7 sposobów na wiosenne porządki w domu

7 sposobów na wiosenne porządki w domu

  • 1251
  • 0

Wiosna to idealny moment na porządki. Ile to razy obiecujemy sobie, że po zimie w końcu zmobilizujemy do się do generalnego ogarnięcia domu? Przecież dzień staje się dłuższy, mamy więcej energii, a wnętrze aż prosi się o ogarnięcie i nadanie mu odpowiedniego klimatu. Z jednej strony sprzątanie wiosenne kojarzy się z ciężką pracą, z drugiej, oczami wyobraźni już widzimy cudowny efekt. O tej porze roku, dobrze pozbyć się zalegających rzeczy, zrobić porządki w szafach i w szafkach oraz dokładnie oczyścić dom. Rozpocznijmy zatem odpowiednio czas, kiedy przyroda się budzi do życia i zadbajmy o przestrzeń. Dzięki temu będziemy z przyjemnością odpoczywać i się relaksować. Od czego rozpocząć porządki wiosenne? Co jest najważniejsze? Jak wszystko ogarnąć i przy okazji się nie zmęczyć? Przedstawiamy 7 sposobów na wiosenne porządki!

1. Lista wiosennych porządków

Zanim rozpoczniesz wiosenne porządki, postaraj się ułożyć odpowiedni plan. Jeśli idziesz na żywioł, to nawet nie masz co się łudzić, że o niczym nie zapomnisz i wszystko pójdzie Ci dużo łatwiej. Najczęściej brak organizacji skutkuje totalnym chaosem i w efekcie z wiosennych porządków nic nie wychodzi. Warto uświadomić sobie, że generalne ogarnianie domu zajmuje sporo czasu, a tym samym nawet nie zakładaj, że zdążysz wszystko zrobić w jeden dzień lub w weekend. Zrób listę rzeczy, które chcesz wykonać i podziel pracę na etapy. Zastanów się, które z tych czynności są najważniejsze, a co można zostawić na kolejny weekend. Pogrupowanie priorytetów pomoże Ci uporządkować wszystko. Po wykonaniu określonych prac możesz je wykreślać z listy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co jeszcze musisz zrobić. Podziel etapy sprzątania, ale wyznacz też strefy. Jeśli coś zaczynasz, to skończ. Nie ma sensu zabierać się w każdym pokoju za jedną małą rzecz. Co ważne – nie bierz wszystkich porządków wiosennych na siebie. Zaangażuj w to wszystkich członków rodziny, także tych najmłodszych. Dzieci będą miały frajdę z tego, że mogą pomóc, a jednocześnie będą się uczyć obowiązkowości.

2. Oddaj niepotrzebne rzeczy, czyli porządki w szafie

Porządek we wszystkich szafach i szufladach w domu to marzenie każdego. Żeby dojść do takiego etapu, warto pozbyć się nadmiaru. Przejrzyj swoje ubrania i tekstylia – te, których już nie nosisz, oddaj komuś. Podobnie zrób z tekstyliami. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakich rzeczy Ci nie zabraknie, a jakie ewentualnie przydałoby się dokupić. Przejrzyj również zabawki dziecięce, spośród których na pewno znajdziesz stare, zepsute i te, którymi dziecko już dawno nie bawi. Może okres wiosennych porządków to odpowiedni moment, by się ich pozbyć? Podobny remanent zrób w kuchni. Przejrzysz szafki kuchenne i zastanów się, czy na pewno potrzebujesz wszystkich sprzętów, czy może są wśród nich takie, które od lat stoją nieużywane i tylko zabierają Ci miejsce. Kiedy już ogarnie się szafy, to warto zabrać się na szuflady – pożegnaj się we wszystkim tym, co jest Ci niepotrzebne. Zyskasz masę wolnego miejsca. Pozbycie się nadmiaru jest idealną metodą na porządki. Nie dość, że doprowadzasz do ładu swoje mieszkanie, to możesz jeszcze komuś oddać coś przydatnego. Niepotrzebne rzeczy możesz również posprzedawać. Przy okazji segregacji rzeczy i wyjęcia ich z szafy, przetrzyj wnętrze mebli. Jeśli użyjesz szmatki zwilżonej sokiem z cytryny lub wodą z kilkoma kroplami aromatycznego olejku, to osiągniesz wyjątkowy efekt. Od teraz z szafy będzie się wydobywać wprost cudowny zapach.

