Jak usunąć wosk z obrusu?

Jak usunąć wosk z obrusu?

  • 1519
  • 0

Zastanawiasz się, jak usunąć wosk i zadbać o elegancki wygląd obrusu? Jesteś w dobrym miejscu. Poznaj kilka skutecznych sposobów!

Jak usunąć wosk z obrusu – najważniejsze informacje

Plamy na obrusie mogą pojawić się po rodzinnym obiedzie czy kolacji we dwoje. Najczęściej można je dosyć szybko usunąć za pomocą środków odplamiających. Zdarza się jednak, że plama z wosku jest bardzo uporczywa, gdyż zabrudzenia wniknęły w strukturę materiału. W tym przypadku doskonale sprawdzą się domowe sposoby.

Jeżeli więc zależy Ci na szybkim i skutecznym pozbyciu się plam, koniecznie zapoznaj się z listą skutecznych sposobów. Dowiedz się, czym zmyć wosk, a obrus znów będzie prezentował się nad wyraz atrakcyjnie.

Plamy z wosku – dlaczego wybierać domowe sposoby?

Za wyborem domowych sposobów przemawia wiele atutów. Przede wszystkim niezbędne rozwiązania dostępne są zawsze pod ręką. Nie musisz więc jeździć do sklepu w poszukiwaniu specjalistycznych środków. Wystarczy skorzystać z kilku skutecznych metod, aby zadbać o miłą atmosferę podczas każdego domowego przyjęcia.

Ponadto to ekonomiczna opcja. Regularne stosowanie detergentów ze sklepu jest dosyć kosztowne. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób stosuje domowe metody. Wystarczy tylko wybrać sposób dopasowany do intensywności plam. Sprawdź, jak usunąć wosk z obrusa. To wcale nie musi być czasochłonne!

Tradycyjne pranie

Zastanawiasz się, jak usunąć plamy z wosku? Przede wszystkim nie staraj się go zdrapywać, gdyż w ten sposób wetrzesz substancję w strukturę włókien tkaniny. Możesz sprać plamę w temperaturze 60°C lub wyższej. Jeżeli jednak mowa o materiałach, które wymagają niższej temperatury, zdecydowanie lepiej postawić na inne sposoby.  Na szczęście ich nie brakuje, więc na pewno znajdziesz idealne rozwiązanie.

Wykorzystaj żelazko

Nie wiesz, czym usunąć wosk bez prania? Idealnym rozwiązaniem będzie prasowanie. Wystarczy, że na desce położysz papierowy ręcznik, a na nim obrus i kolejny ręcznik. Teraz nagrzej żelazko i prasuj miejsce, w którym znajduje się plama. Działanie wysokiej temperatury spowoduje, że Twój obrus będzie wyglądał jak nowy. To proste, lecz bardzo skuteczne rozwiązanie.

Obrus do zamrażarki

Kolejny sposób, jak wyczyścić wosk to umieszczenie obrusu w zamrażarce. Dzięki temu wosk stwardnieje. Następnie wystarczy go połamać i delikatnie oderwać od tkaniny. Podważ go łyżeczką lub wykałaczką. Jeśli w zamrażarce brakuje miejsca, przyłóż na plamę kostkę lodu, aby uzyskać podobny efekt. To kolejna, bardzo prosta metoda, z której zdecydowanie warto skorzystać.

Krochmal

Możesz również wykorzystać pastę z krochmalu, skrobi kukurydzianej bądź talku z dodatkiem odrobiny płynu do czyszczenia. Taką mieszaninę wystarczy nałożyć na plamę, poczekać aż wyschnie, a następnie spłukać wodą. To prosty, szybki i efektywny sposób, jak usunąć plamę z wosku.

Spirytus

Ta metoda sprawdzi się bardzo dobrze przy usuwaniu plam z wełny, jedwabiu oraz innych delikatnych tkanin. Na początku należy zeskrobać plamę, a później użyć wacika z czystą wodą kolońską lub spirytusem. Z kolei plamy z grubych tkanin możesz usunąć przy pomocy spirytusu mineralnego lub olejku terpentynowego.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jak sprać wosk – najprostszy możliwy sposób

Do najłatwiejszych sposobów na pozbycie się rozlanego wosku należy polewanie obrusu gorącą wodą do momentu, w którym wreszcie plama zniknie. Rozwiązanie to raczej sprawdza się przy mniej uporczywych plamach. Ponadto zapoznaj się z informacjami na metce obrusu, gdyż nie każda tkanina dobrze znosi wysoką temperaturę.

Jak usunąć plamę z wosku – obrus syntetyczny

Wbrew pozorom plamy z wosku, które pojawiły się na syntetycznym obrusie, możesz łatwo usunąć. Wystarczy, że użyjesz szarego mydła. Jeżeli jednak mowa o plamie ze świecy kolorowej, skorzystaj z octu spirytusowego, spirytusu lub benzyny lakowej. Natomiast wosk z tkanin bawełnianych warto przemyć materiałem zwilżonym w 3-procentowej wodzie utlenionej. Następnie zastosuj tradycyjne pranie. Pamiętaj jednak, aby unikać stosowania rozpuszczalników chemicznych. Środki te zawierają związki, które są bardzo szkodliwe dla materiału.

Jak usunąć wosk z dywanu?

Chwila nieuwagi wystarczy, aby wosk znalazł się na dywanie. Jak wtedy zareagować i o czym warto pamiętać? Otóż w tym przypadku sprawdzi się wiele podobnych metod, jak przy obrusie.

Jednym ze skutecznych sposobów, jak zmyć wosk może być skorzystanie z kostek lodu. Wystarczy zawinąć je w foliowy woreczek i przyłożyć do miejsca z plamą. Następnie poczekaj, aż wosk wyschnie. Jeśli będzie odpowiednio twardy, możesz zeskrobać go łyżką czy delikatną szczotką. Unikaj ostrych noży, które mogą zniszczyć tkaninę. Następnie skruszone fragmenty możesz usunąć przy pomocy odkurzacza.

Jeżeli po takim zabiegu pozostanie tłusta plama, skorzystaj z talku. Wystarczy wymieszać go z płynem do mycia naczyń i wetrzeć mieszaninę w dywan. Poczekaj do wchłonięcia, a potem gąbką z ciepłą wodą przetrzyj plamę. Mokre miejsce należy wysuszyć papierowym ręcznikiem. To bardzo łatwe, lecz efektywne rozwiązanie.

Przeczytaj pozostałe Wpisy