Jak usunąć kamień i wyczyścić żelazko?

Jak usunąć kamień i wyczyścić żelazko?

  • 1344
  • 0

Żelazko to bardzo ważne urządzenie w każdym domu. Któż z nas nie marzy o doskonale wyprasowanej koszuli czy sukience? Na pewno nikt nie chce pokazywać się w towarzystwie w wymiętych i niedopasowanych ciuchach, w których będzie czuł się niekomfortowo i nieestetycznie. Jednak czasem żelazko zawodzi. Okazuje się, że nie da rady wyprasować więcej ubrań, ponieważ właściciel o nie nie dbał i jest już do wyrzucenia. Konieczne jest więc regularne czyszczenie żelazka i odkamienianie żelazka. Te dwie czynności mogą być kluczem do tego, aby mały sprzęt AGD bez większych problemów przetrwał wiele długich lat.

Brud na żelazku – skąd się bierze?

Pewnie wiele osób może zapytać, skąd bierze się brud na żelazku? Dla jednych to pytanie będzie absurdalne, dla innych dość logiczne, ponieważ prasujemy zwykle czyste ubrania, nie brudne, przed praniem. No cóż, na żelazku, jak i na innych przedmiotach codziennego użytku, które dodatkowo znajdują się na zewnątrz (a i szafki nie uchronią ich w 100%) osadza się kurz. Jest to pierwszy i główny problem, o którym zazwyczaj zapominamy. Wyciągamy żelazko, podpinamy do gniazdka i kiedy płyta zaczyna się nagrzewać, kurz ten staje się powodem powstającego, nawarstwiającego się brudu. Zanim więc przystąpisz do prasowania, warto wyciągnąć wilgotną ściereczkę i tę płytę żelazka po prostu przetrzeć.

Drugim powodem, dla którego nasze żelazka zazwyczaj nie są przykładem olśniewającej czystości jest woda. Mnóstwo osób korzysta z własnej wody z kranu. Jest to błąd, ponieważ najczęściej występującą w naszym kraju wodą jest woda twarda. Oznacza to, że w urządzeniach typu czajnik, żelazko, ekspres osadza się kamień.

Chcesz temu zapobiec już na tym etapie? Koniecznie zamień zwykłą wodę kranową wodą destylowaną. W ten sposób opóźnisz powstawanie kamienia w żelazku, a co za tym idzie – przedłużysz jego żywotność.

Żelazka, a dokładnie ich płyty, które się nagrzewają, mogą też ulec przypaleniu. Nie jest to miłe dla osoby, która się tym zajmuje, ponieważ zwykle zniszczeniu ulega odzież, a ponadto zyskujemy brudne żelazko. Wiele osób uważa, iż w takiej sytuacji żelazko jest do wyrzucenia. Jeśli więc chcesz zapobiec takim sytuacjom, koniecznie sprawdzaj swoje ubrania, głównie podczas pierwszego prasowania. Po to żelazko ma regulator temperatury, by ubrania prasowane były pod względem użytego do produkcji materiału.

Czyszczenie żelazka – jakie produkty stosować?

Zastanawiasz się, czym wyczyścić żelazko? Jeśli przypalenie, które jest widoczne na płycie żelazka nie jest jeszcze zbyt duże, warto zastosować ocet wymieszany z wodą oraz ściereczkę. Czasem, kiedy brud utknął w przewodach, można też wykorzystać do czyszczenia patyczki higieniczne, które z łatwością dostaną się do cienkich, wąskich zakamarków.

Jeśli zastanawia Cię, czym czyścić żelazko i jak często to robić, można śmiało powiedzieć, że jak najczęściej. Warto choćby po każdym użyciu przetrzeć żelazko ściereczką wilgotną, a jeśli po prasowaniu pozostało nieco brudu, można od razu wdrożyć ocet. Każdy sprzęt AGD, niezależnie od tego, czy mały, czy duży, zasługuje na to, aby o niego odpowiednio dbać. Wtedy posłuży nam znacznie dłużej.

Kamień we wnętrzu żelazka – czy można się go pozbyć?

Jak usunąć kamień z żelazka? To kolejne pytanie związane z tym urządzeniem, które króluje w wyszukiwarce internetowej. Nic w tym dziwnego. Z kamieniem w urządzeniach domowych pobierających wodę ma kłopot praktycznie każdy. Większość studni przydomowych oraz wodociągów posiada twardą wodę, która nie nadaje się do tych urządzeń, ponieważ w bardzo szybkim tempie je niszczy. Niektórzy jednak nie zdają sobie z tego sprawy i uczą się na własnych błędach.

