Samodzielne czyszczenie dywanów – czy może być skuteczne?

Samodzielne czyszczenie dywanów – czy może być skuteczne?

  • 1219
  • 0

Trendy dotyczące wystroju wnętrz nieustannie się zmieniają. Jeszcze kilka lat temu panowała moda na gołe podłogi, dzisiaj dywany znowu wracają do łask. Urządzając dom czy też mieszkanie, warto wziąć pod uwagę to, że tendencje się co rusz są inne, jednak pewnie elementy wystroju, takie jak np. dywany, zawsze będą stanowić o charakterze pomieszczenia i sprawiać, że staje się ono przytulne. Tekstylia mają jednak to do siebie, że się brudzą, nawet jeśli z zewnątrz nie jest to aż tak bardzo widoczne. Nie ma znaczenia, z jakiej tkaniny dywan został wykonany – po pewnym czasie traci świeżość i blask. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by sobie skutecznie poradzić z zanieczyszczeniami.

– Jakie są domowe sposoby na czyszczenie dywanów?

– Jak odświeżyć dywan i jak pozbyć się brzydkiego zapachu?

– Jak samodzielnie wyczyścić dywan?

– Czy samodzielne czyszczenie dywanów może być skuteczne?

Odpowiedzi na te pytania oraz szereg przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym artykule. Udanej lektury!

Dlaczego należy prać dywany?

Dywany trzeba prać, bo się po prostu brudzą, nawet jeśli nie zauważasz tego gołym okiem! Logiczne jest to, że skoro pierzesz inne tekstylia domowe, to również i dywany, które są przecież wymieniane na nowy model bardzo rzadko. Nawet jeśli wydaje nam się, że dywan jest czysty, to nie należy zapominać o regularnym pozbywaniu się zabrudzeń. Zabrudzenia i drobnoustroje gromadzą się we włóknach dywanów i mimo tego, że nie od razu są widoczne, to szkodzą wszystkim domownikom. Pamiętaj, że niewidoczne zabrudzenia bywają gorsze od wielkich plam. Stanowią one środowisko sprzyjające bakteriom i roztoczom. Jeśli dywan nie jest czyszczony przez lata, to może się przyczyniać do alergii, a nawet infekcji. Należy na to zwracać szczególną uwagę, jeżeli w domu są małe dzieci – w końcu maluchy niemal zawsze bawią się na dywanie. Poza tym wyprany dywan wygląda niczym ten, który niedawno został zakupiony. Często dopiero po wypraniu zauważa się różnicę.

Czyszczenie dywanu – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz prać dywan i usuwać z niego zabrudzenia, pamiętaj o dokładnym odkurzeniu. Kurz wnika głęboko we wnętrze każdego dywanu, a zwłaszcza do tego, z długim włosiem. Jeśli zależy Ci na odpowiednim efekcie czyszczenia, to znajdź chwilę na wytrzepanie dywanu jeszcze zanim przejdziesz do głównej czynności. Dzięki temu pozbędziesz się z wnętrza całego kurzu, piasku, pyłów, sierści zwierząt itp.

Usuwanie plam z dywanu

Kiedy dywan jest już odkurzony i wytrzepany z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, to należy z niego usunąć uciążliwe plamy. Proces jest wymagający, ale warto poświęcić temu nieco więcej czasu. Konkretne i silne środki, takie jak odplamiacze, poradzą sobie z tym problemem, ale należy je stosować z umiarem. Po pierwsze, warto sprawdzić na niewielkim kawałku dywanu, jak preparat działa – np. czy nie powoduje zmiany koloru tkaniny. Taki test można wykonać na części, która na ogół jest przykryta kanapą lub stołem. Jeśli po kilkunastu minutach nic się nie dzieje, to przystępujemy do dalszych czynności, czyli do czyszczenia plam. Pamiętaj, by nie pocierać plam na dywanie, a jedynie przyciskać szmatkę z odplamiaczem do zanieczyszczonego miejsca. Można też nanieść środek bezpośrednio na plamę, ale tylko wówczas, gdy masz pewność, że nie spowoduje od odbarwień.

Domowe sposoby na usuwanie plam z dywanu

Jeśli nie chcesz używać chemii do usunięcia plam z dywanu, to wypróbuj domowe, ekologiczne metody. Przygotuj roztwór z octu i sody oczyszczonej. Taki naturalny płyn czyszczący pomoże w łatwy sposób usunąć zabrudzenia. Na pół litra wody przypada szklanka octu i dwie czubate łyżki sody oczyszczonej. Roztwór zaaplikuj bezpośrednio na plamę lub najpierw na szmatkę. Taką mieszanką możesz również odświeżyć cały dywan. Wystarczy go spryskać, poczekać aż wyschnie, a następnie odkurzyć.

Czyszczenie dywanu z plam z tłustych, kawy, herbaty oraz wina

Jak pozbyć się z dywanu tłustych plam? Potraktuj zanieczyszczenie mączką ziemniaczaną. Pozostaw ją na cały dzień. Po tym czasie po plamie nie powinno być śladu.