3. Sprzątaj pomieszczenie po pomieszczeniu

Pamiętaj, że chaotyczne porządki tylko pogłębiają frustrację i niechęć. Jeśli sprzątasz szuflady, to nie zaczynaj tego robić w każdym pokoju i nie biegaj z pomieszczenia do pomieszczenia, bo ostatecznie nigdy nie wykonasz odpowiednio wiosennych porządków. Zadbaj o to, by wszystko było porządnie i do końca zrobione. Wymaga to cierpliwości i konsekwencji, ale efekt na pewno jest tego wart. Dopiero po zrobieniu jednego pomieszczenia, przechodź do następnego. Rozdziel porządki na te w salonie, sypialniach, w kuchni, łazience i przedpokoju. Niczego nie przekładaj na później, bo i tak będziesz musiał do tego wrócić. Przy okazji porządków, przejrzyj każdą szafę i szufladę. Posegreguj od razu dokumenty, książki i inne rzeczy. Sprzątając kuchnię, nie zapomnij o kratce wentylacyjnej, okapie, sprzętach elektronicznych itp. W łazience sprawdź wszystkie kosmetyki – niepotrzebne wyrzuć. Zdejmij wszystko z półek i wystaw z szafek. Obmyj opakowania i zetrzyj kurz. Łazienka po gruntownym posprzątaniu będzie na pewno lśnić.

4. Posprzątaj zakamarki

Przy okazji wiosennych porządków pamiętaj, by wyczyścić wszystkie zakamarki. Jak wiesz, zawsze można tam znaleźć tony kurzu, ale też różne skarby. Zadaj sobie odrobinę trudu, poodsuwaj meble i inne przedmioty, gdzie mogą zalegać nieczystości. Nie zapomnij o tym, by sprawdzić, czy nigdzie przy suficie nie ma pajęczyn. Przetrzyj porządnie lampy i żyrandol. Jeśli to możliwie, to zdejmij klosze, by zrobić wszystko dokładnie. Ogarnij z kurzu przestrzeń za grzejnikami, pralką i meblami. Nie pomiń niczego. Wiosenne sprzątanie nie może się obyć bez czyszczenia zakamarków i miejsc, o których na co dzień wolimy zapomnieć.

5. Zadbaj o tekstylia

Wiosna to również idealny moment na wyczyszczenie dywanów i wykładzin. Możesz do tego celu użyć specjalnych pianek lub też wynająć firmę czyszczącą dywany. Odświeżony dywan wygląda jak nowy, a do tego w pomieszczeniu unosi się przyjemny zapach. Oprócz tego oczywiście zadbaj o pozostałe tekstylia. Wyjmij wszystkie koce, pościele, narzuty i firany. Porządnie je wypierz, użyj odpowiedniego płynu do płukania. Później rozwieś je na zewnątrz, jeśli masz taką możliwość – dzięki temu będą wyjątkowo pachnieć. Nie zapominaj o tym, że przepłukiwanie tekstyliów jest zdrowe, gdyż pozwala się pozbyć zalegającego w nich kurzu.

6. Wpuść światło do domu

Wiosną dzień staje się dłuższy, dlatego też zadbaj o to, by jak najwięcej światła wpuszczać do mieszkania. Jednak okna po zimie zdążyły się już zapewne porządnie pobrudzić. Jak się zabrać do ich wyczyszczenia? Po pierwsze, pamiętaj, że czynność ta zajmuje chwilę, zatem zaplanuj odpowiednio czas. Jeśli masz zasłony lub firany, to je upierz. Jest to podstawa. Pamiętaj, że mycie okien to nie tylko czyszczenie szyb. Nie pomijaj czyszczenia framug i parapetów. Użyj wody z dodatkiem płynu do naczyń. Do samych szyb możesz zastosować wodę z octem lub specjalistyczne preparaty. Nie zapominaj o wytarciu kurzu z karniszy. Po przetarciu okien, wnętrze od razu będzie się wydawało czyste. Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie było jaśniejsze, to sprawdź, jak będzie się ono prezentowało bez firan. Niegdyś było to nie do pomyślenia, dzisiaj natomiast staje się standardem. Brak firan może optycznie powiększyć wnętrze, a oprócz tego, na pewno w mieszkaniu będzie jaśniej.

7. Zadbaj o świeży zapach w domu

Kiedy masz już mniej więcej z głowy wiosenne porządki, to zadbaj o to, by w mieszkaniu unosił się przyjemny zapach kojarzący się z wiosną. Oczywiście regularne wietrzenie jest podstawą bez względu na porę roku, ale wiosną jest to szczególnie istotne. Wpuść wyjątkowy aromat do domu, kup świeże kwiaty do wazonu, ale też użyj pewnych trików. Myjąc podłogę, polej na mop trochę płynu do płukania ubrań lub trzy krople olejku zapachowego. Efekt będzie wprost piorunujący. Pamiętaj, że świeży zapach sprawia, że wszystko wokół wydaje się być jeszcze bardziej czyste.

Kiedy w domu panuje porządek i wszystko jest odłożone na miejsce, to życie staje się łatwiejsze. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Sprawy bardzo często wymykają się nam spod kontroli – dlatego też dobrze wiosenne porządki są idealnym momentem, by ogarnąć mieszkanie, wszystko na nowo poukładać i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Generalne porządki, które wykonujemy wraz z nadejściem tej wyjątkowej pory roku to świetna okazja, by zorientować się, jakich niezbędników nam brakuje i w miarę możliwości powymieniać określone rzeczy. Wiosna zawsze dodaje energii i zapału, zatem warto wykorzystać ten czas odpowiednio!

Przeczytaj pozostałe Wpisy