Domowe sposoby na kamień – ocet i woda destylowana

W żelazkach starego typu brakuje opcji calc-clean czy selfclean, dlatego trzeba radzić sobie własnoręcznie. By usunąć kamień z wnętrza żelazka, należy rozrobić wodę z octem w proporcji 1:1, a następnie wlać miksturę do komory parowej żelazka. Kolejnym krokiem jest włączenie żelazka oraz pozostawienie go na jakiś czas w pozycji stojącej.

Potrzebujesz posprzątać mieszkanie lub biuro?

Zadzwoń: 509-245-257

Jeśli w żelazku znajduje się mikstura złożona z wody i octu, pozostaje nam poczekać, aż całość po prostu wyparuje. Po tym czasie do komory należy wlać samą wodę i znów poczekać, aż ona wyparuje. Dopiero po tym czasie żelazko jest zdatne do ponownego użycia.

Dlaczego konieczne jest podanie wody i odczekanie na jej wyparowanie? Ponieważ ocet pozostawia po sobie niezbyt miłą woń. Może ona przedostać się do ubrań podczas prasowania. Lepiej więc odczekać dłużej i cieszyć się odpowiednim zapachem ubrań.

Inne sposoby na kamień i nie tylko – sprawdź!

Jak czyścić żelazko, jeśli ocet z wodą nie pomagają? W takiej sytuacji można sięgnąć po sodę oczyszczoną. Świetnie spisuje się podczas czyszczenia urządzeń, które posiadają stalową stopkę. Jeśli chcesz, aby płytka żelazka lśniła czystością, wystarczy nasypać trochę sody na wilgotną ściereczkę, a następnie wetrzeć ją w powłokę żelazka. Warto tutaj mieć pod ręką ściereczkę z miękkim włosiem.

Czym umyć żelazko? Pasta do zębów doskonale nadaje się do przeczyszczenia aluminiowego żelazka. Wystarczy na płytę wycisnąć nieco pasty, a następnie rozprowadzić ją ściereczką czy szczoteczką i pocierać do momentu, kiedy brud zniknie. Jest to jednak dość niepewny sposób, ponieważ konieczne jest usunięcie całej pasty, również z otworów. Wymaga to więc odpowiedniej precyzji i skupienia.

Sok z cytryny doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich, lekkich przypaleń. Na szczęście ten sposób jest idealny do żelazek każdego typu. Sprawdzi się przy żelazku teflonowym, jak i ceramicznym. Wystarczy na płytę żelazka nanieść nieco soku z cytryny bądź po prostu lekko rozgrzać żelazko i prasować nasączoną sokiem szmatkę. Wtedy możesz mieć pewność, że brud bardzo szybko zniknie.

Kilka zasad, jak dbać o żelazko

Zanim wypakujesz nowe żelazko z pudełka, sprawdź kilka żelaznych zasad, które pomogą Ci o nie skutecznie zadbać. Wtedy nie trzeba będzie korzystać z porad dotyczących tego, jak wyczyścić żelazko i jak odkamienić żelazko parowe.

Przede wszystkim:

  • zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ każdy producent podaje kilka wymagań odnośnie pielęgnacji. Można się z niej dowiedzieć wiele cennych rzeczy.
  • wylewaj zużytą wodę po zakończeniu prasowania – po zakończeniu prasowania została w żelazku woda? Koniecznie ją wylej! To nie wymaga wiele czasu, a zapobiega narastaniu kamienia w żelazku, kiedy z niego nie korzystasz.
  • prasuj ubrania przez bawełnianą ściereczkę – posiadasz kilka sztuk ubrań, które mają dziwny materiał? Nie chcesz ani zniszczyć ubrania, ani żelazka? W takich sytuacjach sięgnij po bawełnianą ściereczkę i ułóż ją na ubraniu, a następnie na niej połóż żelazko i tak prasuj.
  • przecieraj płytkę przed użyciem żelazka – da Ci to gwarancję, że na żelazku nie znajdzie się żaden brud, który może zostawić na ubraniu.

Jak widać, porad i zasad dotyczących odpowiedniego dbania o higienę żelazka jest bardzo dużo. Warto się do nich zastosować, ponieważ wtedy można mieć pewność, że urządzenie posłuży wiele lat i nie zniszczy ulubionych ubrań.

Przeczytaj pozostałe Wpisy