Jak pozbyć się z dywanu plamy po czerwonym winie? Przede wszystkim przejdź do działania od razu, jak tylko wino się wyleje. W przeciwnym razie proces będzie bardziej uciążliwy. Posyp miejsce, na które wylało się wino solidną dawką soli, która pochłania wilgoć. Na końcu oczywiście należy odkurzyć dywan.

Jak usunąć z dywanu plamy po kawie lub herbacie? Tutaj najlepiej sprawdzi się woda z mydłem. Oczywiście plama powinna zostać na początku osuszona papierowym ręcznikiem.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z dywanu?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z dywanu jest szczególnie uciążliwy. Środkiem, który będzie pochłaniać zapachy, jest soda oczyszczona. Rozsyp ją na cały dywan, pozostał na 30 minut, a następnie odkurz. Czyszczenie dywanu sodą jest szybkim i tanim sposobem na to, by przywrócić przyjemny zapach. Jeśli do sody dodasz kilka kropel olejku zapachowego, to w pomieszczeniu będzie się unosić przyjemny aromat.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Czyszczenie dywanu na sucho

Pranie dywanu na sucho jest niezwykle popularne. Metoda ta jest mniej ryzykowna, aniżeli pranie w wodzie z domieszką preparatów. Pozwala ona również samodzielnie wyczyścić dywan i nie jest zbyt wymagająca. Różnicę zauważysz gołym okiem.

Czyszczenie dywanu proszkiem

Zanim zabierzesz się za czyszczenie dywanu proszkiem, pamiętaj, by na wstępie sprawdzić, do jakich dywanów dany preparat jest przeznaczony. Na wstępie potrząsamy opakowaniem z proszkiem. Po tym równomiernie należy zaaplikować proszek na cały dywan i wetrzeć go we włókna za pomocą szczotki. Pozostaw to na kilkadziesiąt minut, a po tym czasie odkurz dywan. Oprócz proszków do czyszczenia dywanów, w sklepach można znaleźć również specjalne suche piany.

Pranie dywanu suchą pianą

Czyszczenie dywanu suchą pianą jest równie popularne co proszkiem. Możemy zakupić gotową pianę lub do rozcieńczania. Pianę nanosi się na powierzchnię dywanu, a następnie wciera miękką szczotką. Następnie pozostawia się ją na dywanie, aż do wchłonięcia i na końcu oczywiście odkurza.

Odświeżanie dywanu naturalnymi preparatami

Część suchych środków czyszczących do dywanu posiada w składzie dosyć silną chemię, która może działać drażniąco i powodować reakcje uczuleniowe zwłaszcza u dzieci. Dlatego też warto poszukać ekologicznych preparatów. Jeśli chcesz odświeżyć dywan na sucho domowymi metodami, to istnieje na to sprawdzony sposób. Mało tego – wszystkie składniki na pewno masz pod ręką. Potrzebujesz jedynie 4-5 łyżek płatków mydlanych oraz 1,5-2 szklanki skrobi ziemniaczanej. Po wymieszaniu składników, należy je rozsypać na dywanie, delikatnie zaaplikować nieco głębiej i po pół godziny odkurzyć. Domowe środki na czyszczenie na sucho są tańsze, ale również łagodniejsze i bezpieczniejsze zarówno dla domowników, jak i dla samej tkaniny.

Pranie dywanów wodą

Wbrew pozorom, dywany można prać w wodzie. Oczywiście wszystko tu zależy od tego, z jakiej tkaniny został on zrobiony, dlatego też na początku należy zapoznać się ze wskazówkami producenta. Zwykłe, syntetyczne, wełniane dywany dobrze znoszą wodę. Inaczej sprawa wygląda z tkaninami wiskozowymi. Piorąc dywan wodą, trzeba się trzymać pewnych zasad. Główna z nich dotyczy stosowania letniej lub ciepłej wody.

Odkurzacz piorący do dywanów

Odkurzacze piorące do dywanów są sprzętami, które zyskują coraz większą popularność. W przeciwieństwie do tych zwykłych, aplikują one wodę wymieszaną ze środkiem piorącym pod odpowiednim ciśnieniem, a potem ją zbierają. Na wstępie należy rurę z odpowiednią końcówką przyłożyć do dywanu i przejechać nią całą powierzchnię. Pamiętaj, by czynność wykonywać powoli i dokładnie. Po takim płukaniu większość zabrudzeń jest usuwana i zassana do zbiornika odkurzacza. Dywan należy pozostawić do wyschnięcia, czyli na kilka godzin.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na samodzielne czyszczenie dywanów. Zanim wezwiesz profesjonalną ekipę, wypróbuj domowe metody. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ale również będziesz mieć pewność co do zastosowanych środków. Przywracanie czystości dywanom nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Przeczytaj pozostałe Wpisy