Skuteczne sposoby na tłuste plamy na ścianach i drewnie

Skuteczne sposoby na tłuste plamy na ścianach i drewnie

  • 1526
  • 0

Nie wiesz, jak usunąć tłuste plamy ze ściany lub drewna? To łatwiejsze niż może się wydawać! W tym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek, dzięki którym doskonale poradzisz sobie z zabrudzeniami. Dowiedz się więcej!

Jak powstają tłuste plamy na ścianie?

Takie zabrudzenia powstają na przeróżne sposoby. Najczęściej zauważysz je po zachlapaniu ściany olejem lub przypadkowym dotknięciu jej brudnym przedmiotem. Plamy z tłuszczu często pozostawiają dzieci czy zwierzaki. Gdy w domu szaleją najmłodsi, a dodatkowo wykonujesz prace remontowe, nie sposób ustrzec się od nieestetycznych śladów.

Ponadto tłusta plama na ścianie może pojawić się w miejscach, gdzie przebiegają płytko położone kable. Do najbardziej narażonych pomieszczeń na zabrudzenia należy kuchnia, jadalnia, pokój dziecięcy, a także przedpokój. Na szczęście istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów, które pozwolą Ci szybko pozbyć się kłopotu.

Jak usunąć plamy z tłuszczu

Usuwanie tłustych plam ze ścian nie będzie trudne, jeżeli zadziałasz szybko. Błyskawiczna reakcja powstrzyma proces wsiąkania tłuszczu w głębokie warstwy, więc substancja nie dotrze do muru. Jak poradzić sobie z zabrudzeniem?

Przede wszystkim wybór metody zależy od rodzaju powierzchni oraz czasu reakcji. Pamiętaj, że szczegółowe informacje na temat sposobu usuwania plam znajdują się na karcie technicznej farby. Najczęściej sprawdzi się miękka i wilgotna gąbka z dodatkiem detergentu. W ten sposób rozpuścisz tłuszcz.

Pamiętaj jednak, że niektóre powierzchnie mogą być odporne na szorowanie. Czym usunąć tłuste plamy w takiej sytuacji? Skorzystaj ze szczoteczki bądź ostrej części zmywaka. Przedmioty te musisz użytkować na tyle delikatnie, aby nie zniszczyć powłoki.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jeżeli nadal plama występuje, możesz skorzystać z innych sposobów, które są bardzo skuteczne. Wymieniliśmy kilka sprawdzonych propozycji i zdecydowanie warto je przetestować. Poznaj szczegóły i wybierz jedną z nich.

Pianka do golenia

Wysokiej jakości pianka do golenia doskonale poradzi sobie z tłustą plamą. Wystarczy nałożyć ją na powierzchnię, odczekać 5-10 minut i zetrzeć środek suchą szmatką. To jeden z najszybszych sposobów, jak usunąć tłuste plamy.

Talk

To skuteczna, a zarazem bezpieczna metoda na pozbycie się tłustych zabrudzeń ze ścian. Nałóż talk na plamę i poczekaj 15 minut. Następnie zetrzyj ją wilgotną szmatką, a później suchą.

Mąka ziemniaczana

To jedna z najstarszych domowych metod, jak zmyć tłuste plamy ze ściany. Najpierw nanieś mąkę na całą powierzchnię plamy, a po upływie kwadransa sięgnij po wilgotną i suchą szmatkę.

Płyn do mycia naczyń

Ten delikatny preparat pozwoli Ci szybko i skutecznie pozbyć się plam. Najlepiej nanosić płyn namoczoną gąbką i delikatnie wcierać go w plamę. W ten sposób pozbędziesz się zabrudzenia w kilka minut.

A może zastanawiasz się, czym usunąć smar? W takim przypadku płyn do mycia naczyń również może się dobrze sprawdzić. Jednak należy zastosować nieco większą ilość niż w przypadku lżejszych zabrudzeń.

Kreda

Jedną z najprostszych metod może być zamalowanie plamy. Wystarczy, że sięgniesz po kredę o barwie zbliżonej do koloru ściany. Po kilkunastu minutach ściągnij ją mokrą ściereczką, a następnie wytrzyj do sucha.

Plama z tłuszczu – czy warto ją zamalować farbą?

Stosowanie zwyczajnej farby do ścian może spowodować, że plama będzie prześwitywać. Natomiast nowa powłoka szybko zacznie się łuszczyć. Dlatego warto zneutralizować zabrudzenia specjalną farbą do zacieków i plam.

Odpowiedni środek zaizoluje plamy. Ponadto możesz nim malować bezpośrednio po śladach. Taka farba wyróżnia się wysoką przyczepnością do podłoża i zapewnia bardzo wysoką skuteczność. Warto stosować ją również na stare plamy z tłuszczu. W ten sposób na pewno poradzisz sobie z zabrudzeniami.

Jak usunąć wosk ze ściany?

Aby pozbyć się warstwy wosku ze ściany, przyłóż do niej zmrożony kompres w foliowym woreczku. Taką plamę najlepiej schładzać przez kilka minut. Później delikatnie zdrapuj wosk ze ścian. Przy tej czynności podważ warstwę nożykiem.

Po ściągnięciu wosku na ścianie może pojawić się plama. Jeżeli jest to wyłącznie tłuszcz, zastosuj jedną z opisanych w poradniku metod. Jeśli jednak pojawił się kolorowy ślad, koniecznie będzie malowanie fragmentu ściany.

Zarówno domowe sposoby, jak i specjalne preparaty najlepiej testować na niewielkim i niezbyt widocznym fragmencie ściany. W niektórych warunkach wybór określonych środków może pogorszyć sytuację.

Jak usunąć tłustą plamę z drewna?

W sieci możesz znaleźć wiele sposobów na usuwanie plam z drewna, lecz nie każdy z nich będzie skuteczny. Ponadto stosowanie niesprawdzonych metod może uszkodzić powierzchnię. Poznaj przetestowane i rekomendowane przez specjalistów rozwiązania.

Przy drewnie lakierowanym nie musisz się martwić o tłuste plamy, gdyż warstwa ochronna świetnie radzi sobie nawet z dużymi zabrudzeniami. Jeśli jednak mowa o drewnie surowym, niekiedy jedynym wyjściem jest malowanie całej powierzchni. Chociaż zmieni to kolor drewna, nie będziesz musiał ukrywać plam.

Istnieje jednak szybszy i łatwiejszy sposób. Z niektórymi plamami doskonale radzą sobie mydliny. Ponadto możesz zastosować wspomnianą już piankę do golenia. Te rozwiązania będą skuteczne w przypadku tłuszczu jadalnego. Natomiast trudniejszy do usunięcia jest tłuszcz techniczny. W tym przypadku zalecamy skorzystanie z benzyny ekstrakcyjnej.

Kolejny sposób na tłuste plamy to żelazko. Możesz przeprasować zanieczyszczenia, kładąc na drewnie bawełniany ręcznik. Plama powinna rozpuścić się pod wpływem wysokiej temperatury. Pamiętaj jednak, że to skuteczny sposób na stare plamy. Natomiast przy nowych może bardziej uwidocznić ślad, co spowoduje duże trudności przy jego usuwaniu.

Zwróć uwagę na właściwą technikę czyszczenia. Zbyt mocne szorowanie lub nadmiar środków czyszczących może negatywnie wpłynąć na estetykę drewna. Najprostszym sposobem na uniknięcie tłustych plam będzie wybór mebli z lakierowaną powierzchnią, która świetnie zabezpiecza materiał.

Przeczytaj pozostałe Wpisy