawdzi się nie tylko w kuchni. Za jej pomocą możesz pozbyć się tłustej plamy. Najlepszy efekt uzyskasz, łącząc sól z alkoholem w proporcjach 1:4. Zanurz ściereczkę w roztworze i przetrzyj zanieczyszczone miejsce.

Talk dla niemowląt lub mąka ziemniaczana

Nie każdy wie, że plamy z tłuszczu na ubraniu znikają po użyciu talku dla niemowląt. Działa on podobnie jak kreda. Wystarczy posypać zabrudzone miejsce, a po kilku godzinach nie będzie już śladu. W ten sposób usuniesz również tłuste plamy na kanapie czy na dywanie.

Możesz również skorzystać z mąki ziemniaczanej. Posyp plamę i pozostaw na kilka minut. Następnie potrzyj miejsce po plamie szczoteczką i wypłucz materiał w ciepłej wodzie. Ta metoda działa zarówno na bawełnianych tkaninach, jak i na tych delikatnych.

Cola lub pasta do zębów

Kolejny produkt, który zawsze jest pod ręką to pasta do zębów. Wystarczy, że nałożysz odrobinę środka na szczoteczkę i potrzesz plamę. Następnie wypierz bluzkę, a tłusta plama powinna zniknąć.

Niejedno zastosowanie ma również cola. To świetny sposób, jak usunąć tłuste plamy z ubrań. Wystarczy wylać odrobinę napoju i pozostawić przez 2 godziny. Następnie zapierz ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku.

Proszek do pieczenia

Każdy miłośnik pysznych wypieków znajdzie ten produkt w kuchni. Proszek do pieczenia doskonale sprawdza się również przy usuwaniu tłustych plam. Wystarczy zamoczyć materiał w wodzie, posypać go proszkiem i trzeć gąbką lub szmatką. Na końcu wypłucz tkaninę w lub wypierz w pralce.

Jak usunąć smar z ubrań?

Z tym problemem zmagają się osoby, którym na co dzień towarzyszą różnego rodzaju naprawy. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą Ci szybko pozbyć się zanieczyszczeń. Sprawdź, czym sprać smar z ubrania. To łatwiejsze niż może się wydawać.

Masło lub smalec

Te produkty doskonale zadziałają na świeże plamy. Nałóż warstwę tłuszczu na godzinę. Masło lub smalec powinny rozpuścić plamę. Kolejnym krokiem będzie ręczne pranie w słonej wodzie z łyżką amoniaku na jeden litr oraz odrobiną wody utlenionej 10%.

Jeśli mowa o mniejszych plamach, sięgnij po masło, a następnie wypierz ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Czasami nawet samo mydło sprawdza się bardzo dobrze. Spróbuj posmarować nim wilgotną tkaninę.

Benzyna ekstrakcyjna

To kolejny bardzo skuteczny sposób, aby usunąć smar na ubraniach. Benzyna ekstrakcyjna jest bardzo skuteczna przy usuwaniu plam na bawełnie i tkaninach wełnianych. Pod zabrudzone miejsce przyłóż ligninę bądź gazę. Następnie zwilż tampon benzyną i za jego pomocą ściągnij smar z ubrania. Gdy pozbędziesz się plamy, posyp tkaninę talkiem lub mąką ziemniaczaną i poczekaj kilka godzin. Następnie skorzystaj z 3% roztworu amoniaku i spłucz miejsce wodą.

Pasta BHP

To niedrogi, a zarazem niezastąpiony środek przy trudnych do usunięcia zabrudzeniach. Jak zmyć smar z ubrania? Posmaruj zabrudzone miejsce pastą BHP i pozostaw na kilka godzin. Później wypierz tkaninę w wodzie z odrobiną detergentu (najlepiej płynu do naczyń). Pasta nie pozostawia plam na ubraniach, więc to bardzo skuteczny i wygodny sposób.

Ocet

Trudne plamy ze smaru usuniesz również za pomocą roztworu octu i wody w proporcjach 1:1. W ten sposób pozbędziesz się również innych tłustych plam. Jeżeli plama jest stara, nadal możesz ją usunąć. W tym przypadku doskonale sprawdzi się roztwór spirytusu z odrobiną octu. Ocet oprócz zastosowań kulinarnych doskonale sprawdza się w eliminowaniu różnego rodzaju zabrudzeń, więc zawsze warto mieć go w kuchni.

Kiedy używać detergentów?

Wiesz już, jak wyeliminować plamy z oleju na ubraniu za pomocą domowych metod. Zdarza się jednak, że zanieczyszczenia są bardzo trudne do usunięcia. Wówczas należy sięgnąć po skuteczne detergenty.

Na początku sprawdź, jak z tłustymi plamami radzi sobie szampon lub płyn do mycia naczyń. Środku te wbrew pozorom mają wiele zastosowań i często potrafią pozbyć się uporczywych plam. Nałóż preparat na gąbkę i pocieraj plamę do momentu, w którym wytworzy się piana. Następnie spłucz miejsce wodą i sprawdź, czy zabieg przyniósł efekt.

Jeżeli plamy z tłuszczu na ubraniach nadal się utrzymują, sięgnij po profesjonalne środki, które pozwolą Ci szybko pozbyć się zanieczyszczeń. Następnie wypłucz materiał w ciepłej wodzie.

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań – podsumowanie

Przedstawiliśmy skuteczne sposoby, które pomogą Ci usunąć tłuste plamy na ubraniach. Metod jest tak wiele, że bez trudu wybierzesz zabieg, który pozwoli Ci pozbyć się zanieczyszczeń. Ponadto każdy z nich jest bardzo prosty. Chociaż detergenty ze sklepów również są efektywne, przed ich zastosowaniem, warto przetestować kilka przedstawionych w tym poradniku metod.

Przeczytaj pozostałe Wpisy